מתכננת היריון? כדאי שתלכי גם לרופא השיניים

כללית סמייל – כיצד ההיריון משפיע על בריאות הפה? אלו טיפולים מותר ומה אסור לבצע בהיריון?
באדיבות ד"ר חגי סלוצקי, רופא שיניים ראשי ברשת מרפאות השיניים כללית סמייל, מומחה ברפואת שיניים ציבורית.

נשים בהיריון עלולות לסבול יותר מהופעת עששת ומחלות חניכיים חריפות, בהיעדר הקפדה על גהות הפה עלולה להיות הידרדרות במצב השיניים והחניכיים באופן כללי. הפגיעה במשנן ובבריאות החניכיים אינה נובעת מהמיתוס שהתינוק לוקח את הסידן מהשיניים ולכן צצות הבעיות, זה ממש לא נכון.

מה כן משפיע על בריאות הפה במהלך ההיריון?הפעילות ההורמונאלית המוגברת המאפיינת תקופה זו היא שמשפיעה על בריאות הפה – החניכיים רגישים יותר, הגוף מגיב באופן דרמטי יותר להצטברות של רובד חיידקים. קיימת תופעה הנקראת  Oral pregnancy tumor שמשמעותה גדילה מופרזת של החניכיים בתגובה דלקתית לרובד החיידקי, החניכיים מתנפחות באופן קיצוני. בכל מצב דלקת חניכיים אנו חוזים בנפיחות בחניכיים רק שבמקרי הריון יתכן שתגובת החניכיים תהיה דרמתית. לעתים, גם לאחר תקופת ההיריון, הן לא חוזרות למצבן הקודם ויש צורך בניתוח להסיר עודפי רקמה המפריעים גם אסתטית וגם לשמירה על הגהות באזור הספציפי. כמו כן, נשים שסובלות מהקאה בשליש הראשון, ובמיוחד אלו המתקשות לצחצח שיניים מפני שזה מעורר אצלן את רפלקס ההקאה, נוצרת בפה חומציות גבוהה שעלולה לפגוע בשיניים ולהאיץ תהליכי התפתחות מחלת העששת.

צילום יחצ

האם מותר לעשות טיפולי שיניים בהריון?

כדאי מאוד לפני תכנון היריון להגיע לרופא שיניים שיעריך את מצב הפה וימליץ על טיפולים בהתאם לצורך על מנת להפחית את הצורך בטיפולי שיניים. כמו כן, כדאי לבצע טיפול שיננות שגרתי שימנע אבנית מרובה סביב השיניים. במידה ובמהלך ההיריון יש צורך בטיפול, מותר ואף חובה לטפל. שכן, מחלת חום של האם וזיהום סיסטמי הם בין הדברים הפוגעים ביותר בהתפתחות העובר. אם יש מצב רפואי בשיניים שגורם לבקטרמיה (זיהום שמתפשט בגוף ומביא לחדירת חיידקים לכלי הדם) במצב מסוג זה, כאשר בלוטות הלימפה סביב הפה תגובתיות, חייבים בהתאם להוראות הרופאים לקחת אנטיביוטיקה על מנת לא לפתח מחלת חום ולעצור את ההחמרה באופן מיידי.

צילומי רנטגן עדיף לדחות לשלבים המאוחרים יותר ולא בשליש הראשון, יחד עם זאת, במידה ונידרש תצלום אחד או שניים לטיפול חרום יש לבצעם עם הגנות המקובלות בפני קרינה.

אנטיביוטיקה לדלקות שיניים (מוקסיפן) בהריון – במקרה הצורך ניתן לקחת ואפילו חשוב מפני שמחלת חום מסוכנת לעובר יותר מצריכת אנטיביוטיקה. כמובן יש להיוועץ עם רופא הנשים ורופא השיניים שימליצו על התרופות המתאימות להיריון.

כיצד נוכל להפחית את הפגיעה בבריאות הפה במהלך ההיריון?

·         ביקור אצל רופא השיניים להערכת מצב לפני ההיריון ובנוסף, לא להימנע מבדיקה או מטיפול במקרה הצורך במהלך חודשי ההיריון.

·         שמירה על היגיינת הפה יומיומית – נשים הרות בכלל ולאלה הסובלות מעודף רגישות בפרט, מומלץ לשמור על תזונה בריאה ולהימנע מסוכרים שנדבקים לשיניים ולשטוף ואף לצחצח, את הפה אחרי כל ארוחה, מומלץ להשתמש בשטיפות פה המכילות פלואוריד. על אף הבחילות וההקאות אל תוותרו על צחצוח יסודי.

 

חשוב לציין כי מחקרים מצאו כי היגיינת פה ירודה עלולה לאפשר חדירתם של חיידקים ומזהמים שונים למערכת הדם ולגרום ללידה מוקדמת ולמשקל ולד נמוך. ולכן מומלץ מאוד להקפיד על ניקיון חלל הפה על אף הקשיים העולים במהלך ההיריון ולא לוותר על טיפול בכל בעיה שנוצרת בפה – דלקת חניכיים, עששת, וכדומה.

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות