סדנה לימודית באוריינטציה קלינית בנושא שיקום שיתוק הפנים

מיכל אנסקי תפתח את הסדנה של החוג לפיזיותרפיה באוניברסיטת חיפה: "השאיפה שלי היא לייצר מרחב עדכני ורלבנטי של שיח, ובעתיד גם מכון יעודי, במטרה להדביק את הפער של הטיפול השיקומי בארץ לעומת מקומות אחרים בעולם"
החוג לפיזיותרפיה בפקולטה למדעי הרווחה והבריאות באוניברסיטת חיפה יקיים סדנה לימודית באוריינטציה קלינית בנושא שיקום שיתוק הפנים.

משתתפיה ירכשו כלים למתן יעוץ וטיפול מיטבי ומבוסס ראיות למטופלים שמתמודדים עם שיתוק של הפנים ויצעידו קדימה את איכות הטיפול הניתן למתמודדים אלו בישראל.

מיכל אנסקי תפתח את הסדנה בדברי פתיחה מתוך נסיונה האישי והידע העצום שצברה על התחום "זיהיתי את החוסר הן במענה מקצועי בתחום השיקומי והן בתמיכה ארוכת טווח במתמודדים עם שיתוק של הפנים בישראל. "השאיפה שלי היא לקחת חלק במיזמים שמקדמים את הטיפול השיקומי בארץ  ולסייע בפיתוח המקצועי של קבוצת מטפלים, אנשי מקצוע בתחום הפיזיותרפיה, שיוכלו להוביל שינוי בתחום זה". 

לבחירה של מיכל  אנסקי להיחשף  יש משמעות חברתית וציבורית. צילום עצמי

 

דר' מיכל כפרי, מנהלת הסדנה מטעם החוג לפיזיותרפיה מסבירה שפגיעה בעצב הפנים מתבטאת בשיתוק של שרירי ההבעה בחצי פנים (חוסר יכולת לסגור את העין, חוסר יכולת להניע את השפתיים לחיוך), בהפרעה למיצמוץ, בקשיים באכילה ובהגיית הדיבור, ביובש בעין, ברגישות יתר לרעשים פתאומיים ובשינויים בחוש הטעם. לרוב השיתוק יופיע באופן פתאומי והמקור לפגיעה בעצב לא ידוע. מקרים אלו מכונים בשם שיתוק ע"ש בל.  הטיפול הניתן בשלב המיידי לאחר הופעת השיתוק הוא תרופתי. בכ-85% מהמקרים תחל החלמה של העצב כשלושה שבועות לאחר הופעת השיתוק והיא תמשך כמספר חודשים עד להחלמה מלאה. במקרים אחרים יתכן שהאדם ישאר עם חולשה  או שיתוק כרוניים של שרירי ההבעה. שכיחות השיתוק ע"ש בל היא של 13 עד 25 מקרים בשנה  לכל 100 אלף איש.

הטיפול המשקם, הניתן ע"י פיזיותרפיסטים/יות חשוב במצבים של שיתוק כרוני של הפנים. קוים מנחים קליניים שוללים שימוש בשיטות טיפול שהיו שכיחות בפיזיותרפיה בעבר ותומכים בטיפולים מקובלים אחרים כמו תרגילים ומוביליזציות של רקמה רכה. כמן כן, יש חשיבות רבה במתן הדרכה וידע שיעזרו לאדם להתמודד עם המצב בצורה מיטבית ויסייעו לו לבחור את האופציות הטיפוליות המתאימות ביותר עבורו. בסדנה שיקיים החוג לפיזיותפיה יקבלו המשתתפים ידע בסיסי תאורטי (אנטומיה, אטיולוגיה, סיבוכים וכו) וידע מעשי עדכני על הבדיקה והטיפול הפיזיותרפי השיקומי. הסדנה תכלול אמצעי המחשה כולל סרטי וידאו ותאורי מקרה. הסדנה תועבר ע"י גב' מארה רובינסון (Mara Robinson), פיזיותרפיסטית מומחית בפיזיותרפיה נוירולוגית, בעלת מומחיות בנושא הטיפול השיקומי בפגיעות בעצב הפנים. הרצאה בנושא הטיפול הכירורגי תועבר ע"י פרופ' אייל גור, מנהל המחלקת לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי סוראקי (איכילוב).

לבחירה של מיכל  להיחשף  יש משמעות חברתית וציבורית. ההופעות שלה ברשתות החברתיות, בעיתונות ובטלויזיה בתוכנית ריאליטי בישול מובילה כמו מאסטר שף שברו סטיגמות והעלו את המודעות לשיתוק ע"ש בל ולתסמונות אחרות של שיתוק הפנים.

מיכל מאמינה שכשהיא מחייכת מול המצלמות בפריים טיים זהו ניצחון אישי, אבל גם ניצחון עבור כל אלו שהתביישו לחייך במכולת, במשרד, במסעדה או אפילו בבית שלהם. העדות הטובה ביותר להשפעה החברתית, היא מציינת, הם אלפי האנשים שפונים אליה ורואים בה מקור מידע ותמיכה.  מיכל מאמינה שהחזרה שלה לעשייה מלאה מעבירה מסר אופטימי לאחרים.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות