בית חולים רמב"ם רושם שיא בניתוחי עיניים

מחלקת עיניים ברמב"ם מציגה מספר שיא בניתוחי עיניים – בהם ניתוח קטרקט בעינו האחת של בן 102 שהשיב לו את הראיה ההולכת ונחלשת
אין גבול לגיל המנותחים. צילום: עופר גולן דוברות רמב"ם

אין גבול לגיל המנותחים. צילום: עופר גולן דוברות רמב"ם

מגמת עלייה של מאות אחוזים בטיפולי העיניים ברמב"ם. לאחרונה הצליחו מנתחי העיניים בבית החולים להשיב לקשיש בן 102 את ראייתו.

אחד המקרים המעניינים יותר שטופלו לאחרונה במחלקת עיניים ברמב"ם, הוא זה של מוחמד עוואד, בן 102 מטמרה. בשנים האחרונות עוואד מצא את עצמו מוגבל בגלל ראייתו, אשר החלה מתדרדרת עד שלבסוף לא ראה דבר מלבד צללים. לאחר מספר בדיקות שנעשו לו בקהילה, הסתבר כי עוואד סובל מקטרקט קשה בשתי עיניו. התקדמות הקטרקט לאורך השנים, היא זו שהובילה להידרדרות ביכולת הראייה של הקשיש.

לאחר התייעצות במחלקת עיניים בקריה הרפואית רמב"ם, החליט עוואד לעבור ניתוח לטיפול בבעיה. הניתוח בוצע לאחרונה, ובמהלכו הוחלפה העדשה העכורה בעינו הימנית של עוואד בעדשה מלאכותית. יממה לאחר הניתוח הוא כבר חזר לראות, ושבוע לאחר מכן, בביקורת שעבר בבית החולים, מצאו הרופאים שראייתו התייצבה. בהמשך, אומרים ברמב"ם, יוכל עוואד לעבור את הניתוח גם בעינו השנייה.

לדבריו של פרופ' בלומנטל, אמנם מדובר בשיאן המנותחים המבוגרים שלו, אך הרעיון שלפיו בני גילאים מתקדמים מבקשים לנצל את יתרונות הרפואה ולהקנות לעצמם איכות חיים, אינו חדש: "אין זה נדיר שננתח מטופל בני 80 פלוס, ואף בני 90 ויותר. מבחינה רפואית, אין מניעה לבצע ניתוחי עיניים בגילאים כאלה. מבחינתנו, כל מי שמסוגל לחצות את מפתן בית החולים, בריא מספיק בשביל לעבור את הניתוח הזה.  גם כשעברת את גיל 100, יש תקווה להפוך את העיוורון ליכולת ראייה. אמנם ניתוח בגיל הזה מצריך עוד כמה דקות עבודה בחדר הניתוח ואחוז הסיכונים עולה במעט, אך בסופו של דבר אנו נותנים לאנשים הללו את היכולת לחיות חיים משמעותיים יותר".

במהלך השנה, שזה עתה הסתיימה, בוצעו בבית החולים 1,934 ניתוחי עיניים, זאת לעומת 1,373 בשנה שקדמה לה. הנתון הזה מגלם בתוכו עליה של 270 אחוז במספר הניתוחים שבוצעו במחלקה בארבע שנים בלבד, כאשר בשנת 2011 נעשו במחלקה 733 ניתוחים.

 

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות