תושב חיפה הרס קיר בבניין והתקין מערכות חשמל, מים וביוב ללא הסכמת שכניו

המפקחת על המקרקעין בחיפה, יעל ליבוביץ, הכריעה בימים אלה בתביעה מעניינת בנושא שימוש ברכוש בבית משותף
 

השכן הרס קיר חיצוני בבניין, בחלק של קומת העמודים בשטח שבשימושו, והתקין מערכות ביוב, חשמל ומים להכשרת יחידת מגורים וכל זאת ללא הסכמת הדיירים.

המפקחת על המקרקעין חיפה, יעל ליבוביץ, פסקה בימים אלה בנושא רכוש משותף בבית משותף בחיפה, והאם יש להורות לשכן הנתבע לבנות מחדש את הקיר החיצוני שהרס ולהשיב את המצב לקדמותו. עוד דנה השופטת בשאלה האם יש להוציא צו מניעה שיאסור על השכן לבצע שינויים ברכוש המשותף כל עוד לא קיבל לכך את הסכמת בעלי הזכויות בבניין, בהתאם להוראות הדין.

 

הדייר גרם להרס בבניין ללא הסכמת השכנים. צילום: אילוסטרציה

 

התובעות, דיירות בבניין, טענו כי מאז שנבנה הבית, קומת העמודים הייתה תחומה מכל עבריה באמצעות קירות, אשר מעליהם היו מותקנים חלונות.

זכות השימוש בשטח קומת העמודים – חולקה בין התובעת מס' 1 לבין הנתבע בהתאם להסכם השיתוף.

הנתבע הוריד את הקיר והחלון שהפרידו בין חלק קומת העמודים שבשימושו לבין החצר שצמודה לו.

בנוסף, טענו התובעות כי הנתבע התקין בחלק קומת העמודים שבשימושו מערכות ביוב, מים וחשמל, על מנת להכשיר את השטח שבשימושו לשמש יחידת מגורים נפרדת.

עבודות אלו נעשו ללא היתר בנייה וללא הסכמות של יתר בעלי הדירות בבית, והתובעות ציינו כי הן חושדות שהסרת הקיר בין קומת העמודים לחצר, תגרום לפגיעה קונסטרוקטיבית במבנה.

 

המפקחת על המקרקעין פסקה בנושא רכוש משותף בבית משותף בחיפה. צילום אילוסטרציה

 

השכן לעומת זאת טען כי הקיר שהוסר על ידו אינו מהווה רכוש משותף, שכן אף לשיטת התובעות הוא מפריד בין היחידה שבשימושו הייחודי – לבין החצר הצמודה לו, וכי היתר הבנייה המקורי של הבית מציג קומת עמודים פתוחה ללא קירות התוחמים אותה, ועל כן הסרתו מהווה, לכל היותר, השבת המצב לקדמותו, למצב כפי שהיה במועד קבלת היתר הבנייה של הבית.

עוד טען הנתבע, כי הסרת הקיר אינה גורמת לפגיעה קונסטרוקטיבית כלשהי, כפי שעולה מאישור המהנדס שצורף לתגובת הנתבע לבקשה למתן צו מניעה זמני.

המפקחת על מקרקעין, יעל ליבוביץ, קיבלה את התביעה של הדיירות בבניין והורתה לנתבע לבנות מחדש קיר וחלון שהסיר.

היא קבעה כי למרות שמדובר בקיר המצוי בין שטח פרטי, לשטח פרטי אחר של הנתבע, הוא מהווה רכוש משותף ולכן נדרשת הסכמת בעלי הדירות בבית לצורך הסרתו.

 משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • איך תחגגו את יום העצמאות ה-73 של מדינת ישראל?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות