קורסים חדשים במכללה האקדמית כנרת – יכולות המאה ה-21

"מגפת הקורונה הוכיחה לכולנו את החשיבות באימוץ הכלים של המאה ה-21", אמרו פרופ' שמעון גפשטיין, נשיא המכללה האקדמית כנרת ופרופסור סיביל היילברון דיקנית ביה"ס לחברה ורוח
האקדמית כנרת מציגה: קורסים חדשים במכללה, עד הקורונה ולאחריה, וגם קורסים חדשים בשנה הבאה.

עד לקורונה:

המאה ה 21 מאופיינת בשינויים תכופים, מהירים ועמוקים ודורשת סט יכולות רחב מאי פעם. השינויים כוללים בין השאר שינויים טכנולוגים, שינויים במקצועות ואופן העסקה, שינויים דמוגרפיים ועליה בגלובליות, סוגיות קיימות ואיכות הסביבה, שינויים חברתיים ושינויים בדפוסי תקשורת בין אישית. כבר לפני תחילת הסגר המכללה הכירה במאפייני וצרכי העולם המשתנה ובאחריות האקדמיה להכין את הסטודנטים לאתגרי ודרישות המאה ה21 בכדי לאפשר להם להתמודד, להשתלב ולהצליח בעולם העבודה ולהיות בעלי הצעת ערך גבוהה. המכללה האקדמית כנרת שמה לה לדגל להטמיע את יכולות המאה ה 21 ברחבי הקמפוס.

פרופ' שמעון גפשטיין. צילום: ארז ביט

פרופ' שמעון גפשטיין. צילום: ארז ביט

 

אסטרטגית בית הספר לחברה ורוח נבנתה על עקרונות אלה והדגישה 3 מימדים הקשורים למיומנויות המאה ה 21: יכולות אישיות, בינלאומיות, ויכולת השתלבות בשוק העבודה הרווי והתחרותי.

עוד לפני הקורונה, הטמיעה המכללה במחלקות שונות קורסים העוסקים ביכולות רכות (כגון: יכולת פתרון בעיות, עבודה בצות, מנהיגות, ותקשורת כתובה), חשיבה יצירתית, טכנולוגיות מתקדמות ויכולות יישומיות לעולם העבודה. כמו כן, המכללה הובילה שינויים בדרכי ההוראה וההערכה מתודה שמאפשרת לשלב את יכולות המאה ה21 בקורסים קיימים. תכנית "ארסמוס" אותה הובילה המכללה תרמה רבות לתהליכים אלה.

כחלק מהמהלך, ובכדי להעמיד אותו במרכז העשייה, הוקם מיזם הקמפוס של מחר שעוסק בחשיבה וקידום של תהליכים אסטרטגים להטמעת יכולות המאה ה 21 בכל הקמפוס. במסגרת המיזם נערך סקר בקרב כל הסטודנטים במכללה, על מנת לבדוק מה לדעתם של הסטודנטים צריכים להיות הכלים החדשים שנלמדים במכללה הדרושים להשלמת ארגז הכלים המקצועי של הסטודנטים והסטודנטיות.

פרופ' סיביל היילברין. צילום: ארז ביט

פרופ' סיביל היילברין. צילום: ארז ביט

 

לאחר פרוץ הקורונה:

עם פרוץ משבר הקורונה עלה הפרוייקט הילוך, בהובלת צוות הקמפוס של מחר, שבנה אסטרטגיה על פיה תפעל כל המכללה. בין השאר כוללת האסטרטגיה רתימת כל המרצים, הסגל המנהלי והסטודנטים לתהליך, הכשרת מרצים, שינוי דרכי הוראה, למידה והערכה, פיתוח מתחמי הוראה חדשניים ועוד.

במהלך הקיץ המרצים עברו הרצאה של מומחית בתחום במסגרת ימי ההכשרה של המרכז לקידום הוראה ולאחריה קורסים שונים על הוראה והערכה מותאמת למאה ה 21, מרחוק ומקרוב ובשילוב טכנולוגיות מתקדמות.

הכיתות עוברות שדרוג טכנולוגי לבניית תשתיות טכנולוגיות באמצעותה הסטודנטים יוכלו לקחת חלק פעיל בלמידה

בבנייה כיתות ללמידה פעילה ללמידה פעילה והיברידית

קורסים חדשים שיתקיימו בשנה הבאה:

קורס אינטרדיסיפלינרי המחבר בין עולמות: במסגרת הקורס יוצגו בפני הסטודנטיות תגליות בעולם, חשיבותן והשפעתן על החברה והטכנולוגיה. הקורס יועבר במשותף על ידי פרופסור שמעון גפשטיין נשיא המכללה (נציג עולם ההנדסות) ופרופסור סיביל היילברון דיקנית ביה"ס לחברה ורוח. מרצי הקורס משלבים את פיתוח העולמות המדוייקים ועולמות מדעי החברה והרוח (האונה הימנית במוח והאונה השמאלית החשובות שתיהן בעולם המשתנה) וממנפים את ייחודה של המכללה כאחת המכללות היחידות בארץ שיש בהם בתי ספר ולהנדסה ולחברה ורוח גם יחד. הקורס יהיה פתוח לסטודנטים משני בתי הספר.

קורס בביג דאטה: "המוצר זה אנחנו", מי שראו את "מסכי עשן", הפנימו כי במאה ה-21 המידע אותו אנחנו מספקים לרשתות החברתיות הוא יקר מפז, אם נדע להשתמש נכון במיגע אותו אנחנו משאירים ברשת, נוכל לפתח יכולת של אוריינות דיגיטלית. קורס ביג דאטה הינו קורס כלל מכללתי המיועד להכיר לכל הסטודנטים במכללה את עולם המידע הרחב שהוא אחת ממציאויות המאה ה21, במסגרת הקורס תהיה למידה והתנסות מצד הסטודנטים בשימוש של הביג דאטה, וכיצד השימוש יכול לסייע להם לאחר הלימודים במקצועות רבים ושונים. מעבירה- ד"ר יעל דובינסקי, ראש המחלקה להנדסת תכנה

קורס חדשנות משולב עשייה. אחת הטענות שעולות כלפי לימודי הרוח והחברה הוא שהם לא מתכתבים עם מגמות חדשניות שמתרחשות בעולם המשתנה. במכללה האקדמית כנרת פועל מרכז החדשנות והיזמות אשר מהווה בית עבור סטארט-אפיסטים המגיעים מאסכולות שונות ומפתחים את מוצרי העתיד. קורס חדשנות משולב בעשייה משלב בין שני העולמות הללו, מצד אחד עולם מדעי החברה והרוח ומצד שני הפרקטיקה והחדשנות. במסגרת הקורס נוצר החיבור בין התיאוריה למימושה. הקורס יועבר על ידי שיר אליגור, מנהל ביה"ס לחדשנות במרכז לחדשנות וישלב לימודים סדנאיים עם התנסויות Hands on בסטרטאפים.

קורס דליברציה (התדיינות) – הזכרנו מקודם את חשיבות המיומנויות הרכות, אשר רבים ממעסיקים מחפשים אותן בקרב העובדים העתידיים שלהם. קורס התדיינות מאפשר לרכוש את אחת המיומנויות הרכות החשובות, ובנוסף לכך מהווה הזדמנות לשיפור השפה האנגלית של הסטודנטים. הקורס מכשיר את הסטודנטים להגיע לפתרון בעיות והגעה להסכמה קבוצתית. הקורס מתנהל ומועבר בשפה האנגלית.

הרחבה ודיוק של קורס יכולות המאה ה 21 – עוד לפני פרוץ המגפה, המכללה האקדמית כנרת החלה ביישומו של קורס חדשני לפיתוח ורכישה של יכולות המאה ה-21, היכולות הרכות שהוזכרו בתחילת הטקסט: יכולת פתרון בעיות, עבודה בצות, מנהיגות, ותקשורת כתובה. כעת הקורס עבר מקצה שיפורים ומהווה הזדמנות לפיתוח אישי של הסטודנטים, שישמשו בעתיד כעובדים (שכירים או עצמאיים) לצד פיתוח כלים ניהוליים שיאפשרו להם בעתיד לפתח אחרים בעמדות ניהוליות.

פרופ' שמעון גפשטיין, נשיא המכללה האקדמית כנרת ופרופסור סיביל היילברון דיקנית ביה"ס לחברה ורוח: "מגפת הקורונה הוכיחה לכולנו את החשיבות באימוץ הכלים של המאה ה-21. אנו רואים כי אלה שהצליחו להשתמש בכלים שהיו להם מבעוד מועד נפגעו פחות. החלטנו להוסיף את הקורסים הללו במטרה לתת לסטודנטים שמגיעים ללמוד במכללה האקדמית כנרת, ארגז כלים מלא, הדרוש להם בחיים על מנת להתמודד עם מצבי קיצון, מאין זו שבא אנו נמצאים כעת. אנו בטוחים שגם סטודנטים הלומדים הנדסה וגם מדעי חברה ורוח ייעזרו רבות בכלים שנעניק להם במסגרת הקורסים החדשים."

ד"ר יעל דובינסקי, ראש המחלקה להנדסת תכנה: "הקורס בביג דאטה יהיה קורס כלל מכללתי, וזאת במטרה להעניק לכלל הסטודנטים ולא רק לסטדונטים של ההנדסה את הכלים הטכנולוגיים שנדרשים מיותר ויותר בוגרי אקדמיות. לסטודנטים שילמדו את הקורס יהיה יתרון משמעותי בעולם התעסוקה התחרותי והתובעני שהיה לפני הקורונה ויהיה אף יותר אחריה."

שיר אליגור, מנהל ביה"ס לחדשנות במרכז לחדשנות: "ב-2020 חדשנות היא מילת המפתח, מי שמצליח להמציא את עצמו מחדש, על ידי כך מצליח לשרוד בשוק העבודה. במסגרת הקורס ניתן כלים לאלו שיש להם רצון, נחישות ורעיונות להמציא סטרטאפים חדשניים שטרם נראו בארץ ובעולם."

 

 משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם אתם נוהגים לחסוך כסף בכל חודש?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך