יורדים ובגדול

ארבעה אנשים מאזור חיפה, הקריות והצפון מספרים איך אחרי מאבק של שנים במשקל עודף וקשיים, הם השילו עשרות קילוגרמים, כל אחד מהם, בעזרת תוכנית מיוחדת של "שומרי משקל"
אילנה מזרחי

אילנה מזרחי, נשואה + 4 , בת 56 סבתא , מתגוררת בקרית אתא, מזכירה רפואית, 1.64, התחילה עם להשתתף בקבוצת "שומרי משקל" כאשר שקלה 99.4 קילו. היום משקלה 70 קילו , 3 קילו לפני הגעתה אל משקל כבוד. נמצאת בשומרי משקל שנה וחצי במהלכן הורידה 30 ק"ג.

אילנה מזרחי לפני

אילנה מזרחי לפני

קצת על הילדות/נערות והתקופה בה היית במשקל עודף

אני אישה עם המון ביטחון עצמי, גם כשהייתי שמנה הייתי אחלה עם המצב. ידעתי גם להסתיר את המשקל ולהתלבש בהתאם. התחתנתי כאשר היה לי משקל עודף רב וזה אף פעם לא היווה עבורי בעיה חברתית. אף פעם לא הייתי מאושרת עד הסוף ולא הרגשתי שלמה עם עצמי. היו תקופות שהמשקל הציק לי והייתי מנסה להרזות ובסוף הייתי עוזבת את הרעיון. לפני 7 שנים הגעתי למשקל 112 קילו, עברתי ניתוח שרוול ובעקבותיו הורדתי 35 קילו. במשך שנה וחצי שמרתי על המשקל, אך לאחר מכן התחלתי שוב לעלות וככה שוב הוספתי 20 קילו במשך שנתיים וחצי. זה הרגיז, כאב והרגשתי אכזבה מעצמי. חשבתי כי הניתוח יפתור לי את עודף משקל לנצח נצחים, לא עשיתי שינוי ואז פשוט חזרתי להרגלים הישנים והמצב חוזר על עצמו. הכול מתחיל בראש.

איך ומתי החלטת לעבור שינוי ?

לפני שנה וחצי הייתי חייבת להוריד כמה קילו כי הבת שלי עמדה להתחתן. במקביל פתחו חוג של שומרי משקל במקום בו אני עובדת, אז היה לי טבעי לבוא ולנסות. לא התחברתי לשיטה מיד, לספירות האלה, אבל ראיתי תוצאות למרות הכול. אחרי מספר חודשים הייתה לי הארה והבנתי שהשיטה פשוט עובדת. עד לחתונה ירדתי 12 קילו תוך חודשים ספורים. אחרי החתונה אמרתי לעצמי כי יש לי שתי אפשרויות – להמשיך עם השיטה ולרדת במשקל עוד או לחזור להשמין. החלטתי להמשיך.

איך הגעת לשומרי משקל ?

הגורל הביא אותי לשומרי משקל. בהתחלה לא בדיוק ספרתי, כי לא האמנתי בשיטה כל כך ועדיין הורדתי. אחרי מספר חודשים החלטתי להתחיל בכל זאת לספור ומאז אני סופרת מדי יום נקודות. זה הפך להרגל כמו לשתות קפה (עם חלב דל שומן) בבוקר. יש לי סדר יום קבוע, אני נערכת מראש ומביאה איתי מצרכים לעבודה. בימים שאני עושה ספורט אחרי העבודה, אני באה עם תיק ארוז ואני אף פעם לא חוזרת הביתה מורעבת. אני מקפידה להתאמן לפחות 3-4 פעמים בשבוע.

הרגעים הקשים בתהליך

החלק הקשה התמשך שהבנתי כי אין לי ברירה אחרת. אני נהנית כל כך מהתוצאה והפכתי לצרכנית מטורפת של בגדים. אני מאושרת על איך שאני נראית ומרגישה. החזרתי את הבריאות שלי. אולי זה יפתיע , אבל גם כששקלתי מעל 100 קילו הייתי עושה הליכות ומנסה לשמור על כושר. היום אני יותר פעילה: אני משתתפת בחוגים כמו עיצוב, חיטוב ופילאטיס בשילוב מסורת ההליכות של יותר משעה מספר פעמים בשבוע. ספורט בגילי זה לא רק עניין של הרזייה אלא גם דרך לתחזק את הגוף רענן וחזק כל הזמן.

אילנה מזרחי היום אחרי השלת 30 קילו ממשקלה בשנה וחצי

אילנה מזרחי היום אחרי השלת 30 קילו ממשקלה בשנה וחצי

מה היעד הסופי ?

אני מרגישה טוב וזה הכי חשוב ואני רוצה להגיע, כמובן, למשקל כבוד. אני גם מעוניינת לשמור על המשקל הטוב והבריא לאורך השנים. אני לא רואה את עצמי עוזבת את המסגרת בשלב זה, אני גם מאוד נהנית להגיע לקבוצה. המדריכה שלי קרן גילמור היא סוג של גורו עבורי, היא עברה את אותה הדרך ואני מאוד מודה לה.

איך התמודדת ותמשיך להתמודד עם ארוחות החגים ?

בראש השנה, למשל, הרשתי לעצמי לא לוותר על קינוח של עוגת דבש – הרי השנה חייבת להיות מתוקה. חשוב להיות גמישים, לחזור לתלם ולמשטר יותר מוקפד אחרי החגים. היום אני מרגישה טוב דווקא כשאני חוזרת לשגרה. אז אכלתי עוגה, אני לא מרביצה לעצמי, מתקזזים מחר.

תני טיפ למי שרוצה לעבור שינוי

כדאי קודם כל לקבל החלטה וזה לא ממש פשוט כי נדרשת בשלות. ברגע של החלטה שום דבר לא אמור לעמוד לפניך. גם אחרי שמחמיאים לי, לא סטיתי ואני ממשיכה לצעוד אל עבר המטרה שהצבתי לעצמי. אני מאוד ממליצה על מסגרת, אבל כמובן שזה עניין אישי ויש דברים שתלויים במתבונן. העיקר להגיע למטרה.
גלדיס גירשגיל
גלדיס (לישביץ) גירשגיל 45 נשואה +3. עיר מגורים- נהריה. אדריכלית עצמאית

איך הייתה הילדות וגיל נעורים, הקשר של תזונה ושמירה על המשקל והתקופה בה היית במשקל עודף?

כל החיים הייתה לי נטייה להשמנה.הייתי תינוקת וילדה גדולה אבל לא שמנה "בטטה". תמיד נחשפתי לספורט ובין הגילאים 11-18 הייתי בקבוצה שחיה, היולי כ-8 אימונים בשבוע וכשחיים במשטר כזה יש דגש על תזונה נכונה.הייתי נערה "חתיכה". בשני ההריונות הראשונים עליתי הרבה במשקל ומיד חזרתי לעצמי כאשר בהריון השלישי זה לא קרה. עם הפסקת העישון הדבר נעשה יותר קשה,וכאשר אדם שלא היה שמן פתאום מכפיל את משקלו.ככל שהילדים גדלו והבינו יותר היה מאוד קשה והם לא רצו להשלים עם המצב. היום עודף משקל ידוע לא כמראה אלא כן כמצב בריאותי ,פסיכולוגי ואפילו מעין התמכרות וחולשה, כחוסר שליטה.

גלדיס גירשגיל אחרי הירידה. "חשוב לדעת שיהיו תוצאות, אבל זה לא קסם אלא פרי של עבודה קשה"

גלדיס גירשגיל אחרי הירידה. "חשוב לדעת שיהיו תוצאות, אבל זה לא קסם אלא פרי של עבודה קשה"

איך ומתי החלטת לעבור שינוי ?

החלטתי לעבור שינוי ברגע שהתבגרתי והבנתי את ההשלכות של המשקל העודף בהרבה היבטים של החיים: זה מתחיל עם המודעות לסכנות בריאותיות של אדם עם משקל גבוה בהרבה מעל התקין ובטח שזה גודל עם הגיל.ישנו ההיבט האסטטי, איך הילדים שלי רואים אותי והדוגמה האישית כלפיהם, שיש לנו את היכולת לשנות דברים בחיים על מנת לשפר את האיכות חיים.

איך הגעת לשומרי משקל ?

נחשפתי לפרסומות ונשארתי בזכות בשיטה, המדריכה והקבוצה.

הרגעים הקשים בתהליך

ישנם שלושה רגעים: הראשון הוא ההתחלה. כל התחלה ויציאה מהשגרה, קשה לעזוב את האזור הנוח והמוכר.
השני הוא לדעת לסלוח לעצמי ולחזור למסלול אחרי חריגה מודעת של התפרעות או לא מודעת של אכילת רגשית.
השלישי הוא לדעת שעצירת המחוג קיימת בכל דבר בחיים ובטח שבתהליך הזה. לפעמים גם אם עושים הכול לפי הספר לא רואים תוצאות במשקל וזה המבחן האמיתי.

מה היעד הסופי ?

אני רוצה להגיע למשקל כבוד אבל לא ממהרת.

איך להתמודד עם ארוחות החגים ?

לדעת לעשות הבחירות הנכונות,לוותר על מאכלים פשוטים שהם המונים, כמו סלטים , דגים ובשרים רזים ו"לשלם הרבה נקודות" על מאכלים שווים,חבל לבזבז על שתייה מתוקה, או לחם, זה יש כל השנה ולטעמי "לא שווה מחיר", כדי להתמקד בקינוח המיוחד שפוגשים לעיתים רחוקות.

תני עצה למי שרוצה לעבור שינוי

הדבר הראשון זה להחליט שהשינוי הזה חשוב לך, להכניס את זה ללב, אחר כך לראש. חשוב לדעת שיהיו תוצאות, אבל זה לא קסם אלא פרי של עבודה קשה.
כל הישג שבא בזכות עבודה קשה אנו שומרים עליו יותר טוב ונותנים לו יותר ערך.
הצטרפות לקבוצה כרוכה באחריות הדדית והמון קבלה.
אני ממליצה להגיע לקבוצה וביחד ללמוד איך החיים יכולים להיות הרבה יותר בריאים.

 

 

ליאור ברזל

ליאור ברזל , קיבוץ גניגר , בן 37 , נשוי +2 , מנהל ענף מזון של הקיבוץ.
קצת על הילדות/נערות והתקופה בה היית במשקל עודף

נולדתי בקיבוץ. בגיל 10 עזבתי עם המשפחה את הקיבוץ ואז התחילה ההשמנה. אני מניח שזה היה קשור גם למעבר: שינוי בסביבה , שינוי באורח חיים, התמודדות עם מצבים חדשים . לא חוויתי ילדות קשה בעקבות המשקל או התגרויות מצד ילדים אחרים, לפחות כך אני זוכר, אבל אולי מדובר בהדחקה. הייתי שמן, אבל בגלל שאני גבוה יחסית , 1.78 מ' – אז זה התפזר לאורך כל הגוף. לא הייתי שלם עם זה, לא הרגשתי בנוח עם הגוף, אך גם לא הייתה סיבה כלשהי בוערת לעשות עם זה משהו בתקופה של היותי נער – בתקופת התיכון קצת ניסיתי דיאטות , אבל לא הייתי בשל לזה מספיק אז לא התמדתי.

ליאור ברזל לפני השלת עשרות הקילוגרמים.

ליאור ברזל לפני השלת עשרות הקילוגרמים.

איך ומתי החלטת לעבור שינוי ?

בצבא, גודל המדים שלי היה מ"מ, למי שלא מכיר – מדובר במידה המקבילה ל – +54 האזרחית. במהלך הצבא הייתי בשומרי משקל, רזיתי והצלחתי לשמור בערך שנה. השתחררתי והתחלתי ללמוד טבחות. אבא שלי שף, גדלתי לתוך העשייה הזו וגם נמשכתי אליה בעצמי, רציתי להעמיק את הידע והיכולות שלי בתחום. ככל שעברו הסמסטרים, כך נוספו גם הקילוגרמים. עברתי את המשקל איתו הייתי לפני ההרזיה. בת הזוג שלי הכירה אותי בתקופת הרזון שלי בצבא, תוך כדי החיים המשותפים שמנתי ואז אחרי 4 שנים שלנו ביחד, כאשר החלטנו להינשא, החלטתי שאני לא עומד מתחת לחופה כמו שאני עכשיו והחלטתי לרזות. כך היה , רזיתי 30 קילו ולפחות בתמונות של אלבום החתונה נראיתי טוב. המצב החזיק כחצי שנה ומאז שוב התחלתי להוסיף משקל. הפכתי לאקורדיון, הייתי קצת מרזה, מעלה, שוב מרזה, שוב מעלה ואף יותר. ואז כאשר נולדו הילד הראשון שלי שהיום בן 8, החלטתי שאני רוצה להיות "אבא רזה", שוב ניסיתי להרזות, שוב אותו התהליך של קדימה אחורה. כאשר נולד הילד השני, החלטתי שזהו זה. נכון, המילה "החלטתי" כבר הופיעה מספר פעמים במהלך הסיפור שלי, אז זו הייתה הפעם האחרונה. לפני כ – 3 שנים , החלטתי שאני מרזה ולא רק מרזה, אלא שומר ונשאר באותו המשקל.

איך הגעת לשומרי משקל ?

מהניסיון שלי שהייתי פעם, הייתי צריך תוכנית שתתן לי מסגרת אך תאפשר לי להיות חופשי ולבחור. פעם הייתי עוזב לאחר תקופה של הצלחה וחוסר הבשלות גרמו לי לחזור למשקל הקודם, הפעם הצטרפתי והייתי נחוש והחלטי, מוכן לעבוד קשה ולהגיע לתוצאות הרצויות ולשמר אותן.

ליאור אחרי. "הייתי צריך תוכנית שתתן לי מסגרת אך תאפשר לי להיות חופשי ולבחור"

ליאור אחרי. "הייתי צריך תוכנית שתתן לי מסגרת אך תאפשר לי להיות חופשי ולבחור"

מה הרגעים הקשים בתהליך ?

תמיד יש, גם עכשיו אני ברגע קשה. זה לכל החיים, זו משמעת .אף פעם לא עשיתי כושר, המקסימום היה לעשות הליכות בתקופות שהייתי מנסה להוריד במשקל. בתקופת ההרזיה הנוכחית התחלתי לרוץ – זה מאתגר, זה מעין משימה מבחינתי: אני מציב יעדים ומנסה להתגבר עליהם וכך לגשת את האתגר הבא. עשיתי מרוץ רגיל, אתגרתי את עצמי עם חצי מרתון, עכשיו אני כבר מתאמן במרתון. אני בן אדם שמשתעמם מהר ואני אוהב אוכל ואני כל הזמן בסביבת אוכל, אז הזליגות קורות: זה מדכא, זה לא מוסיף למצב הרוח, אבל הגוף שלי והבריאות שלי חושבים לי ובמקרים של "נפילה", העיקר זה לקום כמה שיותר מהר.

מה היעד הסופי ?

ההרגשה הכללית שלי חשובה יותר מכל – אני רוצה להרגיש טוב עם עצמי ונעים בגוף שלי. זה משהו שניתן להרגיש גם שאתה במשקל עודף בעיקרון , ההרגשה שלי העצמית לאו דווקא נובעת מהמשקל , אבל זה כן משלים ומווה חלק בלתי נפרד מהרגשה טובה.

איך התמודדת ותמשיך להתמודד עם ארוחות החגים ?

אני משתדל להביא חלק מהמנות אל הארוחה כך אני דואג למנות יותר קלות מבחינת נקודות . ישנן מנות שאני לא מסוגל לעמוד בהם : כבד קצוץ , למשל , קינוחים ויין . אני אוכל מעט מאותם הדברים הפחות מומלצים ואז מנסה לאזן עם יתר הארוחות . בחג אין רגשות אשם . רגשות אשם לא יעזרו , זה המוטו – אני מנסה לשמור על איזון וממליץ על השיטה לכולם . עדיף להתחיל את הארוחה עם ירקות כדי לא לאכול המון "משמינים" אחרי זה וגם לקום מהשולחן באמצע , לעשות סיבוב כדי לעצור את הזלילה.

תן טיפ למי שרוצה לעבור שינוי

להחליט שעושים ולעשות. ללא חששות ללא מטענים, לא לעשות לא יפתור. אני ממליץ על מסגרת, זו קבוצת שייכות וכולם באותה הסירה, מה שנקרא. נעשות גם אחלה חברויות גם. וזה גם סוג של הרתעה ומשמעת שללא המסגרת, אני עלול לחזור למצב של השמנה.

 

 

רינה גולדשטיין
רינה גולדשטיין, גיל 43,
מצב משפחתי – גרושה + 2 ילדים. עיר מגורים – קריית מוצקין. עיסוק – מנהלת חשבונות.

קצת על הילדות/נערות והתקופה בה היית במשקל עודף

הייתה לי ילדות נפלאה ללא קשיים של עודף משקל. הייתי ילדה רזה מאוד אפילו ותמיד אהבתי ירקות ופירות.

רינה גולדשטיין. אחרי השלת 11 קילו בשלושה חודשים

רינה גולדשטיין. אחרי השלת 11 קילו בשלושה חודשים

איך ומתי החלטת לעבור שינוי ?

התקופה בה התחלתי לעלות במשקל הייתה אחרי לידת תאומים. עליתי המון בתקופת ההיריון והיה לי מאוד קשה להוריד אפילו ק"ג אחד או שניים. תמיד הייתי במלחמות נגד עצמי, הכול היה פיתוי אחד גדול.
במהלך 14 השנים האחרונות, מאז נולדו הבנים שלי, עברתי הרבה ניסיונות ותהליכי הרזייה , גם בקבוצות למיניהן, ללא הצלחה לשמור על הירידה.

איך הגעת לשומרי משקל ?

החלטתי להצטרף לשומרי משקל מיד לאחר חג הפסח האחרון. לא רק המשקל היה לנגד עיניי. אלא גם שיפור תוצאות הבדיקות הרפואיות שלי. שזה הכי חשוב בעיניי. הגעתי לשומרי משקל בעקבות פרסום בעיתון וכמו-כן המלצה מאחיותיי שגם עברו תהליך בשומרי משקל בהצלחה רבה.

הרגעים הקשים בתהליך ?

יש לא מעט רגעים קשים בתהליך. יש הרבה פיתויים באוכל אך אני משתדלת שלא להכניס את "המוקשים" הביתה. תמיד חייב להיות שוקולד בהישג יד אך אני משתדלת להפחית. אני אוהבת ירקות ופירות והם בתפריט שלי על בסיס יום-יומי.

מה היעד הסופי ?

אחרי ירידה של 11 ק"ג בארבעה חודשים יש לציין שאני מאוד מרוצה, גם מהתהליך וגם מההצלחה האישית שלי. אני מאוד מרוצה ממה שאני רואה במראה כל יום מחדש. נותרו לי עוד 4 ק"ג ליעד הסופי ואחר כך רק לשמר על הקיים.

איך התמודדת ותמשיכי להתמודד עם ארוחות החגים ?

לא קל להתמודד עם ארוחות החגים. יש המון פיתויים על השולחן גם יושבים הרבה, מפטפטים ולעיתים אפילו לא שמים לב שאוכלים. כדאי להתמקד במנות משביעות אך "זולות" בנקודות ולקחת נגיעה מהמנות שאנחנו לא יכולים לוותר עליהן.

תני טיפ למי שרוצה לעבור שינוי

גם אם יש עצירה במשקל בתקופת החגים, אסור להתייאש כי זו תקופה כזו שכולם עוברים. יש לזכור שאם לא היינו בקבוצה ובמסגרת הזו, היינו לבטח עולים במשקל.
אני אישית מגבירה יותר את הפעילות הגופנית בתקופה זו ומבחינתי כושר הוא אושר.
המטרה הסופית שלי, אחרי ההצלחה בירידה במשקל ושמירה עליה, היא להיות מדריכה ב"שומרי משקל".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות