חוף הכרמל: אוספים את בני הנוער לפעילות יזומה בין הגלים   

בין הגלים של הקורונה, הסגרים ושיעורי הזום, המנהלת היישובית של הרשות לביטחון קהילתי בחוף הכרמל מטעם המשרד לחיזוק וקידום קהילתי, מיה שדה, רתמה את גלי הים ואת מדריכת המוגנות כדי לאסוף את בני הנוער מהגלים ששוטפים את כולנו – לפעילות יזומה בין גלי הים

 

הרשות לביטחון קהילתי בחוף הכרמל, בשל היותה גוף מתכלל שרואה רחב את כלל היישובים על כלל תופעותיהם במהלך כל השנה, נותנת מענה הוליסטי בהתאמה למאפייני היישובים והקהילה ברשויות המקומיות בכל הקשור להתנהגויות סיכון, מניעת אלימות סמים ואלכוהול.

למנהלי היישובים יש את היכולת, הניסיון, המקצועיות, ואת כוח האדם שיכול להתאים את המענים לזמן חירום כמו בעת הזאת במאבק נגד נגיף הקורונה לכלל הציבור ובפרט לבני הנוער.

במועצה האזורית חוף הכרמל, בחרה מיה שדה, המנהלת היישובית של הרשות לביטחון קהילתי להתנהל מתוך אג'נדה של ריצה למרחקים ארוכים:

"אני קרוב לעשור בתפקיד ויכולה לומר שאחרי עבודה ארוכה רבת שנים בתחום המניעה, החינוך וההסברה, עבודה משמעותית ויצירת אמון הדדי בין הקהילה ובני הנוער למחלקה לביטחון קהילתי.

נוצרו שיתופי פעולה הדוקים, כנים, ושיח טוב מול בני הנוער במיוחד בתקופה הזאת ויש 'הושטת יד' בטוחה לסיוע והכוונה".

 

אוספים את בני הנוער מהגלים ששוטפים אותנו לפעילות יזומה בין גלי הים. בתמונה, בניין המועצה האיזורית חוף הכרמל. צילום המועצה האיזורית חוף הכרמל

 

השילוב בין מדריכי המוגנות של הרשות לביטחון קהילתי שמכירים את בני הנוער בשגרה מהמרחב הבית ספרי, יחד עם צוות הייעוץ הבית ספרי, המדמצים וסיירות ההורים, כולם נמצאים כאן יחד כדי לתת מענה לבני נוער.

"בתקופת המאבק בנגיף הקורונה והסגרים מדריכי המוגנות הם גלגל הצלה של ממש. יש להם את ההיכרות המוקדמת עם התלמידים ואת היכולת להושיט יד ברמה הפרטנית באמצעות שיחות טלפון, זום או כל אמצעי מדיה אחר כדי לשמור על קשר, ללוות לתמוך ולהיות אוזן קשבת מאחורי המסך לבני הנוער" אומרת שדה.

 

אג'נדה של ריצה למרחקים ארוכים. דוגמה אישית. מיה שדה, המנהלת היישובית של הרשות לביטחון קהילתי בחוף הכרמל מטעם המשרד לחיזוק וקידום קהילתי. צילום אלבום פרטי

 

צוות הייעוץ הבית ספריים עובדים בשיתוף פעולה עם מדריכי המוגנות שמהווים מכפיל כוח ועוגן משמעותי ביותר דווקא בזמן כזה שבו הוודאות לא קיימת ורב הנסתר על הגלוי.

המדמצים היישובים שיוצאים למרחב הציבורי בשעות הערב והלילה נותנים מענה נוסף במקומות האפלים שאליהם אף גורם אחר לא יגיע, ובמיוחד עכשיו כשישנה הסלמה בכל הקשור להתנהגויות סיכון שתיית אלכוהול ושימוש בסמים.

'סיירות ההורים' שמסתובבות במרחב הציבורי, הם בדיוק המבוגר המשמעותי והנוכחות הבוגרת שלפעמים רק מעצם היותם שם, מונעים סיטואציות שלא בטוח שאפילו גורמי האכיפה היו מספיקים לתת עבורן מענה בכאן ועכשיו.

"ממש כמו ריצת מרתון מאתגרת ולעיתים מתישה, שהיעד שבסופה הוא המניע שבזכותו לא מוותרים. ולכן יותר מתמיד ודווקא עכשיו בסגר ובכלל בשנת הקורונה,  אני מרגישה שהרלוונטיות של הרשות לביטחון קהילתי יחד עם כל הצוות שלה מקבלת משמעות אדירה, במתן המענים הייחודיים וכמובן בשיתוף פעולה מלא עם מחלקות ואגפי המועצה”. מוסיפה מיה שדה.

דוגמא לתכנית ייחודית שיזמה שדה בתקופת הקורונה בחוף הכרמל ונחשבת לחיונית בתקופת הסגר היא תכנית 'הגל שלי', שאותה מובילה עמותת 'הגל שלי' ומלווה אותו מדריכת המוגנות של בית הספר. זהי תכנית ייחודית של צליחת אתגרים בחיים בהקבלה לגלי הים.

'הגל שלי' הינה תכנית חינוכית הנעזרת בים ובגלישת גלים ככלי להקניית כישורי חיים.

בתכנית מלמדים את בני הנוער אודות מאפייני הים, בני הנוער עוברים קורס גלישת גלים בו מידי שבוע הם מעמיקים את הידע שלהם הן בגלישה והן בקריאת הים ומזג האוויר הדינמי.

התכנית מתבצעת בחוף הים כמובן בליווי מקצועי ואישי. בני הנוער שנבחרו לתכנית, מועצמים ומקבלים מענה חברתי וטיפולי ויש מי שרואה אותם. זה מסוג הדברים שלא יכולים לצאת לפועל אם לא כוח האדם המאוד משמעותי של המחלקה לביטחון קהילתי ומדריכת המוגנות שהיא מכפיל כוח.

צוות המדריכים מעניק הזדמנות לנערות ונערים לעלות על הגל ולהצליח להתמודד עם אתגרי החיים. באמצעות מודל של ראש – גוף – ראש, המשלב הבטים עיוניים, התמודדות מעצבת עם איתני הים ועיבוד רגשי של החוויה.

"תפקידי כמדריכת מוגנות במסגרת ליווי הנערות והנערים הוא אחראיות על הובלת תהליכים חינוכיים, חברתיים וחיבור חווית ההתמודדות עם האתגר שמציב הים לגולשים ולגולשות לעולם התוכן שלהם כגון: אחריות על עצמי ועל חבריי, עזרה הדדית, ניהול זמן ולקיחת אחריות, התמודדות עם קושי תוך התמדה שמביאה בסוף לתוצאות חיוביות וביסוס דימוי עצמי מנצח. והיכולת לפתח תחושת מסוגלות שמגיעה אחרי מאמץ והשקעה. חיזוק הביטחון העצמי והיכולות החברתיות", כך מספרת מדריכת המוגנות, מירב עדן.

מדריכי הגלישה סיפרו  כי "מירב עדן שמלווה את הקבוצה כמדריכת מוגנות מעניקה לנו המדריכים שקט הן בתפעול והתכלול הלוגיסטי, הן בהארות המדהימות שהיא שוזרת בדיונים, בתיעוד המתרחש, וכאוזן קשבת מטעם בית הספר עבור החניכים המקסימים שלנו, דבר אשר ייחרט בזכרונם. ואם וכאשר יצטרכו הם יידעו שהם יכולים לפנות אליה לבקשת עזרה ברגע של מצוקה. מירב עוברת איתנו את כל התהליך מא'-ת' ונוכחותה שופכת הרבה אור על הפעילות”.

סגן ומ״מ ראש המועצה, רפי אבני:

״המחלקה לביטחון קהילתי בהובלתה של מיה שדה עובדת בשיתוף פעולה מקצועי עם כל הגורמים במועצה והארציים ומקדישה מאמצים רבים בפעילויות ותכניות מגוונות למניעת התנהגויות סיכוניות בקרב בני הנוער ולפיתוח מנהיגות חיובית והעצמת התלמידים בחינוך הפורמאלי ובחיבורן לתחום החינוך הבלתי פורמאלי.

בתפקידי כסגן ראש המועצה ומחזיק תיק השירותים החברתיים, קהילה וחינוך אני רואה את הצורך בחיבור ובמתן מענה הוליסטי ברמת הרשות.

למדריכי המוגנות ולמיה תפקיד חניוני לעצמה ליווי ותמיכה בשגרה ובחרום כדמויות חינוכיות משמעותיות בקהילה כולה״.

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם בעקבות העלאת הריבית במשק תוותרו על רכישת דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוף הכרמל