תקופת ההתיישנות לביטוחי חיים, סיעוד ובריאות תוארך משלוש לחמש שנים

עו"ד סאמי אבו ורדה על רקע אישור החוק: "חוק צודק אבל לא מכסה את כל התביעות"
 

מליאת הכנסת אישרה את הצעת חוק חוזה הביטוח של ח"כ אופיר כץ והצעה דומה של חברי הכנסת אוסמה סעדי, אחמד טיבי וסונדוס סלאח הקובעת הארכת תקופת ההתיישנות משלוש שנים לחמש שנים לגבי חלק מתביעות הביטוח.

20 חברי כנסת תמכו בהצעה ללא מתנגדים.


על פי החוק החדש הוארכה תקופת ההתיישנות לעניין תביעת תגמולי ביטוח חיים למקרי מוות, ביטוח בריאות וביטוח סיעודי.

בנוסף, חברות הביטוח יחויבו להתריע באופן מיוחד פעמיים בפני המבוטח טרם סיום תקופת ההתיישנות: כ-12 חודשים לפני תום התקופה וכ-3 חודשים לפני תום התקופה.

החוק יחול על פוליסות שנרכשו לאחר חקיקת החוק, ועל פוליסות שחודשו לאחר חקיקתו.

 

הוארכה תקופת ההתיישנות לעניין תביעת תגמולי ביטוח חיים למקרי מוות, ביטוח בריאות וביטוח סיעודי. צילום: אילוסטרציה

 

עו"ד סאמי אבו ורדה, מומחה בתחום מיצוי זכויות מבוטחים ותביעות נזיקין, ברך על אישור החוק שלדבריו עושה צדק עם המבוטחים שמשלמים כספים רבים לחברות הביטוח ובשעת צרה נאלצים להיאבק על זכויותיהם. אולם ציין כי "החוק מגביל את הארכת התיישנות ל-5 שנים רק לגבי סיעוד, בריאות (מחלות ואשפוז) וחיים (מוות) ולגבי כל השאר כולל תאונות אישיות ההתיישנות נשארת לתקופה של 3 שנים בלבד".

 

עו"ד סאמי אבו ורדה. "חוק צודק אבל לא מכסה את כל התביעות"

 

בדברי ההסבר לחוק נאמר כי "קביעת תקופה התיישנות מקוצרת פוגעת באופן קשה במבוטחים ובמיוחד במוחלשים שבהם. הזכאות לתבוע סיוע נשללת מקשישים ונכים, אשר שילמו שנים ארוכות לתאגידי הביטוח, על אף שתביעתם צודקת והם נאלצים להתמודד עם חיים של מחסור. המציאות מלמדת כי אוכלוסיות אלו מתקשות באופן מיוחד בבירור זכויותיהן ובמיצוין, ולכן נפגעות יותר.

זאת ועוד, אפילו במקרים שבהם חלה פגיעה תפקודית ממשית בעקבות מחלה או תאונה אשר הצריכה שיקום ממושך שהובילה לכך שרק לאחר שנים התפנה המבוטח לטפל בתביעה, הספירה מתחילה מקרות אירוע התאונה ולא באים בחשבון שיקולים אחרים."

ח"כ אופיר כץ: אמר כי  מדובר בהצעת חוק חשובה, חברתית וצודקת, שתתקן עוול קשה שנעשה למבוטחים.

ח"כ אוסמה סעד ציין כי: "מדובר בין חוק חברתי מהמדרגה הראשונה, שמיועד בעיקר  לאוכלוסיות החלשות והמוחלשות שזקוקות בין אם זה לביטוח סיעודי, בין אם זה הסובלים מנכויות עקב מצב רפואי ויש להם ביטוח בריאות, בין אם לגבי ביטוח  חיים".

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם בעקבות העלאת הריבית במשק תוותרו על רכישת דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט