האקתון ליאור בוקר – חוסן לאומי לישראל

מדובר באירוע הנצחה המשולב בהפנינג חדשנות, שייערך במתווה של האקתון בין ה 16-17/12/2020 וישודר מתוך תילתן, המכללה לעיצוב ולתקשורת חזותית
 

"האקתון ליאור בוקר – חוסן לאומי לישראל", יתקיים השנה לראשונה, לציון עשור לאירוע השריפה בכרמל, למבצע אחים לאש ולהנצחת זכרו של תת ניצב ז"ל ליאור בוקר. במועד זה אנחנו מציינים אירוע של אובדן אישי, עצב לאומי, וגם הפגנת חוסן ואחדות גורל.

זהו אירוע הנצחה המשולב בהפנינג חדשנות, שייערך במתווה של האקתון פיצוחי ופיתוחי.

השריפה הגדולה ב-2010 הייתה אחת מני רבות שהתרחשו לאורך השנים בהר הכרמל, אך נחשבה הקשה והקטלנית שבהן, בסדר גודל שטרם נחווה בישראל.

בניסיונות לכבותה השתתפו מגוון רחב של כוחות ביטחון, כיבוי,חילוץ והצלה, ראשויות מוניציפליות וממשלתיות, לצד צוותי סיוע שנשלחו ממדינות רבות אחרות.

שכם אל שכם חברו יחד למבצע חילוץ והצלה הירואי שקיבל את השם 'אחים לאש'. מאז אותו אסון אימתני, נלמדו, יושמו והוטמעו לקחים רבים; בעיקר בתוך הארגונים שלקחו חלק פעיל.

עם זאת, הרגשנו שנכון לחזק ולהעמיק את השיח החוצה ארגונים גופים ומנגנונים כדי לייצר פלטפורמה שתעסוק בחיזוק החוסן הלאומי.

כך נולד הרעיון לייחד את אירוע ההנצחה של תת ניצב ז"ל ליאור בוקר, ולהפיק אותו במתווה של האקתון; הפנינג טכנולוגי במסגרתו צפויים תוצרים שייטיבו עם החוסן הלאומי של ישראל, ויסייעו למציאת פתרונות מצילי חיים. מספר רס"ן ד"ר דוד אלקחר, מפקד החממה הטכנולוגית של חיל האוויר, וממפיקי האירוע.

"להפקת האירוע חברו יחד אנשי חדשנות בכירים במערכת הביטחון: מבסיס 108 – רשת הביטחון של חיל האוויר, מגן דוד אדום, כבאות והצלה לישראל, משטרת ישראל, הרשות לחדשנות, המשרד לביטחון פנים, ורשות חירום לאומית (רח"ל).

אלו רתמו את קברניטי הארגונים הללו ובכירים בתעשיות ההי-טק לקחת חלק פעיל כמנטורים, מרצים ואף שופטים באירוע; מדובר על אירוע עם אימפקט משמעותי מאוד על הקהילה" מוסיף נתנאל ברקאי רמ"ח מחקר ופיתוח, כבאות והצלה לישראל.

 

לזכרו. האקתון ליאור בוקר – חוסן לאומי לישראל. קרדיט: דוד אלקחר

 

האקתון הוא אירוע שבו מתכנתים, מייקרים, אנשי טכנולוגיה, מוצר ו/או תוכן מתכנסים יחד כדי להגיע לפתרון פורץ דרך בתחום ספציפי. בכל אירוע שכזה משתתפים עשרות עד מאות משתתפים מתוך האקו-סיסטם הישראלי (פרופסורים, סטודנטים, סטארטאפיסטים, מנכ"לים, אנשי תעשייה, ביטחון וצבא).

כפועל יוצא מכל אירוע שכזה קמות קהילות תוכן, נוצרים שיתופי פעולה, ידע חדש נכנס אל תוך מערכת הביטחון, ומונבטים מיזמים סטאטראפיסטיים. השיטה הזו נקראת חדשנות פתוחה, ונסמכת על יצירת שיתופי פעולה במרחב של קהילות.

 

האקתון ליאור בוקר – חוסן לאומי לישראל. קרדיט – דוד אלקחר

 

האקתון ייערך בין ה 16-17/12/2020 וישודר מתוך תילתן, המכללה לעיצוב ולתקשורת חזותית. האירוע מחבר בין קהילת המייקרים וההאקרים בישראל, אנשי מערכת הביטחון ואזרחים בעלי תחושת אחריות קולקטיבית.

במהלך 36 שעות יעסקו המשתתפים בהתמודדות עם אתגרים הנוגעים לחוסן הלאומי של מדינת ישראל, ובמגוון דיסציפלינות: קורונה, סייבר, טרור, והצתות.

 

האקתון ליאור בוקר – חוסן לאומי לישראל. קרדיט – דוד אלקחר

 

"מאז תחילת הקורונה העברנו את מרכז הפעילות הלימודית של תילתן למרחב ההיברידי וכפועל יוצא למדנו למנף את הידע והמיומנות שצברנו בתחום הלמידה הקבוצתית מרחוק, להפקת מגוון אירועים חדשנות ויזמות מוצלחים, ובשיתוף עם מערכת הביטחון.

חוזקם של אירועים המתקיימים בצורה היברידית בהנגשתם, בהגברת החשיפה ומיצוי המעורבות האישית של כלל המשתתפים בהם.

חכמת ההמונים והחיבור ההטרוגני ההיברידי של מגוון אוכלוסיות, צפוי לייצר פתרונות יצירתיים מצילי חיים, שיהוו מצע לשיח והמשך העמקה של גורמי הביטחון, החילוץ, וההצלה", מספר ארז ישכרוב, מנכ"ל המכללה.

 

האקתון ליאור בוקר – חוסן לאומי לישראל. קרדיט – דוד אלקחר

 

אסון השרפה בכרמל התרחש לפני עשור, בחג החנוכה 2010 בין ה 2 ועד ה6 בדצמבר. בשריפה העזה והנרחבת שהתפשטה ביערות הכרמל נספו 44 בני אדם, קרוב ל-17,000 איש פונו מבתיהם וכ25 קמ״ר עלו באש, בהם מאות אלפי עצים שכילתה השריפה.

עוד ביומו הראשון הוכרז האירוע כאסון השריפה הכבד ביותר בתולדות מדינת ישראל. עד שכובתה, הצליחה האש להתפשט בשטח עצום בתחומי פארק הכרמל וישובי הסביבה, ובכלל זה עוספיא, שכונת דניה בחיפה, טירת הכרמל, מגדים, כפר האמנים עין הוד, כפר צבי סיטרין ועין חוד.

אל תוך כל נתוני מזג האוויר והטבע הללו, נקלע האדם. אסירי כלא דמון, השוכן על הר הכרמל, נזקקו לחילוץ, פן יגיעו אליהם לשונות האש. אוטובוס עמוס בצוערים שנשלחו לתגבר את פינוי האסירים עשה את דרכו במעלה ההר ונקלע לסופת אש, באזור שבין מחצבות קדומים לבית אורן.

האוטובוס נשרף כליל ו-38 מיושביו נשרפו, בהם 37 אנשי שב״ס ונהג האוטובוס. נוסף על אלה מצאו את מותם באסון שלושה קציני משטרה – ליאור בוקר, אהובה תומר ויצחק מלינה – ושלושה כבאים, בהם נער צופה אש. כל השישה נהרגו כאשר חרפו נפשם בניסיון לחלץ את יושבי האוטובוס הלכודים.

 

יהי זכרו ברוך. האקתון ליאור בוקר. קרדיט – דוד אלקחר

 

עדויות ניצולים מתוך התופת מספרות כי ליאור יכול היה לחלץ את עצמו, אך הוא בחר להישאר ולנסות לסייע ללכודים בשריפה עד שנספה יחד עמם. על אומץ ליבו וגבורתו קיבל את עיטור המופת של משטרת ישראל ואת עיטור הגבורה של ארגון השוטרים הבינלאומי.

מתוך ניסיון ליצור עשייה חיובית במקום בו יש קושי וצער, יזמה ביתו, אבישג בוקר, אירוע ההאקתון לזכרו, על מנת להנציח את שמו באופן שיסמל את תרומתו למערכת הביטחון של מדינת ישראל. ליאור, כמו ההאקתון, היה שילוב של העולם המבצעי אליו היה כה מסור והעולם הטכנולוגי אותו אהב. הוא היה אמיץ וסמכותי מחד אך גם מכיל ואנושי מצד שני. איש של אנשים, כך מספרים עליו חבריו. מותו היה שזור בהצלת חיים באופן ההירואי ביותר שקיים וגם ההאקתון מתווה דרך של הצלת חיי אדם.

הפקת האירוע התחילה מתוך הצורך האישי שלי להנציח את זכרו של אבי (שחירף את נפשו למען בטחון המדינה ואזרחיה), ולאט לאט צמחה לאירוע שאומץ על ידי גופים רשמיים בעולם הביטחוני, שהתחברו אליו וזיהו בו הזדמנות לאומית לגדול, לצמוח יחד, ולהתאחד מסביב לתודעת החוסן הלאומי. אני מזמינה אתכם להצטרף, להשתתף, ואף לקחת חלק פעיל באירוע המיוחד הזה. מסכמת אבישג בוקר, ביתו של תת ניצב ליאור בוקר, שחברה בצוות ההפקה.

 משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • חיפה מחוץ לטווח הטילים: מה הייתם עושים למען תושבי הדרום והמרכז?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך