"אם לא יוחלט על פינוי התעשייה המזהמת יהיה צורך בפינוי אוכלוסיה"

את הדברים אמרה היום (שני) ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם, לחברי הוועדה הבין-משרדית בנושא פיתוח וקידום מפרץ חיפה שביקרה בחיפה


 

ראש העיר חיפה עינת קליש רותם:

"תושבי המטרופולין משלמים בבריאותם על הימצאותה של תעשייה פטרוכימית בלב מפרץ חיפה. באם ממשלת ישראל לא תקבל החלטה על פינוי התעשייה המזהמת יהיה צורך בפינוי אוכלוסייה שכן שני אלו אינם יכולים לדור יותר בכפיפה אחת!".
.
את הדברים אמרה היום (שני) ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם,, לחברי הוועדה הבין-משרדית בנושא פיתוח וקידום מפרץ חיפה שביקרה בחיפה.

ראש העיר הגישה לוועדה ניר עמדה מקיף המפרט את הסכנות הסביבתיות והבריאותיות הטמונות בהמשך קיומה של תעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה, לצד הפוטנציאל הכלכלי האדיר הטמון בפינוייה.

 

ברגישות ובנחישות עינת קליש מנהלת את המשבר החמור ביותר שידעה ישראל.

קליש רותם הגישה ניר עמדה המפרט את הסכנות הסביבתיות והבריאותיות הטמונות בהמשך קיום התעשייה הפטרוכימית. צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

 

במשך שנים רבות מפרץ חיפה מתפקד "כחצר האחורית" של מדינת ישראל ועד היום ממשיכות להתבסס בו תעשיות לאומיות מזהמות.

גם גורמי הפיקוח והאכיפה לא הצליחו לרסן ולמתן את מפגעי זיהום האוויר בצורה משמעותית דיה ועל כן רק החלטה על סגירה יעילה ומסודרת של התעשייה הכבדה והמזהמת תוכל לייצר את השינוי הנדרש.

את המחיר להימצאות המפעלים משלמים תושבי מטרופולין חיפה בבריאותם.

זיהום האוויר הוכר ע"י ארגון הבריאות העולמי כגורם לתחלואה. נתוני משרד הבריאות מצביעים גם הם על תחלואה עודפת בחיפה במגוון נרחב של מחלות.

ראש העיר שבה ואמרה כי אין צורך במחקרים נוספים על מנת להוכיח שהאזור סובל מזיהום אוויר קשה כתוצאה מקיומה של התעשייה הכבדה במפרץ, וכי רק הוצאתם של המפעלים יאפשרו לתושבי המטרופולין לנשום אוויר נקי.

לשם כך נדרשת החלטה פוליטית ואמיצה, ולא עוד דו"חות או ועדות.

לדימוי של המפרץ כ"מזוהם וחולה" השפעה ישירה על חוסר האטרקטיביות הנדל"נית שלו – ערכי השוק הנמוכים לתעסוקה ולמגורים, הנגזרים מכך מאיצים את הדרדרות את האזור כולו.

לצד כל אלה מציין המסמך כי האיום מהמשך פעילותה של התעשייה המזהמת אינו רק על בריאותם של תושבי המטרופולין אלא גם על עתידו הכלכלי. בפינוי התעשייה המזהמת טמון פוטנציאל כלכלי הן במונחים תעסוקתיים והן במונחים של כלכלת העיר בטווח הקצר והארוך.

 

במסמך מפורטות הפעולות הנדרשות לשינוי פני חיפה והמטרופולין:

• החלטה חד משמעית על סגירת בז"ן ופינוי התעשייה הפטרוכימית תוך קביעת לוחות זמנים.

• הכנת תכנית מתכללת (דוגמת מפרץ החדשנות) המאזנת את האינטרסים השונים במפרץ ורואה את טובת הציבור ובריאותו לנגד עיניה.

• איתור מיקומים לאחסון מכלי תזקיקים כתחליף לחוות תש"ן ולפעילות בז"ן בפריסה ארצית.

• עצירת התוכניות המוקדמות בימים אלה בוועדה לתשתיות לאומיות לנמלי דלקים, עד קבלת החלטות לגבי עתיד התשתיות בראייה כוללת.

• קידום ביצוע פרויקט הכפלת ומנהור מסילת החוף, דרך חיפה עד שנת 2030 על מנת לשפר את הנגישות למפרץ ואת תפקודו המטרופוליני.

במקביל קידום פרויקט הרכבת הקלה חיפה נצרת, על מסילת הרכבת המתפנה עד למבואות טירת הכרמל על מנת לקשור את המרטופולין מצפון לדרום.

• קידום תוכנית חזית הים יחד עם פעולות להפרטת נמל חיפה, לחיזוק הכלכלה העירונית, תוך הבטחת השמירה של שטח זה נקי מחומרים מסוכנים, כולל הוצאת חוות המכלים ההיסטורית, ה- 20 אקרס ונמל הדלק הישן.

• חיזוק מנועי צמיחה ברי קיימא להם פוטנציאל גידול משמעותי כמו מרכז לאומי לחדשנות וכלכלה כחולה.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור מבצע חיסוני הילדים: האם חיסנתם/תחסנו את ילדיכם נגד קורונה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי
Ads