החזון הירוק של חוף הכרמל

אמש הציגו נציגי הוועדה האסטרטגית לאיכות הסביבה של מועצת חוף הכרמל את המלצות הועדה בישיבת מליאת המועצה. סגן ראש המועצה, קובי ציטר, אמר בפתח הדברים: "המלצות אלו יסייעו למצות את הפוטנציאל הציבורי, הנופי, הסביבתי, החברתי והכלכלי של חוף הכרמל"


לפני כשנה הניע ראש המועצה אסיף איזק, יחד עם סגניו ועם מנהלי המחלקות במועצה, תהליך של חשיבה אסטרטגית בתחומי מפתח: חינוך, תרבות, איכות הסביבה, תחבורה ועוד. בחודש יולי אושרו המלצות הועדה האסטרטגית לתרבות, ובישיבת מליאת המועצה השבוע הוצגו המלצות הועדה לאיכות הסביבה. בשבוע הבא תוצג תכנית האב לתחום החינוך. כזכור, בחודש מאי 2019 פרסמה המועצה האזורית חוף הכרמל "קול קורא" לתושביה, והזמינה אותם להציע את מועמדותם לקחת חלק בוועדות האסטרטגיות השונות שהוקמו במועצה. מאות (!) קורות חיים התקבלו, הוועדות אוישו והעבודה יצאה לדרך.

שנה אחרי, ביולי 2020, הגישה הוועדה הראשונה – וועדת התרבות – את מסקנותיה והמלצותיה למליאת המועצה, לאישור. השבוע (ב') היה זה תורם של נציגי הועדה האסטרטגית לאיכות הסביבה להציג את המלצות הועדה. במסגרת פעילות ועדת איכות הסביבה, המורכבת מתושבות ותושבים שהתנדבו, עובדי המועצה ואנשי מקצוע, הוגדר "החזון הירוק של חוף הכרמל", וכן נקבעו דרכי פעולה ליישומו. החזון משקף את הרצון לבנות את חוף הכרמל כאזור שלוקח אחריות על הסביבה תוך כדי שימור והעצמת משאבי הטבע הרבים.

 

עבודת הועדה מתמקדת בשלושה תחומים מרכזיים: תכנון, טיפול בפסולת וטיפול במרחב החופי. בכל תחום, הציגו חברי וחברות הועדה תמונת מצב מקיפה ותוכנית פעולה שתסייע למקבלי ההחלטות לקדם את החזון הסביבתי של חוף הכרמל. מנהלת היחידה הסביבתית של המועצה, נגה לבנברג, אמרה בישיבת המליאה: "אני מבקשת להודות לכל מי שלקח חלק בועדה – עובדי המועצה, מתנדבות ומתנדבים, אנשי מקצוע ועוד. העובדה שאנשים רבים ומוכשרים כל-כך התנדבו לקחת חלק בעבודת הועדה מלמדת על חשיבות הנושא לחוף הכרמל ולתושבים, ואני שמחה שהצלחנו להפיק תוצר שמכיל המלצות אופרטיביות, ברורות וישימות, שיתרגמו את העבודה הקשה שהושקעה כאן למעשים, ולא ישאירו אותה כמילים באוויר".

האסטרטגיה למרחב החופי שהציגה הועדה התייחסה ליתרונותיה של רצועת החוף הארוכה של המועצה וכן לאתגרים שהיא מזמנת, תוך הצגת חזון לפיו המרחב החופי יהווה עמוד השדרה של חוף הכרמל. מטרת-העל של התכנית האסטרטגית למרחב החופי הינה לנהל את רצועת החוף כחלק בלתי-נפרד מתוך מרחב ביוספרי שלם, אותו יש לנהל לטובת ציבור המבקרים ותוך הקפדה על עקרונות אקולוגיים.

אסיף איזק. צילום: רות לואר באדיבות דוברות המועצה

ראש המועצה, אסיף איזק. צילום: רות לואר באדיבות דוברות המועצה

 

גם בנושא התכנון, הועדה הציגה תוכנית אסטרטגית רחבה. בתחום זה עוסקות המלצות הועדה בשימור משאבי הטבע, הנוף והמורשת של חוף הכרמל, לצד פיתוח מושכל ושקוף של המרחב.  פיתוח זה יעשה תוך ביסוס מערכת יחסים של כנות ואמון הדדי בין הציבור למועצה באמצעות מנגנוני שקיפות ושיתוף, תוך כדי עידוד הציבור למעורבות בהליכי התכנון. התחום השלישי והאחרון בו עסקה הועדה הוא תחום הטיפול בפסולת, ובמסגרתו הציגו חברי וחברות הועדה המלצות אופרטיביות שיהפכו את חוף הכרמל לאזור שיהווה דוגמא ומודל לטיפול חכם בנושא הפסולת, למשל, על-ידי הפרדת הפסולת הביתית לשלושה זרמים: פסולת שניתן למחזר, חומר אורגני ופסולת להטמנה.

יו"ר הועדה סגן ראש המועצה, קובי ציטר, אמר: "צוות איכות הסביבה וחופים של המועצה האזורית חוף הכרמל פועל מזה כשנה על מנת להגדיר את החזון של המועצה לקיום רעיונות הקיימות. הצוות עבד לילות כימים על מנת לבנות חזון זה ולהפוך אותו למציאות חיינו באזור. אני גאה לקחת חלק בתהליך המבורך הזה ומאמין שהתוכניות ימצו את הפוטנציאל האזורי."

ראש המועצה אסיף איזק אמר כי "שינוי מהותי, עמוק וארוך-טווח צריך להיות מבוסס על שיתוף של הציבור בתהליך. מנהיגות אמיתית היא מנהיגות שיודעת להזמין את התושבות והתושבים לקחת חלק, מנהיגות שיודעת לתת לציבור להוביל ולומר את דברו. מי שרוצה ללכת מהר – שיילך לבד, ומי שרוצה ללכת רחוק – עדיף שיילך ביחד. זו התפיסה שהובילה אותנו בהקמת הוועדות האסטרטגיות שלנו, שכוללות גם אנשי מקצוע וגם תושבות ותושבים אכפתיים, מסורים ומקצועיים."
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור מבצע חיסוני הילדים: האם חיסנתם/תחסנו את ילדיכם נגד קורונה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי
Ads