תביעות בגין תאונות דרכים?

מיצוי פיצוי בתיק תאונות דרכים; כל מה שצריך לדעת בטור המיוחד של עו"ד בלהה מצגר ועו"ד ליהי סגל ממשרד מוטאי מצגר גרבאוי
מעורבים בתאונת דרכים? בואו לקרוא את כל מה שצריך לדעת בנושא, בטור המיוחד של עו"ד בלהה מצגר ועו"ד ליהי סגל ממשרד מוטאי מצגר גרבאוי:

ההגדרה מה תיחשב תאונת דרכים נמצאת בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה- 1975–  "מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה; יראו כתאונת דרכים גם מאורע שאירע עקב התפוצצות או התלקחות של הרכב, שנגרמו בשל רכיב של הרכב או בשל חומר אחר שהם חיוניים לכושר נסיעתו, אף אם אירעו על-ידי גורם שמחוץ לרכב, וכן מאורע שנגרם עקב פגיעה ברכב שחנה במקום שאסור לחנות בו או מאורע שנגרם עקב ניצול הכוח המיכני של הרכב, ובלבד שבעת השימוש כאמור לא שינה הרכב את ייעודו המקורי; ואולם לא יראו כתאונת דרכים מאורע שאירע כתוצאה ממעשה שנעשה במתכוון כדי לגרום נזק לגופו או לרכושו של אותו אדם, והנזק נגרם על ידי המעשה עצמו ולא על ידי השפעתו של המעשה על השימוש ברכב המנועי;"

 

החוק למעשה קובע כי כל אדם אשר נפגע בתאונת דרכים יהיה זכאי לפיצויים עבור הפגיעה בגין הנזקים הפיזיים שנגרמו לו ללא צורך להוכיח אשמה ואפילו אם הייתה באשמתו של הנפגע וזאת בתנאי כי הרכב היה מבוטח בזמן התאונה בביטוח חובה (חובה המעוגנת כאמור בפקודת רכב מנועי, התש"ל-1970) וכי כל עוד התאונה לא נגרמה במתכוון (אז לא יוכל לקבל כל פיצוי).

על קצה המזלג אציין כי במקרים לדוג' בהם לרכב לא היה ביטוח חובה (שאינו בתוקף) והרכב היה מעורב בתאונת דרכים עם הולך רגל, פגיעה בהולך רגל שהפוגע נמלט מהמקום, נוסע ברכב ללא ביטוח, נהג רכב שקיבל אישור מבעל הרכב לעשות שימוש ברכב (וזה הוכיח כי לא הייתה לו ידיעה כי לא היה ביטוח חובה), תוגש תביעה "לקרנית", גוף שהוקם על-פי דין אשר תפקידו לפצות על הנזקים [סעיף 12(א)(2) לחוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים] ובכפוף להוראות הדין.

שונה הדבר כאשר מדובר בנהג שהינו הבעלים של הרכב שאז לא יוכל לקבל פיצויים מקרנית אלא יוכל למצות זכויותיו לפי פקודת הנזיקין [נוסח חדש] ויהיה עליו להוכיח שהתאונה אירעה שלא באשמתו אלא באשמתו של אחר אשר בהתנהגותו גרם תאונה (בהסתמך בין היתר על דיני תעבורה).

התנאים לזכאות בפיצוי על פי הפלת"ד:

כאמור, התנאים לזכאות הינם תעודת ביטוח ורישיון נהיגה בתוקף ונזק בגוף.  את הדרישה לתביעת פיצויים בגין הנזקים בגוף יש להגיש לחברת הביטוח אשר מבטחת את הרכב שבו נהג הפוגע, או נסע בו. נפגע שהינו הולך רגל, יתבע את חברת הביטוח שמבטחת את הרכב הפוגע.

המהלכים אשר יש לבצע בעת ולאחר תאונת הדרכים ומיצוי הזכויות והפיצוי המגיע לכם על חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים:

יש לדווח למשטרת ישראל על התאונה וככל שקיים צורך יש להזמין מגן דוד אדום למקום האירוע. כמו כן יש להשאיר את הרכבים ואת זירת האירוע כפי שהיא ולהשאיר לצורך בדיקה משטרתית ותיעוד התאונה, לתעד את התאונה (ככל שמתאפשר) מיקום התאונה, פרטי הרכבים המעורבים בתאונה, צילום הרכבים הניזוקים והנזקים שקרו בגין התאונה, צילום פוליסות ביטוח ככל שקיימות צילום רישיון רכב, תעודת ביטוח וכד', צילום תעודות זהות או תעודה מזהה אחרת,של הנפגעים האחרים ואיתור וקבלת פרטי עדי ראייה ככל שקיימים.

חשוב לדעת!

רצוי מיד לאחר בתאונה או בסמוך לה לפנות לקבלת טיפול רפואי בבית החולים או בקופת חולים ולדווח בקפידה על כל פציעה וכאב מורגש (כאשר מדובר בפציעה קלה שכן הנזק והסימפטומים יכולים להופיע לאחר מכן), לפרט את נסיבות הפגיעה, לציין כי סיבת הפניה לקבלת טיפול רפואי הינה בגין תאונת דרכים וזאת בכדי להוכיח כי הפגיעה נגרמה כתוצאה מתאונת הדרכים ולבסוף לוודא כי במסמך הרפואי תועדו כל הפרטים הנ"ל.  לתיעוד כל הפרטים הראשוניים ישנה חשיבות יתרה לטיפול בתביעה לאחר מכן ובתי המשפט מייחסים לכך חשיבות רבה. כמו כן, יש לשמור תיעוד עבור רכישה של ציוד לו אתם נזקקים, תרופות, נסיעות לקבלת טיפול רפואי וכד'.

כמו כן, כבר בשלב זה מומלץ לפנות לעו"ד מומחה בדיני נזיקין (תאונות דרכים) אשר יוכל לייעץ ולהמליץ לכם כיצד לפעול ויתן לכם הסבר על ההליך וכן הנחיות להמשך טיפול הנוגעים לנפגע עצמו ומול הגורמים הרלוונטיים אליהם יש לפנות (חברות ביטוח, ביטוח לאומי וכד') וזאת בכדי לקדם את התביעה באופן הטוב ביותר עבור הנפגע.

כאמור, יש להמשיך טיפול רפואי, בהתאם, ולהמשיך להיות במעקב אצל רופא מומחה ו/או רופא משפחה וכן לקבל את מלוא הטיפול לו אתם זקוקים תוך שימת דגש על כך שבמסמך יתועדו כל התלונות שלכם באופן מפורט וברור, לכך ישנה חשיבות לאחר מכן בקביעת גובה הפיצויים. אוסיף כי במקרים בהם הפגיעה הינה קשה וכאשר מדובר באשפוז ממושך, ניתן להגיש כבר בשלבים הראשונים תביעה לתשלום תכוף מחברת הביטוח.

לסיכום, פנייה לעורך דין במקרה של תאונת דרכים חשובה שכן לאופן ניהול התביעה ישנה משמעויות משפטיות רבות העלולות להשפיע על סיכוי התביעה, טיפולה באופן מהיר ויעיל וסיכוי הנפגע לקבלת פיצויים גבוהים וראויים בהתאם לפגיעה.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם בעקבות העלאת הריבית במשק תוותרו על רכישת דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט