תורת המשחקים מדוע חשוב להפוך את הלימודים למשחק?

לקראת יום המשחקים שחל היום אביהו ולצר מורה למשחוק מהאקדמית גורדון מונה את הסיבות לשילוב משחק בהוראה.

אביהו וצלר

יום המשחקים התחיל לראשונה ב-20 בדצמבר 1975 בלונדון כיוזמה של יצרנית משחקים לקבוע יום בו מתקהלים ביחד כדי לשחק. כבר אז הבינו שחשוב לעצור הכל כדי להנות ממשחק טוב. משחק זו אולי הטכניקה הטבעית ביותר ללמוד מיומנויות חדשות. בטבע ככל שבעל החיים מפותח יותר, כך משחק יותר והמשחק עוזר לו לפתח מיומנויות הנדרשות לו כפרט בוגר בעתיד (כך למשל חתול המשחק בכדור צמר ידמה ציד של עכבר לכשיגדל). אנחנו בני האדם הם היצורים שמשחקים הכי הרבה מכל היצורים החיים, אפילו עד לגיל זקנה. על כן אין פלא שמחקרים גם מצאו כי למשחקים בכיתה יתרונות רבים והפיכתם לכלי לימוד יכול לסייע ללמידה איכותית, אינטרקציה חברתית עשירה בהרבה ובעיקר לשיעור מהנה יותר. משחק מחזק את הלמידה ומגביר את האווירה החיובית בכיתה.

אביהו ולצר מרצה למשחוק מכללת גורדון . צילום יחצ גורדון

אביהו וצלר, מרצה למשחוק באקדמית גורדון, מונה 10 יתרונות למשחקים בלמידה:

1.      מוטיבציה – כאשר כיף לנו ונעים לנו אחד עם השני, אנחנו לומדים ומסתקרנים בלי מאמץ. משחקים בכיתה מעלים את הרצון ללמוד ולהשתתף במשימות. משחקים עוזרים לתלמידים להיות חלק מצוות וכן לקחת אחריות על הלמידה שלהם.

2.      אתגר מתגבר- ההפך משעמום הוא אתגר, משחק טוב מעלה בכל פעם את רמת האתגר שבו והילדים נמצאים במצב שבשפת המשחק נקראflow  זרימה. בעצם, האתגר שבמשחק יהיה קצת יותר מהיכולת של הלומדים וכל פעם יגדל בקצת וישאיר את התלמידים במתח, סקרנות, אתגר והרפתקה בלתי נגמרת.

3.      אסטרטגיה – רוב המשחקים דורשים אסטרטגיות ותכנון של פתרון בעיות. על ידי יישום מגוון אסטרטגיות במשחק, התלמידים מסוגלים לתכנן ולפתור בעיות כיחידים וכצוות. אסטרטגיות במשחק יכולות להיות אימון נהדר לתכנון ולהתמודדות עם מצבים בלתי צפויים בחיים, חשיבה מחוץ לקופסא ומציאת פתרונות יצירתיים ביחד.

4.      מקטין לחצים – הצורך לענות על שאלות בדף עבודה יכול להיות די מרתיע ומלחיץ עבור חלק מהתלמידים ולהוביל לתפיסה שלילית של סביבת הלמידה. לכן, כחלופה לדפי עבודה, ניתן להשתמש במשחקים. זוהי דרך פחות מלחיצה עבור התלמידים להפגין את הידע, המיומנות וההבנה שלהם בנושא. הורדת הלחץ תעזור לתלמידים לקבל תפיסה חיובית יותר של סביבת הלמידה שלהם ולתת אינדיקציה אמיתית לגבי הלמידה שלהם.

5.      אימון ושיפור הזיכרון – משחקים ספציפיים יכולים להגדיל את הזיכרון. בזמן משחק, התלמידים נדרשים לזכור פרטים חשובים אך גם להשתמש בזיכרון כדי לחשוב ולפעול במהירות. כאשר התלמידים בונים משחק הם נדרשים להשתמש בזיכרון שלהם בתוכן ספציפי כדי ליצור שאלות ותשובות המתאימות למשחק, ואז משתמשים בזיכרון כדי לשחק במשחק.

6.      שיתוף פעולה כיתתי – משחקים של שיתוף פעולה הם אולי הדובדבן שבקפצת. משחקים אלו הופכים את הכיתה לשדה שלם של דינמיקה קבוצתית. במשחקים מסוג זה הכיתה כולה מתמודדת עם אתגר משותף ביחד (מול הזמן, המשימה, שיא קודם…). הכיתה לומדת לשתף פעולה, לוותר, להקשיב, לתכנן ביחד ולהתמודד עם כישלונות והצלחות משותפים. המורה הופך לסוג של מנצח ואדריכל חברתי, יכול אחרי כל משחק לדבר עם התלמידים וליישם את הערכים, ההצלחות והקשיים שעלו במשחק. למשל, "ראינו שקשה לנו לוותר במשחק אחד לשני, דיברנו על זה בכיתה ועכשיו אפשר לנסות שאחד יוותר לחברו בהפסקה משהו אחר".

7.      תשומת לב לפרטים – משחק מחייב את התלמידים להקדיש תשומת לב רבה לפרטים. מכיוון שמשחקים יכולים להיות בקצב מהיר, התלמיד צריך להיות ערני וקשוב. תשומת לב זו בעת משחק יכולה לעזור לתלמידים להישאר ממוקדים במשימות אחרות בכיתה לאורך כל היום.

8.      הנאה צרופה וגישה חיובית – לשחק בכיתה זה תמיד כיף גדול. כשמשחקים הגוף מייצר אנדורפינים המגרים את המוח ומעניקים תחושת אופוריה. תחושה זו יוצרת אושר והתרגשות רבה עבור התלמידים בכיתה, ומפתחת סביבת למידה חיובית.

משחקים בשיעור כחלק מההוראה והלמידה עוזרים ליצור אווירה חיובית בשיעור וגישה חיובית ללמידה.

9.      צבירת ידע חדש – משחקים הם כלי נהדר לשימוש בכיתה כדי להפנים את הידע החדש. לאחר לימוד תכנים חדשים, המשחק יחבר את כל המידע ויצור קשרים עם מה שהתלמידים כבר יודעים. משחק סיכום טוב יכול גם לעבד את הנלמד ולסכם אותו בצורה חוויתית. כך למשל, נציגים של הכיתה עומדים ועל גבם רצף של אירועים היסטוריים שלמדו. כל תלמיד אינו רואה את שעל גבו אך רואה את הדפים שעל גב חבריו. על התלמידים להסתדר לפי הסדר הנכון מבלי לדבר. הכיתה כולה בודקת בסיום אם הצליחו גם להסתדר נכון וגם לעבוד ביחד.

10.  כלי להערכה – משחק הוא דרך נהדרת לראות האם התלמידים הפנימו את החומר הנלמד.  כמו כן, ניתן לבקש מהילדים עצמם לפתח משחקים המותאמים לתוכן הנלמד ולהעביר את המשחק החדש בכיתה. זו גם יכולה להיות דרך נהדרת להעריך אותם בסוף יחידת הלימוד.

 

הכותב הוא מרצה למישחוק בחוג לחינוך חברתי קהילתי, האקדמית גורדון

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך