מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית – קָאנְרֶקִי – במלאות 60 שנה

כבר 60 שנה – בשלל תערוכות פורצות דרך של אמנות יפנית, פעילויות חינוכיות מגוונות, וסדרות הרצאות מרתקות – שמוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית משמש גשר תרבותי בין יפן לישראל ומקור גאווה לעיר חיפה

מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית מציין בימים אלה 60 שנה להיווסדו בשורת אירועים ולקראת פתיחתן של שתי תערוכות חדשות ומיוחדות לציון 60 למוזיאון. התערוכות החדשות ייפתחו מיד כאשר ניתן יהיה לפתוח את המוזיאונים הסגורים עדיין בשל מגפת הקורונה.

(יום חמישי, 19 בנובמבר 2020) התקיים, תחת מגבלות הקורונה בקפסולות, אירוע מיוחד לעיתונאים בו הוצגו פריטים יקרי מאוסף המוזיאון ואף התאפשר לתקשורת ביקור נדיר במחסני אוסף מוזיאון טיקוטין שאינם פתוחים לקהל. בין השאר הוצגו בין השאר הוצגו פסלוני נטסקה, אביזרי חרבות, הדפסי עץ, כלי לכה ופורצלן. במחסני מוזיאון טיקוטין ובאוסף המוזיאון – ישנם גם פריטים רבים נוספים המייצגים נאמנה את תרבות ואמנות יפן כגון, קליגרפיה וציורי דיו, קרמיקה וספרים עתיקים.

העיתונאים שהגיעו למפגש סיירו גם בתערוכה מאוצרות אוסף המוזיאון בה מוצגים, בין השאר, פסלוני נטסקה, כלי לכה, חרבות יפניות, מגילות מצוירות ופרגודים מתקפלים מן המאות ה-19-17.

כמו כן, תיפתח בימים הקרובים במוזיאון טיקוטין תערוכה נוספת מיוחדת, "60 הדפסים יפניים עכשוויים", 60 עבודות הדפס עכשווי של 60 אמנים יפנים חשובים, אשר תרמו למוזיאון את יצירותיהם באמצעות גלריה יוסיידו בטוקיו.

התערוכות החדשות נקראות קָאנְרֶקִי (kanreki). קָאנְרֶקִי הוא ביטוי יפני שמשמעו, "התחלה חדשה" והוא מתקיים בגיל 60. הודעה מפורטת לעיתונות על התערוכות החדשות שתפתחנה תופץ בנפרד.

מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית – קָאנְרֶקִי – במלאות 60 שנה קרדיט צילום אופק רון כרמל

במפגש גם התקיימה סדנת קליגרפיה בה הוזמנו המשתתפים ליטול חלק בטכניקת הכתיבה היפנית בעזרתו של מכחול יפני ודיו שחורה, ובטקס התה היפני המסורתי , טקס הסאדו (דרך התה) אותו הנחתה האמנית מיהו קטאוקה.

מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית מרבה גם בימים כתיקונם בפעילויות חינוך והעשרה על תרבות יפן המיועדות לילדים ונוער וכוללות, בין השאר, לימוד השפה היפנית, קליגרפיה, אִיקֶבָּאַנה, אוֹרִיגַָאמִי ובישול יפני. כמו כן, פועלת בשגרה באודיטוריום המוזיאון, אודיטוריום רפאל אנג'ל, סדרת ההרצאות הפופולרית "מועדון תרבות" המושכת מדי יום מאות משתתפים להרצאות ופעילויות בנושאים שונים. למוזיאון טיקוטין מגיעים כ-70,000 מבקרים מדי שנה.

מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית – קָאנְרֶקִי – במלאות 60 שנה קרדיט צילום רון כרמלי

מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית, השוכן במרומי הכרמל, מוקדש להצגתם ולשימורם של חפצי אמנות יפניים והינו יחיד מסוגו במזרח התיכון. המוזיאון נפתח ב 1960, ביוזמת פליקס טיקוטין מהולנד, אספן אמנות יפנית, וראש העיר חיפה דאז, אבא חושי.

פליקס טיקוטין, ארכיטקט במקצועו, היה לסוחר ולאספן של חפצי אמנות יפניים בעל שם עולמי. משך למעלה מארבעים שנה אסף חפצי אמנות יקרי ערך ומיוחדים במינם וארגן תערוכות אמנות יפנית במוזיאונים רבים. במלחמת העולם השנייה ברח טיקוטין מן הנאצים והסתיר את אוספיו בהולנד. לאחר המלחמה, החליט שלאוסף ייעוד מיוחד ועליו להימצא בישראל וכך נוצר הקשר של פליקס טיקוטין עם העיר חיפה.

מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית – קָאנְרֶקִי – במלאות 60 שנה קרדיט צילום רון כרמלי

בשנת 2000 זכה המוזיאון בפרס המיוחד של קרן יפן הוענק על ידי קיסר יפן מדי שנה למוסדות התורמים תרומה משמעותית לחילופי תרבות עם יפן. בשנת 2003 דורג מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית במקום השני אחרי מוזיאון ישראל, על ידי ועדת האיכות של משרד החינוך והתרבות בשל איכות התערוכות והאוספים שבו ובשנת 2009, הוענק למוזיאון אות שר החוץ היפני.

האוצרת הראשית של המוזיאון, ד"ר אילנה זינגר בליין אמרה: "בזכות מגוון רב של תערוכות ופעילות חינוכית ותרבותית ענפה, המוזיאון הפך למרכז להפצת תרבות יפן, להבנת תרבות ייחודית זו, לידידות בין העמים וחיזוק הקשרים בין ישראל ליפן. התערוכות הנערכות במוזיאון מתמקדות במרכיבים שונים של התרבות היפנית ומציגות חתך נרחב של אמנות יפן המסורתית והעכשווית. הן מדגישות ערכים אסתטיים ייחודיים באמנות היפנית. אני גאה על 60 שנה מרתקות ומאמינה שהמוזיאון הוא אכן ערב 'קנ רקי', ערב התחלה חדשה".

מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית – קָאנְרֶקִי – במלאות 60 שנה קרדיט צילום איתי יעקב

מנכ"ל מוזיאוני חיפה יותם יקיר אמר: "מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית נמצא בנקודת ציון דרך משמעותית. כזו שיכולה להסתכל אחורה בסיפוק וקדימה בתקווה גדולה. אנו שואפים להמשיך ולהרחיב את החלון לתרבות ואמנות יפן עם תערוכות עכשוויות חדשות ומרתקות, הגדלת המוזיאון ומגוון הפעילויות בו, והתנסות חווייתית של הקהל עם תרבותה הקסומה של יפן. מאמין שמספר המבקרים עוד ילך ויגדל ועמו העניין והתהודה שהמוזיאון מעורר בקרב כול הקהלים: מילדים ונוער ועד פרופסורים ומומחים לתרבות יפן".

בתיק העיתונות תוכלו למצוא גם:

הודעה על המפגש המרגש שנערך בשבוע שעבר בבית הנשיא המדינה ראובן ריבלין לכבוד ציון הדרך החגיגי של המוזיאון , בו השתתפו שגריר יפן בישראל מר קויצ'י אייבושי וראשת העיר חיפה ד"ר עינת קליש רותם.

הודעה נוספת על מתנת המוזיאון למבקריו: גלויות של עבודות אמנות שהוצגו במוזיאון לאורך השנים שיחולקו לקהל שיפקוד את המוזיאון בחודשים הקרובים.

 משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם אתם נוהגים לבצע בדיקות רפואיות באופן קבוע?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בתרבות ופנאי