עו"ד בלהה מצגר ועו"ד שלי אדרי במאמר מעניין בנושא "סכסוך שכנים"

ישנו פתגם ידוע "טוב שכן קרוב מאח רחוק" כך נאמר כבר מזמן ועלינו החובה להצדיק את הדבר בהתנהגותנו ובדברינו. אולם ישנם מקרים שכל מה שתעשה לא יעזור.
קנית בית, השקעת את כל ההון שלך ועוד משכנתא ועד שחשבת שהגעת לנחלה ולשקט השכן עושה בעיות.

כל רצונך הוא לזכות בשקט שלך בחזרה.

מאמר זה יפרט מה באפשרותך לעשות על מנת לזכות בחזרה בשלוות חייך.


שכן מטריד או אלים

כאשר הסכסוך הגיע לאלימות פיזית או מילולית קשה ומאיימת יש לפנות באופן מידי למשטרה ולהגיש תלונה.

כמו כן, באפשרותך לפנות באופן מיידי לבית המשפט ולדרוש צו הגנה למניעת הטרדה מאיימת.

מה עושים ? עליך להגיש בקשה לצו למניעת הטרדה מאיימת במעמד צד אחד. את הבקשה ניתן להגיש בכל בית משפט ברחבי הארץ.

כאשר הבקשה מתקבלת בית המשפט עשוי להורות לשכן להימנע מליצור איתכם קשר בצורה כלשהי במשך מספר חודשים. ניתן יהיה לחדש את הצו אם וככל שהמצב מחייב זאת.

לעיתים אם נגרם לכם נזק פיזי או נזקים לרכוש תצטרכו להגיש תביעה כספית לבית המשפט.

בתמונה משמאל לימין: עו"ד בלהה מצגר שותפה מייסדת ומנכל בחברת מוטאי מצגר גרבאוי ועו"ד שלי אדרי מנהלת מחלקה אזרחית בחברה. צילום: גיל נחושתן

 

איך יודעים לאיזה בית משפט מגישים את התביעה?

לכל בית משפט ולכל הליך משפטי יש יתרונות וחסרונות.

לדוגמה:  תביעה קטנה מוגבלת עד לסך של כ-34 אלף ש"ח בלבד (מידי שנה הסכום מתעדכן) אך מדובר בהליך מהיר שאינו מצריך שכירת שירותיו של עורך דין.

לפעמים מדובר בשכן אלים פיזית ואז לא תוכלו להתמודד בבית משפט לתביעות קטנות.

 

מה עושים עם שכן המפיץ לשון הרע

זו סוגיה נפוצה במיוחד בעידן הווצפ והקבוצות.

במצב בו אחד השכנים מפיץ ברבים אמירות פוגעניות, מבזות ומשפילות כנגד שכן אחר. אמירות אלה עשויות להכנס בגדר חוק איסור לשון הרע ועשויות לזכות את הנפגע בפיצוי כספי גבוה מאוד.

במקרים כאלה זה לא צריכים למהר ולהגיש תביעת דיבה אלא צריכים קודם כל לתעד את את הדברים והקשרם. וכמובן חייב להוכיח כי הדברים נאמרו ברבים אם לא תוכלו להוכיח זאת לא תוכלו לזכות בפיצוי כספי.

לאחר שיש ברשותכם את כל התיעוד רצוי לשלוח תחילה מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים.

יהיו מקרים בהם לאחר שליחת מכתב ההתראה השכן ימחק את האמירות הפוגעניות (אם הן נכתבו לדוגמה בקבוצת וואטסאפ) ויתנצל. התנהלות זו עשויה לשרת אתכם בבית המשפט, שכן, היא עשויה להתפרש כהודאה בטענות שהעלתם במכתב ההתראה.

אם השכן יתעלם ממכתבכם או לא יפעל כנדרש ממנו לא יהיה מנוס אלא להגיש כתב תביעה לבית המשפט.

בד"כ לאחר הגשת כתב התביעה השכן או העורך דין שלו ינסו ליצור אתכם קשר על מנת להגיע איתכם לפשרה כלשהי על מנת לא להגיע לבית המשפט.

עו"ד בלהה מצגר. צילום גיל נחושתן

 

כאשר השכן מרעיש

לעיתים הרעש מגיע ממוסיקה בעוצמה גבוהה, לעיתים צעקות ולעיתים אף גרירת רהיטים על הריצפה. התנהלות זו יכולה להוציא מכליו גם את האדם הרגוע ביותר.

בהנחה שיש לכם עדים לקיומו של מטרד הרעש מהשכן או ראיות אחרות (לדוגמה הקלטות) המעידות על קיומו של הרעש לאורך תקופה ארוכה, תוכלו להגיש תביעה ולבקש לקבל צו מניעה האוסר על השכן המרעיש להמשיך ולהרעיש.

 

שכן שלא מטפל בנזילה בביתו

במצבים אלה יש לפעול במהירות על מנת לטפל בה. ככל שפניתם לשכן והוא מסרב לתקן את הנזילה יש לבדוק האם השכן הוא בעל הדירה או רק שוכר את הדירה.

אם מדובר בשוכר, פנו מיידית לבעל הדירה. בעל הדירה, ולא השוכר, הוא זה שאחראי לתיקון נזילות בבית, ולכן אם הנזילה לא תתוקן התביעה תוגש נגד בעל הדירה ולא בהכרח נגד השוכר לפעמים צריכים לשקול הגשת תביעה גם נגד בעל הדירה וגם נגד השוכר.

ישנם מקרים שהנזילה מגיעה מתוך ביתו של השכן (או הצנרת אליה ניתן להגיע אך ורק דרך ביתו של השכן) ולכן אין אפשרות לבצע את התיקון. במקרים אלה יש להגיש מיד בקשה למתן סעד זמני עוד לפני הגשת התביעה. אפשרות זו קיימת מכוח תקנה 363(א) לתקנות סדר הדין האזרחי, שקובע כך:

(א)  בית המשפט רשאי ליתן סעד זמני בטרם הוגשה תובענה, אם שוכנע כי הדבר מוצדק בנסיבות הענין, ובלבד שתוקפו של הצו יהיה מותנה בהגשת התובענה בתוך שבעה ימים ממועד מתן הצו או בתוך מועד אחר, שקבע בית המשפט מטעמים מיוחדים שיירשמו.

כאשר מגישים תביעה לסעד זמני עלייכם להגיש את התביעה העיקירת תוך 7 ימים על מנת שהסעד הזמני ימשיך להיות בתוקף חשוב לדעת שבמסגרת הסעד הזמני תוכלו לדרוש "צו עשה" במסגרתו בית המשפט יורה לשכן או לעל הדירה לתקן את הנזילה או ירשה לכם להכנס לבית ממנו יש נזילה ולתקן את הנזילה על חשבונכם ולאחר מכן לקבל פיצוי.

.

(האמור הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ משפטי המחייב בחינה מעמיקה וספציפית של כל נושא לגופו)

מוטאי מצגר גרבאוי חברת עו"ד, הבית לכל תחומי המשפט טלפון ליצירת קשר 0526400111 משרד ראשי נתנזון 28 חיפה
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם בעקבות העלאת הריבית במשק תוותרו על רכישת דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט