איך תיראה אוניברסיטת הגליל?

האם היא תהיה שלוחה של אוניברסיטת חיפה או אוניברסיטה שתקום על בסיס המכללה האקדמית תל-חי – מכון המחקר מיגל והמכללות הנוספות הקיימות בגליל המזרחי?
פאנל נוסף בנושא השכלה גבוהה, נערך השבוע במסגרת וועידת אצבע הגליל ע"ש אלעד ארליך,  ועסק באחד הנושאים החשובים הנדונים בוועידה: הקמת אוניברסיטה הגליל. הועידה מתקיימת השנה באופן ווירטואלי בהובלת המכללה האקדמית תל-חי, שינוי כיוון ואשכול גליל מזרחי.

אוניברסיטה בגליל תהפוך לאבן שואבת של אוכלוסיה חזקה לגליל ותהווה מנוף רב עוצמה לפיתוח כלכלי, חברתי ותרבותי בגליל המזרחי.  ח"כ אופיר סופר  שלקח חלק בפאנל אמר כי "ברור לגמרי שהגליל המזרחי צריך אוניברסיטה משל עצמו ולא שלוחה של אוני' חיפה. מה שיכול לקדם את הפרויקט זה שיתוף פעולה עם ההנהגה המקומית בשטח, שצריכה חזון משותף. אוני' חיפה והטכניון הם מוסדות אקדמיים ברמה גבוהה, ואנחנו צריכים מוסד כזה בגליל. תל-חי היא המכללה היותר משמעותית מבחינת נוכחות אקדמית ומבחינת גודלה, אך יש לקחת בחשבון גם את נושא המיקום".

"אנחנו לא מדינה שמתכננת אלא מדינה שמגיבה" אמר "עובד יחזקאל, מזכיר הממשלה לשעבר ויועץ אסטרטגי "ויש לכך גם יתרונות: מי שרוצה לקדם דברים יכולה לעשות זאת מבלי לחכות לממשלה, נכון שכאשר מדברים על הקמת אוניברסיטה, זה הרבה יותר מורכב. ישראל היא מדינה קטנה ויש כאן יותר מידי רשויות מקומיות, דבר המקשה על קידום פרויקטים גדולים כדוגמת אוניברסיטה בגליל. אזורים פריפריאליים זקוקים לתמריצים כדי להשאיר כוח אדם איכותי ולכן יש צורך במאמץ אקדמי בגליל. יחד עם זאת יש בישראל יש יותר מידי מוסדות אקדמיים ולדעתי צריך לייצר בישראל 8 ערי מטרופולין, 4 מערכות מוניציפליות וכמה אוניברסיטאות עוגן עם שלוחות במקומות שונים בארץ וביניהם גם בגליל. להערכתי הקמה של אוני' בגליל תקבל דחיפה ומענה משמעותי אם השטח בגליל ייתר את המציאות הזאת. הממשלה לא מייצרת את המציאות, היא המגיבה. כלומר אוני בגליל יכולה להיות עובדה מוגמרת עם המטרופולין בגליל ייצר מציאות כזאת. אני מציע להתחבר לאוני' ת"א או אוני' העברית שהן חלופות טובות יותר מאונ' חיפה, כדי ליצור ניתוק בין המוקד לבין השלוחה".

המנהל המדעי של מיגל, פרופ' דן לבנון התנגד להצעה זו ואמר: "ההצעות להפוך להיות שלוחה של אוניברסיטה – זה לחזור 25 שנים אחורה. המכללות בגליל היו בעבר שלוחות של אוניברסיטאות, אולם רק ברגע שקיבלו עצמאותן התחילו להתפתח ותל-חי הפכה לאחת המכללות הטובות בארץ. היא המכללה הגדולה ביותר בגליל והיא היחידה אשר מסונף אליה מכון מחקר מדעי – מיגל. הסינוף הזה מאפשר לה להיות היחידה בארץ הכוללת פקולטה למדעים והיחידה בארץ המציעה תארים שניים מחקריים שמהם ניתן להמשיך ללימודי דוקטורט ולשם אנו שואפים. גם הממשלה וגם המל"ג אמרו שכדי לפתח את הגליל יש לפתח מכון מחקר מדעי יישומי בגליל המזרחי ועלינו לקדם זאת. התוכנית לפיתוח הצפון כללה תגבור המחקר בגליל וכן הקמת חממת טכנולוגית בתחום הפודטק, מרכז סטרטאפ ומכון לאומי למזון – פיתוח משמעותי סביב הנושא של מזון, תזונה וחקלאות. זה עוגן שקיים ואותו אנחנו צריכים לקדם. במקביל אנו פועלים לקידום הסמכת תל-חי ומיגל להענקת תואר דוקטורט, דבר שיהפוך אותנו הלכה למעשה  לאוניברסיטת הגליל".

"ממשלת ישראל לא התייחסה לגליל. ההצעה להיות שלוחה של אוניברסיטה זה המשך ההתייחסות לגליל כשלוחה של מדינת ישראל ואת זה צריך לקטוע" אמר אלי מלכה, ראש אשכול גליל מזרחי לשעבר "אנחנו צריכים לאלץ את ממשלת ישראל לקבל החלטות ולפעול למימוש הקמת אוניברסיטה בגליל. עד כה זה לא קרה כי ממשלת ישראל לא רצתה. רק אם נפעל, הממשלה תצטרף אלינו. היום קיימת בגליל מנהיגות אזורית ששמה על ראש סדר היום שלה הקמת אוניברסיטה לגליל ואנחנו צריכים לבוא עם חזון ותוכנית מסודרת להקמת האוניברסיטה. ערכתי סבב מפגשים עם ראשי הרשויות בגליל המזרחי, ראיתי שיש שם רצון והתרגשות להוביל את התכנית הזו. נגייס לצדנו חברי כנסת שייסעו לנו. היום זוהי שעת רצון וזה עיתוי נכון מול הממשלה ומול גורמים נוספים".

ראש עיריית קריית שמונה אביחי שטרן אמר כי הוא זוכר את הימים שתל-חי הייתה שלוחה של אוני' חיפה: "אסור לנו לחזור לאותם ימים . תל-חי החלה לפרוח מרגע שהפכה לעצמאית. כדי לקדם אוניברסיטה בגליל עלינו לממש החלטה שהממשלה קיבלה כבר לפני 15 שנה. ישנם הסכמות באזור  בקרב ראשי הרשויות והאינטרס שלנו הוא משותף. האוניברסיטה תהיה מוקד משיכה ותהווה מנוף לפיתוח כלכלי, חברתי ותרבותי. ההסכמות הללו הן יותר בשלות היום וברור לכולם שהבסיס של האוניברסיטה צריך להיות המכללה האקדמית תל-חי, שכבר היום היא כוללת מסלולים מחקריים המאפיינים אוניברסיטה ומתמקדים בנושאי חקלאות ומזון המאפיינים את האזור שלנו.  חשוב שכולנו נתגייס למהלך החשוב הזה, שישפיע על האזור כולו".

 משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • כיצד לדעתכם יש לאחות את הקרעים בחברה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך