רגע לפני הכרעה היסטורית: שבוע מחאה חריפה על עתיד מפרץ חיפה (וידאו)

דרישת פעילי הסביבה מממשלת ישראל – לא להיכנע ללחצי הטייקונים ולקבל החלטה לאמץ את תכנית 'מפרץ החדשנות' של רשות מקרקעי ישראל להבראת מפרץ חיפה
הקרב הסביבתי-חברתי החשוב ביותר שנוהל בישראל בשנים האחרונות – פינוי התעשייה המזהמת ממפרץ חיפה – מגיע לשיאו.

היום (שני), החל שבוע פעולות מחאה על ידי הפעילים האקטיביסטים של ארגון מגמה ירוקה.

הבוקר הגיעו פעילי ארגון מגמה ירוקה לפתח בתיהם של שר האנרגיה, יובל שטייניץ במבשרת ציון, ושר האוצר ישראל כץ, במושב כפר אחים, לפעולת מחאה בלתי שגרתית שזעזעה את תושבי השכונה, שנאלצו להתעורר לתוך השכמה רועשת.

הפעילים ערכו במקום מייצג של חולים המתבוססים בזפת ומחוברים למוטות אינפוזיה מטפטפי נפט, המדמים לדברי הפעילים את החולי והמוות שפשט בקרב תושבי חיפה והקריות עקב זיהום המפעלים במפרץ חיפה.

הפעילים הניפו כרזות בהן הטילו את האחריות לבריאות תושבי האזור ולסגירת המפעילים בידיהם של השרים שטיינץ וכץ.

צפו

צילום: מגמה ירוקה

 

בארגון מגמה ירוקה סיפרו כי "פעולה זו פותחת שבוע מחאה מאסיבית ולמרות מגבלות הקורונה, יתקיימו בכל יום הפגנות ענק ומגוון פעולות גרילה במוקדים שונים, שמקבלי ההחלטות לא יוכלו להישאר אדישים.

שבוע המחאה ניצת על רקע ועדת המנכ"לים שהוקמה ע"י הממשלה, ותכריע בזמן הקרוב את עתיד המפעלים המזהמים והתעשיה הפטרוכימית במפרץ חיפה.

מחאה חריפה מול בית השרים היום בבוקר. צילום: מגמה ירוקה

 

מדובר בימים גורליים, בהם יתקיימו סדרת פגישות מכריעות של מנכ"לי משרדי הממשלה השונים (רה"מ, הגנת הסביבה, אנרגיה, כלכלה, ביטחון, פנים, תחבורה, בריאות ועוד) שיגישו את מסקנותיהם לממשלה תוך מספר שבועות.

לקראת סוף החודש, תיערך פגישה שלישית שתקבע את המשך דרכה של הוועדה והמסקנות שיגובשו.

 

מחאת פעילי מגמה ירוקה הבוקר. צילום: מגמה ירוקה

 

מאבק ארוך שנים של ארגוני הסביבה כנגד הזיהום ותחלואת התושבים מתנקז לנקודת הרתיחה, ואיתו גם מסלימה המחאה.

מול מכבש הלחצים שמפעילים הטייקונים לסיכול ההחלטה לפינוי המפעלים המזהמים, מתייצבים האקטיביסטים – פעילים שמקדישים לנושא את כל זמנם, חלקם לאחר שחוו את נזקי המפעלים המזהמים על בשרם.

דרישתם של הפעילים מממשלת ישראל – לא להיכנע ללחצי הטייקונים ולקבל החלטה לאמץ את תכנית 'מפרץ החדשנות' של רשות מקרקעי ישראל להבראת מפרץ חיפה.

 

נלחמים על עתיד מפרץ חיפה. צילום: מגמה ירוקה

 

מרים פראנק, מנהלת תחום מפרץ חיפה ממגמה ירוקה:

"היום פתחנו שבוע של מחאה, בו לא נבחל באמצעים לעורר את כל תושבי ישראל, אל מול אחד מצמתי ההחלטות המכריעים על הכיוון אליו צועדת המדינה.

פינוי התעשייה הפטרוכימית הוא צו השעה. הזיהום הרג אותנו מספיק, ואנו כאן למנוע חולי נוסף מעוד מאות אלפי ישראלים. אימוץ תוכנית מפרץ החדשנות שהוכחה כברת ביצוע, תוביל לניקוי הקרקעות ולפיתוח אורבני שיביא לאזור בשורה חדשה בתחומי התיירות, המסחר והתעסוקה.

אנו לא נשקוט עד שבריאות התושבים תעמוד לפני הכול.

לאחר שנים שהממשלה הפקירה את התושבים לידי הטייקונים, הוכח שצדקנו לאורך כל הדרך.

חייהם של תושבי מפרץ חיפה תלויים בהחלטתה של ועדת המנכ"לים.

מוטלת עליהם החובה לקבל את ההחלטה הנכונה".

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות