למידה חדשנית, מגוונת ולא-שגרתית בחוף הכרמל

חדשניים יותר, יצירתיים יותר, לומדים יותר: בתיכון "גלים" שבכפר גלים, לומדים לבגרות בתנ"ך עם הזמרת והיוצרת קורין אלאל

בבית-הספר השש שנתי "גלים" דוגלים בלמידה חדשנית , ויזמו למידה לא שגרתית, בהובלת רכזת לימודי התנ"ך, מיטל הדדי.

תלמידי ותלמידות בית-הספר נגשים לבגרות בתנ"ך במסגרת תכנית ייחודית, אשר מחליפה את בחינת הבגרות ברמת 2 יח"ל.

המטרה היא כמובן לאפשר למידה משמעותית, המתאפשרת באמצעות חוויה לימודית המושתתת על תפיסה של "ריבוי אינטליגנציות": תפיסה לפיה יש לאפשר לתלמיד לבטא את יכולותיו בדרכים שונות, המבוססות על האינטליגנציות השונות שיכולות להיות לתלמיד/ה, ביניהן אינטליגנציה ורבלית (מילולית), אינטליגנציה לוגית-מתמטית, אינטליגנציה מרחבית, מוזיקלית ועוד.

כחלק מתפיסה זאת, יזמה רכזת לימודי התנ"ך תכנית ייחודית במסגרתה ילמדו תלמידי ותלמידות כיתה יב' את מגילת "קהלת" דרך השירה והמוזיקה, עם הזמרת והיוצרת קורין אלאל, שהוציאה אלבום שלם המבוסס על הטקסט של מגילת קהלת.

קרדיט צילום: דוברות המועצה האזורית חוף הכרמל.

יוזמת התוכנית, מי-טל הדדי: "במסגרת תוכנית 'חלוצי הערכה' בתנ״ך, התלמידים לומדים באמצעות פרויקטים. לפרויקט סיום השנה ורגע לפני סיום התיכון ותחילת החיים כבוגרים בחרתי ללמד את מגילת קהלת במלואה. המגילה עוסקת בשאלות פילוסופיות של האדם, על ייעודו ותפקידו בעולם. לצורך לימוד המגילה באופן משמעותי ועם רלוונטיות לימינו, יצרתי קשר עם קורין אלאל, שהלחינה את כל מגילת קהלת. קורין נעתרה לבקשה שלי ללמד יחד את המגילה."

התלמידים למדו על קורין ועל מקומה בעולם המוסיקה הישראלית. הם נחשפו לשירים שכתבה, הלחינה וביצעה, תוך לימוד מעמיק של פרקי המגילה, הקולות השונים העולים ממנה והשאלות הגדולות המרחפות. אמש נפגשו התלמידים עם הזמרת והיוצרת למפגש פנים אל פנים, שוחחו איתה על הקשר של בין מוזיקה ובין התנ"ך, וכיצד הגיעה להלחנת ספר שלם בתנ״ך.

במהלך המפגש למדו את לחני המגילה ושרו יחד איתה. הדדי מוסיפה: "למידה משמעותית מתקיימת כאשר התלמידים מעורבים והנושאים הופכים לרלוונטיים לחייהם. זו הייתה חוויה עוצמתית ומרגשת עבור התלמידים ועבורי כמורה. תודה לצוות הנהלת בית הספר גלים שמאפשרות למורים להגשים חלומות, מאמינות בלמידה אחרת ובעיקר מיישמות את זה!"

עידן צור ואלה חמד, תלמידות כיתה יב' שהשתתפו בפרויקט: "במסגרת שיעורי הערכה חלופית נחשפנו לתנך מזוויות חדשות, זוויות שלא חשבנו עליהן. בשיעור האחרון למדנו עם קורין אלאל על ספר קהלת ועל הקשר שלה אליו. הלמידה חווייתית ומעניינת, ולא דומה לשום שיעור אחר. אנחנו שמחות שיצא לנו לעבור חוויה זו ועוד רבות אחרות במסגרת פרויקט 'חלוצי הערכה'. אין ספק שצורת הלמידה חשפה אותנו לתנ"ך מצדדים חדשים שלא הכרנו וגרמה לנו להתחבר אליו.

מנהלת תיכון "גלים", הילה גניס: "בית ספר גלים פועל רבות לאפשר יוזמות ולעודד חדשנות ויצירתיות, תוך יישום למידה בינתחומית ומגוונת. ידוע כי תלמידים מיטיבים ללמוד כאשר הם מעורבים ופעילים, והפרויקט המיוחד עם קורין אלאל הוא רק טעימה קטנה מעולם שלם של אפשרויות. אין ספק שזוהי למידה חווייתית, משמעותית ומהנה יותר עבור כולנו, תלמידים ומורים כאחד."

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם בעקבות העלאת הריבית במשק תוותרו על רכישת דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוף הכרמל