לקבל היום את טיפולי המחר

בשורה למטופל האונקולוגי: מרפאה חדשה ראשונה מסוגה בארץ להתאמה בין מטופלים אונקולוגים למחקרים קליניים נפתחה בקריה הרפואית רמב"ם
בשורה למטופל האונקולוגי: מרפאה חדשה ראשונה מסוגה בארץ להתאמה בין מטופלים אונקולוגים למחקרים קליניים נפתחה בקריה הרפואית רמב"ם. למועמדים הנמצאים כמתאימים למחקר קליני, המרפאה מציעה טיפולים חדשניים ופורצי דרך ללא עלות, ליווי של צוות מקצועי ובעיקר הרבה תקווה.

נעמי כהן דוד

34 חודשי חיים. זה פרק הזמן המקסימלי שקצבו הרופאים למ.פ (השם המלא שמור במערכת), שאובחן ב-2013 כחולה בסרטן הערמונית גרורתי. הוא החל בקבלת טיפול הורמונלי, המקובל במצב של סרטן זה, אך התפשטות המחלה לעצמות לא נעצרה. הרופאה שלו, ד"ר אביבית פאר, אונקולוגית בכירה וראש יחידת המחקר של המערך האונקולוגי, אחראית על תחום גידולי השתן והמין ומנהלת המחקרים הקליניים בקריה הרפואית רמב"ם, הציעה לו לקבל במסגרת מחקר קליני תוספת של טיפול שכוללת תשלובת חדשה של תרופות.

מ.פ נכנס למחקר בחשש שהלך והתפוגג לאחר שקיבל את תוצאות בדיקת המעקב. "מ.פ. לא היה אמור להגיע לשנת 2020, והנה הוא כאן", אומרת ד"ר פאר, "הגרורות שלו בעצמות נסוגו באופן מלא. במשך 5 שנים הוא היה במחקר ומזה שנה הוא נמצא רק במעקב, מחלתו יציבה. למרות שאנחנו לא מגדירים אותו כבריא, הוא בהחלט מייצג תוצאות חסרות תקדים. מרגש אותי כרופאה לראות את פריצות הדרך שאני זוכה להיות שותפה להן".

תמונה: הקריה הרפואית רמב"ם

תמונה: הקריה הרפואית רמב"ם

 

מחקר קליני הוא ניסוי מבוקר במהלכו מקבלים משתתפיו טיפול בהתאם לתוכנית המחקר (הפרוטוקול). המחקר הקליני באונקולוגיה מתמקד בפיתוח תרופות ותכשירים רפואיים או בפרוצדורות חדשניות שלא ניתן לקבלם במסגרת אחרת. כל טיפול חדש נבדק בכמה שלבי מחקר כדי להבטיח את בטיחותו ויעילותו.

בדרך כלל, מחקר קליני נערך במימון חברות תרופות, המבקשות לבדוק את יעילותן של תרופות חדשות על חולים. תרופות אלה טרם קיבלו את אישורי משרד הבריאות וה־FDA (מינהל התרופות האמריקאי) ועדיין לא נכנסו לסל הבריאות, מה שלכאורה הופך את החולים המשתתפים במחקר ל'שפני ניסיונות'. "מצד שני, אי אפשר להתעלם מהעובדה שהמחקר מאפשר לחולים נגישות לתרופות שנמצאות בשלבים מתקדמים של המחקר", מסבירה ד"ר פאר, הנחשבת לשיאנית הארץ בגיוס משאבים למחקרים קליניים, "בכל תרופה חדשה קיים מימד סיכון אך הסיכוי גובר עליו. זה בולט במיוחד במחלות קשות כמו סרטן, שהזמן הוא מרכיב חשוב בהן. עם זאת ראוי לציין, שאנו משתתפים במחקרים שאנו מאמינים בהיגיון המחקרי שלהם. לרוב יש למחקרים תוצאות ראשוניות חיוביות וזה מעודד להמשיך ולתת את הטיפול הנבדק במסגרת מחקרים רחבים יותר. במבחן המציאות, נשתף את החולים שלנו במחקר רק אם נראה שקיים פוטנציאל משמעותי בשבילם".

תמונה: הקריה הרפואית רמב"ם

תמונה: הקריה הרפואית רמב"ם

 

מסגרת לא מסחרית

הפניית מטופלים אונקולוגים מבתי החולים השונים למחקרים קליניים בקריה הרפואית רמב"ם התבצעה עד היום באמצעות הפנייה של האונקולוג המטפל. במידה רבה היא היתה תלויה ברצונו הטוב של הרופא או בחשיפתו למחקרים כאלה ואחרים.

ביוזמתה של ד"ר פאר הושקה ברמב"ם מרפאה חדשנית להתאמה למחקרים קליניים, ראשונה מסוגה בישראל במסגרת לא מסחרית. "כל מטופל אונקולוגי יכול לפנות מיוזמתו למרפאה כדי לברר את התאמתו למחקר", היא אומר, "צריך לדעת שיש מגבלות לא מבוטלות של התאמה לטיפול במסגרת מחקר, הכוללות לרוב חולים במצב כללי טוב עם בדיקות דם שמורות. המטרה שלנו היא לחשוף את הפלטפורמה של מחקרים קליניים לאוכלוסייה רחבה יותר, על מנת להנגיש אופציות טיפוליות מתקדמות יותר למטופלים גם מחוץ לרמב"ם, ובכך לאפשר לכל מטופל שמתאים למחקר לקבל היום את טיפולי המחר".

כ-100 מחקרים קליניים בתחום הטיפולים בממאירויות שונות נערכים כיום במכון האונקולוגי ברמב"ם. לדבריה, המספר הרב של המחקרים מלמד על השאיפה לרפואה מותאמת אישית, כך שכל מטופל יקבל טיפול חדשני ומתקדם למחלה ממנה הוא סובל.

בשלב הראשון תיבדק התאמת המטופל לקריטריונים להשתתפות במחקר. לעיתים נדרשת גם בדיקת התאמה רקמתית של הגידול לפי פרופיל של מוטציות ספציפיות נחקרות. מטופל שירצה להמשיך בתהליך ישובץ למחקר הקליני הרלבנטי למחלתו, ותוצמד לו מתאמת מחקר שתדריך אותו בכל הצד הלוגיסטי של הטיפול. "המטופל מקבל למעשה סל שלם של תמיכה בטיפול, כולל סיוע ביורוקרטי בקביעת תורים, סיוע בהגעה ממקום למקום ושירותים נוספים, הנובעים מההקפדה של כל הגורמים המעורבים על הדיוק בביצוע המחקר", מסבירה ליאת רפפורט, מנהלת המרפאה להתאמה למחקר קליני בקריה הרפואית רמב"ם, "ברוב המחקרים המטופל יקבל תרופות שניטלות בכדורים או טיפול דרך הוריד והוא יידרש לשתף פעולה עם שלבי המחקר כולל תיעוד ודיווח של תחושות, תסמינים, ושינויים בריאותיים שונים שחלים תוך כדי הטיפול. חשוב לציין שלמרות שהוא חתם על טופס הסכמה להשתתף במחקר, בכל שלב הוא יכול להחליט לפרוש ממנו".

כ-500 מטופלים אונקולוגים השתתפו במחקרים הקליניים בשנה האחרונה ברמב"ם. לדברי ד"ר פאר מספרם הולך וגדל מידי שנה. "אם בעבר ההיענות הייתה נמוכה יותר כי המטופלים חששו להיות 'שפני ניסיון', כהגדרתם, הרי שבעשור האחרון אנו מבחינים במהפך משמעותי בחשיבה שלהם ושל בני משפחותיהם. הם לוקחים יותר אחריות על הטיפול שלהם ומחפשים אלטרנטיבות חדשניות".

למה שמטופל יבחר דווקא בכם?

ד"ר פאר: "לנו, כמרכז הגדול בצפון, יש מצד אחד תשתית רחבה של צוות מיומן שכולל רופאים, אחיות ומתאמי מחקר ומצד שני, נערכים אצלנו מחקרים רבים. השילוב של השניים, כפי שהוא בא לידי ביטוי במרפאה, מבטיח למטופל התאמה מקסימלית למחקר וליווי של צוות מנוסה, אמין, יסודי ואיכפתי שנחוש להילחם על חייו, להאריכם ומעל לכל, לשפר את איכותם".

לפרטים ולתיאום תור במרפאה יש לפנות:

בטלפון: 04-7776731

באתר רמב"ם : https://www.rambam.org.il/departmentsandclinics/internaldivision/oncologydivision/find_clinical_trials/

בדואר אלקטרוני:

O_trials@rambam.gov.il


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות