כרמל: הרופא קדח בלבה של תושבת נשר והציל את חייה

נס חנוכה בבית חולים כרמל: "כבר חשבתי שלא אצליח לראות את הבנות שלי יותר… אתם הצלתם לי את החיים", אומרת דורה רבוצקי בעודה מתאוששת ביחידה לטיפול נמרץ לב בכרמל
 

העורקים בליבה של דורה רבוצקי בת ה 83 מנשר, כבר היו מסויידים וסתומים כמעט לחלוטין ומצבה נראה נואש.

במהלך "אקסטרים" מיוחד, באמצעות מקדח זעיר וחדשני בקוטר של 1.5 מ"מ ובמהירות של 160,000 סיבובים בדקה, קדח פרופ' רונן יפה מנהל יחידת הצנתורים במרכז הרפואי כרמל, את הסתימות הרבות והשיב את ליבה של רבוצקי בחזרה אל החיים.

"חשבתי שכבר לא אצליח לראות את הבנות שלי יותר. אתם הצלתם לי את החיים ואין לי מילים להודות לכם", אומרת היום (שני) רבוצקי בעודה מתאוששת ביחידה לטיפול נמרץ לב בכרמל.

 

המטופלת, דורה רבוצקי מנשר, מתאוששת במחלקה עם פרופ' יפה, ד"ר זיסמן וד"ר סולימאן. צילום: אלי דדון

 

בתום חמש שעות צנתור ארוכות ומתישות, כשהוא נלחם ונעזר בכל הכלים ובטכניקות החדשות והמורכבות ביותר, הצליח לבסוף מנהל יחידת הצנתורים בכרמל פרופ' רונן יפה, יחד עם צוות היחידה שלצידו, להחזיר את הדופק ואת החיים לליבה הקורס של רבוצקי.

רבוצקי הגיעה למרכז הרפואי כרמל באמצעות ניידת טיפול נמרץ, לאחר שעברה אוטם קשה בשריר הלב.

במהלך מיוחד שמתח את גבולות יכולת הצנתור ובאמצעות שיטת טיפול מאתגרת "הרוטהבלטור" קדח פרופ' יפה את הסתימות שחסמו את מעבר הדם אל שריר הלב, והשיב את זרימת הדם התקינה לליבה המתאושש של רבוצקי.

הכל החל בשעות הערב, בזמן שרבוצקי, תושבת נשר, התכוננה ללכת לישון. לפתע היא הרגישה שהיא נחנקת ומיד הזעיקה את  בתה שהיתה איתה בבית.

"הרגשתי כאילו שמו לי סלע ענק על הלב ושאני לא יכולה לנשום", מספרת רבוצקי: "הרגשתי שאני נחנקת והתחלתי לאבד את ההכרה".

 

פרופ' רונן יפה מנהל יחידת הצנתורים בכרמל. צילום: אלי דדון

 

רבוצקי הובלה במהירות באמצעות ניידת טיפול נמרץ ישירות אל חדר הצנתורים של כרמל, שם אבחנו הרופאים כי ליבה נמצא במצב קריטי ומורכב ביותר.

"בצנתור הראשוני שעשינו לדורה, ראינו כי כל כלי הדם המרכזיים המספקים דם ללב מוצרים במידה קשה ביותר וסתומים בגושים גדולים מאוד של סידן", מסביר פרופ' יפה:

"במקרים כאלה, צנתור הוא כמעט לא אופציה ובמרבית המקרים חולים כאלה מועברים לביצוע ניתוח מעקפים"

בכרמל קיים צוות לב מיוחד המורכב מקרדיולוגים מומחים וממנתחי לב מנוסים.

הצוות התכנס לדון במקרה של רבוצקי והמליץ במקרה שלה להעדיף ניתוח מעקפים עם אופציה לצנתור מורכב, במידה והחולה לא תרצה לעבור ניתוח.

רבוצקי החליטה שהיא לא מעוניינת להיכנס לניתוח לב מורכב ובחרה את הסיכון שבצנתור.

"גם לנו, המצנתרים, ההחלטה לא הייתה קלה", מסביר פרופ' יפה, "אנחנו לוקחים כאן מקרה קשה ומורכב ונכנסים עם המון סיכונים לחדר הצנתורים, אבל החלטנו להילחם על חייה של דורה ולקחת על עצמנו את הסיכון שבצנתור".

בכדי להתגבר ולחדור את הסתימות הקשות שנוצרו מהסיד ששקע בכלי הדם הלבביים, השתמש פרופ' יפה בטכנולוגית ה"רוטהבלטור".

ע"י החדרת סדרת מקדחים זעירים, בקוטר מילימטרים ספורים, קדח אט אט הפרופסור את הסתימות שהיו ברמה של 99%, עד שניתן היה לפתוח את כל כלי הדם החסומים ולאפשר זרימת דם חופשית.

מדובר במקדחים מיוחדים המובלים על גבי צנתר ייעודי, מעורק המפשעה ועד לכלי הדם החסום בלב.

המקדחים מצופים בשכבת יהלום ומסתובבים במהירות של כ 160,000 סיבובים בדקה כשהם חודרים את הסידן המצטבר ומפרקים גם את הסתימות הקשות ביותר.

 

העורק הסתום של המטופלת. צילום: אלי דדון

 

"הסכנה כמובן בקדיחה, היא פגיעה בכלי הדם עצמו, דבר שיכול להביא לדימום מסוכן סביב לב המטופל עד לסכנת מוות", מציין פרופ' יפה: "ללא הצנתור בעזרת הקידוח, לא ניתן היה להציל את חייה של דורה".

לצידו של פרופ' יפה עמדו במהלך הצנתור רופאי היחידה, ד"ר קרן זיסמן וד"ר חוסיין סולימאן, שסייעו לו בהצלחת הצנתור הארוך והמורכב.

פרופ' אבינועם שירן, המנהל החדש של המערך הקרדיולוגי בכרמל שנכנס החודש לתפקידו, מעדכן כי יחידת הצנתורים של כרמל בניהולו של פרופ' רונן יפה הנה המרכז המנוסה ביותר בישראל בתחום זה, המבצע את כמות צנתורי ה"רוטהבלטור" הגדולה ביותר במדינה.

"לשמחתי צברנו את הניסיון הרב ביותר בתחום צנתורי הקידוח ומנהל יחידת הצנתורים בכרמל, פרופ' רונן יפה, נחשב לאחד המומחים המובילים ובעלי הניסיון הרב ביותר בתחום בישראל", אומר פרופ' שירן.

יחידת הצנתורים בכרמל הנה חלק מהמערך הקרדיולוגי הגדול של בית החולים והיא נחשבת מזה שנים רבות כמרכז מצויינות מוביל בישראל בכל הקשור לטיפול במחלות לב.

ורבוצקי – היא כבר מתאוששת ומחייכת מכורסת הטיפולים שלה, במחלקה לטיפול נמרץ לב:

"פשוט אין לי מילים להודות לצוות המדהים שטיפל בי", היא אומרת: "יש כאן מלאכים בלבן מהאחיות והאחים המדהימים והצוות הסיעודי של כרמל שמטפל בי 24 שעות בלי חשבון ועד הרופאים המיוחדים והמצנתרים שיחד כולם הצילו את חיי.

אני ממש מרגישה שאני בידיים הכי טובות שיש", מסכמת רבוצקי שלא מפסיקה להודות לרופאיה:

"אני שמחה ומאושרת שהגעתי לכרמל. אתם הצלתם את חיי".

 

 

 

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות