המעסיק הודיע לכם על הפחתה בשכר? כך תגנו על זכויותיכם

עו"ד רועי סבג בטור מיוחד: במהלך שנת 2020 החלה להשתרש ההבנה כי נגיף הקורונה אינו "רק שפעת" אלא מדובר במגיפה מסוכנת שתימשך חודשים רבים קדימה, על כל המשתמע מכך. בשנה זו חברות רבות התמודדו עם משברים עסקיים ונאלצו לנקוט בצעדי התייעלות מידיים בכדי 'לשרוד', כמו הוצאת עובדיהם לחל"ת
מאות אלפי עובדים אשר יצאו לחל"ת קיבלו עם שובם לעבודה הודעה מהמעסיק על הפחתת שכרם. קיצוצים בשכר הם מגמה הולכת וגוברת בשוק העבודה ומשבר הקורונה רק העצים את המגמה. עבור מעסיקים, הדרך העיקרית להתמודד עם המשבר הכלכלי שפקד אותם, מבלי לפטר עובדים היא באמצעות קיצוץ משכורות.

עו"ד רועי סבג.  תמונה: אלבום פרטי

התנגדות להפחתה בשכר

כשמדובר בהפחתה בשכר, על עובד המתנגד להפחתה, להביע את התנגדותו בצורה ברורה ולא בצורה של הסכמה מעורפלת, המאפשרת, בחלוף הזמן ובשים לב למכלול הנסיבות, להגיע למסקנה כי העובד השלים עם ההפחתה בשכר.


על המעסיק מוטל הנטל הראייתי להוכיח שהעובד הסכים להרעה בתנאי עבודתו או ויתר על זכויותיו. הסכמה זו יכולה להיות דרך התנהגות. אם יוכיח המעסיק שהעובד הסכים להרעה בתנאי העבודה, מדובר בשינוי תנאי בחוזה העבודה בהסכמה, ומהסכמה זו לא יוכל להתנער העובד לאחר שהסתיימו היחסים בין הצדדים.

שימוע לפני הפחתה בשכר

שעה שמעסיק בוחר לבצע שינויים מבניים אשר מצויים בגדר סמכותו, וכפועל יוצא מיישומם יחולו שינויים מהותיים בתנאי עבודתו של העובד, עליו לקיים את חובת השימוע קודם למימוש כוונתו.

במהלך השימוע צריך המעסיק ליידע את העובד על כוונתו לשנות את שכרו, ועליו לפרט בפניו את הסיבות לשינוי. במסגרת השימוע ניתן להסביר לעובד כי סירובו עלול להשליך על עתידו בחברה.

כותב הטור רועי סבג, עו"ד דיני עבודה בחיפה

www.law-sabag.co.il

 

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם בעקבות העלאת הריבית במשק תוותרו על רכישת דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט