אבחנה מצילת חיים

למזלו של מטופל בן 20 שפיתח כאבי חזה – המטופל הגיע למרפאת כללית במחוז הישר לטיפולו של מומחה ברפואה פנימית ודחופה וזכה לאבחון מהיר על ידי ד"ר אליאס עאוני של חזה אויר, ותודות לכך ניצלו חייו
לחדרו של ד"ר עאוני אליאס במרפאת כללית במחוז חיפה וג"מ נכנס מטופל בן 20, שחש כאבים בצד הימני של החזה במהלך עבודתו. בתחקור שלו ומתוך עיון בתיק הרפואי הממוחשב הסתבר כי מדובר בבחור בריא, רזה לא גבוה, ללא מחלות רקע. עם זאת, הוא נוהג לעשן נרגילה אחת לכמה ימים.

הכאבים בצדו הימני של החזה הופיעו באופן פתאומי באותו יום במהלך עבודתו. בבדיקה לא נמצא שהעלה חום, ללא קוצר נשימה ואף ללא סיפור של חבלה או תאונה שאירעו לאחרונה. כמו כן, לא חש דפיקות לב מואצות ולא ארע איבוד הכרה. לכאורה, נראה  בריא וגם לא הלין ולא גילה סימני מצוקה כלשהיא.

דר אליאס עאוני הציל חיי בחור צעיר - ראזי כיאל. תמונה: דוברות כללית

דר אליאס עאוני הציל חיי בחור צעיר – ראזי כיאל. תמונה: דוברות כללית

 

בבדיקה לא היה ממצא חריג למעט כניסת אויר מופחתת לריאות ורחש דמוי שפשוף צלופן בהאזנה.

הרופא המיומן צירף נתונים אלה לעובדה שמדובר בבחור צעיר ורזה, אך מעשן וחשד שמדובר בתופעה של חזה אויר ספונטני. מדובר בתופעה מסכנת חיים שבה הצטברות של אויר מונעת מהריאה להתרחב ולהתכווץ, כך שתהליך הנשימה נפגע ובמקרים חריפים, כגון זה שאירע כאן, יש חשש לקריסת הריאה.

המטופל הופנה בדחיפות לחדר מיון שם אוששה בבדיקות הדמיה האבחנה הראשונית של ד"ר עאוני. הוא טופל בבהילות במחלקת ניתוחי חזה שם הוכנס נקז לשחרור האויר שנכלא בריאותיו ולאחר כיומיים שוחרר במצב טוב. אין ספק, ציינו הרופאים בבית החולים שהאבחון המהיר במרפאת כללית מנעו נזק בלתי הפיך והצילו חיים.

ד"ר אליאס מסביר שחזה אויר (פנומטורקס ספונטאני) שמופיע ללא גורם ברור, הוא שכיח בקרב גברים צעירים רזים מעשנים, פי 3-6 פעמים מהאוכלוסייה הרגילה ומופיע יותר בגברים מאשר בנשים:

לפי מחקר שסקר מקרים שהגיעו לחדר מיון בשנים 2008 עד 2014, 75% היו גברים, לעומת 21% נשים.

לאחר שהחלים שב לרופא שהציל את חייו כדי להודות לו בהתרגשות ובהזדמנות זו שמע מהרופא המלצה חמה להימנע מעישון גם בנרגילה, שנחשבת לכאורה פחות מסוכנת. אמנם, מדובר במצב שמופיע לעיתים ללא הסבר, אך הנתונים מראים כי עישון מגביר את הסיכון גם לחזה אויר ספונטני וזו עוד סיבה להימנע ממנו, הדגיש הרופא.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות