"טכנולוגיה בשירות העבר"

השבוע נערך כנס בינ"ל דיגיטלי בהשתתפות מרצים מובילים; את הכנס הובילה המכללה האקדמית כנרת: "שיתופי פעולה בין מקצועות המחשוב וחקר העבר יניבו עוד פירות רבים בהמשך"כנס חדשנות טכנולוגית דיגיטלית לטובת חקר העבר בהובלת המכללה האקדמית כנרת:

השבוע נערך כנס בינ"ל דיגיטלי בהשתתפות המרצים המובילים ביותר בתחום התוכנה ומדעי המחשב, לימודי ארץ ישראל, אנתרופולוגיה, ארכיאולוגיה והיסטוריה.

בכנס נידונו האמצעים הטכנולוגיים המתקדמים ביותר, אשר יכולים לשמש את חוקרי התרבויות, הארכיאולוגים ועוד. מעל 100 משתתפים באו מרחבי העולם מהתעשייה, האקדמיה, והקהל הרחב. בין הדוברים היו המובילים באקדמיה ובתעשייה בישראל, אוסטריה וארצות הברית.  הם הציגו פיתוחים, המצאות, וכלים טכנולוגיים חדשניים שקשורים לחקר העבר.

בין החוקרים והפיתוחים שהוצגו:

אפליקציית CemoMemo של ד"ר מייקל מיי (הנדסת תוכנה) וד"ר אפרת קנטור (לימודי ארץ ישראל).

האפליקציה נועדה לטובת דיגיטציה של בתי הקברות הוותיקים בישראל, תיעודים ומיפויים. על מנת לשמר ולכבד את זיכרון המתים, ולאפשר גם לדורות הבאים לראות היכן קבורים גדולי העבר, בני משפחה, והוגי דעות.  אפליקציית CemoMemo מאפשרת כל אחד לתעד קבר, למלא פרטים ולשמור את המידע. בנוסף ניתן להיעזר בGPS המובנה באפליקציה ולנווט לקברים ספציפיים שרוצים לבקר בהם.

ד"ר מיי וקנטור הציגו מחקרים על שני בתי עלמין שתועדו בעזרת הקהילה על מערכת CemoMemo והראו איך רואים חיי הקהילה והיסטוריה דרך אבני המצבות.

אתר בתי עלמין יהודיים בטורקייה של פרופ' מינה רוזן

אתר בורנבלום למיפוי בתי הכנסת קדומים בישראל של ד"ר חיים בן דוד ומיכאל אוסבנד במכללה האקדמית כנרת.

בתי הכנסת בישראל החלו להבנות כבר בתחילת המאה הראשונה לפני הספירה, כאשר השיא של בניית בתי הכנסת הקדומים הגיע בתקופת הרומית והביזנטית של ארץ ישראל (המאה השלישית עד השביעית לספירה). בישראל ישנו ריכוז בתי הכנסת עתיקים עשיר ביותר, וחלקם בתהליכי גילוי גם בימים אלה ממש. האזור העשיר ביותר הוא אזור הכנרת (כפי שניתן לראות מתמונת המיפוי מטה). בתוך האתר ממופים זה עתה מעל 170 בתי כנסת עתיקים, כאשר לכל בית כנסת יש מיני סייט המפרט אודותיו עם ההיסטוריה שלו והפרטים המיוחדים שבו, לצד תמונות. האתר ממשיך להתרחב כל הזמן ומנגיש את המידע לציבור הרחב.

האקדמית כנרת. תמונה: באדיבות המכללה

האקדמית כנרת. תמונה: באדיבות המכללה

 

תיעוד עברן של קהילות יהודיות בארה"ב – Homestead Hebrews של Tammy A. Hepps

הפס הקימה אתר מיוחד שמאפשר לתעד את עברן של קהילות יהודיות שונות בארה"ב. האתר נקרא HomesteadHebrews.com, וכבר נמצאים בו מעל 30,000 תיעודים שונים על 6000 התושבים היהודים שהתגוררו בקהילה היהודית בעיר הכורים המפורסמת הומסטד בפנסילבניה ארה"ב. המידע על הקהילה נצבר הודות לבית הכנסת בעירייה אך גם רישומי מס, עיתונים, ותיקי העיר, ועסקנים שונים בעיר, האתר מסתמך גם על אתגרים גנאולוגיים. השילוב של כל מקורות המידע המהווים חתיכות פאזל נפרדות, מאפשר לייצר תמונה מלאה על קהילה שלמה וההיסטוריה שלה.

תמי הפס. תמונה: אלבום פרטי תמי הפס

ד"ר מיקל מיי, המחלקה להנדסת תוכנה, המכללה האקדמית כנרת:

הטכנולוגיה החדשה מייצרת מהפך בהבנה ובחקר העבר.  תוכנה יכולה לגלות את העבר ולפתוח לנו דלתות לעולמות שהיו ואינם.  שיתופי פעולה בין מקצועות המחשוב וחקר העבר יניבו עוד פירות רבים בהמשך.

לרשימת המחקרים והפיתוחים המלאה: http://www2.kinneret.ac.il/mjmay/sfp2020/

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך