X

תרבות ופנאי אירועי השבוע במוזיאוני חיפה

בואו לספוג אמנות במוזיאוני חיפה – תערוכות חדשות, קורסים מרתקים, הרצאות מגוונות, פעילויות ילדים ועוד

במסגרת פרויקט 'שבת ישראלית' של משרד התרבות, מוזיאוני חיפה יהיו פתוחים בסופי שבוע לציבור ללא תשלום. כרגע תתאפשר כניסה חינם בימי שישי ושבת למוזיאון חיפה לאמנות, למוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית

ולמוזיאון העיר חיפה.

*יש לשריין מקום באתר מוזיאוני חיפה


*שעות פתיחה:

ראשון ורביעי: 10:00-16:00

חמישי: 12:00-20:00

שישי: 10:00-14:00

שבת: 10:00-16:00

*מוזיאון חיפה לאמנות, מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית ומוזיאון העיר

המוזיאון הימי הלאומי ומוזיאון הרמן שטרוק ומרכז האמנויות סגורים לקהל.

תערוכה חדשה במוזיאון מאנה-כץ:

פתיחת התערוכה במוזיאון מאנה-כץ בתאריך 13.3

בשנת 1971 נפתחה תערוכת רטרוספקטיבה לשמואל בונה במוזיאון חיפה לאמנות. כעת, חמישים שנה לאחר תערוכה זו, מוזיאון מאנה כץ זוכה להציג את מפעלו האמנותי העשיר עם מיטב יצירותיו. בונה עלה לארץ ב־1936 עם משפחתו ממזריץ' שבפולין בהיותו ילד. הארץ התגלתה לו לראשונה בחיפה – עיר מזרחית ואירופאית, ים תיכונית ובינלאומית. כאן הוא קלט את מראות המזרח, את האור והצבע האופייניים לו, וספג את האווירה הים תיכונית.

טרגדיות קטנות והטרגדיה הגדולה פושקין מרצה נינו אבסדזה צילום יחצ מוזאוני חיפה

תערוכה זו מתמקדת בשלושה נושאים מרכזיים שבהם עסק בונה במשך שנות יצירתו: מרחבי הנוף הארץ ישראלי, שאותם ספג בעיר מגוריו חיפה ובעבודתו כמודד קרקעות בגליל; המרחב האישי והביתי; וכן המרחב הרוחני והמיסטי ביצירתו, הכולל את עיסוקו במיתוס המקראי.

ציוריו של בונה ברובם גדולי־ממדים ועשירים בשפה חזותית הממזגת מספר סגנונות – חלקם מאפיינים תקופות מסוימות ביצירתו וחלקם מופיעים בציוריו לאורך כל הדרך. ציורים אלו משלבים מרכיבים פיגורטיביים ומופשטים ומשקפים חקירה אסתטית של אפשרויות השימוש בצורה וצבע. הם מתאפיינים בצבעים חזקים ואקספרסיביים ולעיתים גם בגוונים בהירים ונקיים. עבודותיו מלאות בחיוניוּת ומאוכלסות בדמויות מסוגננות ואקספרסיביות.

ביצירות מתחילת דרכו האמנותית אפשר לזהות את זיקתו העמוקה לאמנות הפרסית, בעיקר בהשראת המיניאטורות הפרסיות, ולציור הביזנטי הקדום. בחלוף השנים סגנונו הושפע ממקורות השראה נוספים מהאמנות המודרנית הבינלאומית. בשנות השמונים והתשעים הוא החל להתמקד, במעבר חד, בציור המופשט הגיאומטרי.

בציוריו של בונה מתקיימת פשטות כמעט נאיבית, המבטלת את חוקי המציאות ומוליכה אותנו לתוך עולם של אגדה וסמלים. יצירתו שואבת את עוצמתה מזיקתו העמוקה למורשת התרבותית של העם היהודי, ומעל לכול לסיפורי המקרא, ומאהבתו לארץ ישראל ולנופיה.

עבודותיו של בונה מבטאות מצב של חופש יצירה ספונטני ובלתי צפוי, המתבסס כאמור על מגוון סגנונות ומקורות השראה, ללא השתייכות לזרם אמנותי מוגדר. הוא יצר את עולמו, הקמאי לעיתים, מתוך התייחסות לטבע, לאפוסים עתיקים ולעולמו הפנימי האניגמטי. ביצירתו ההטרוגנית, שאינה כפופה למבניות סדורה, כל יצירה היא אירוע ייחודי טהור.

אירוע הפתיחה יתקיים ב – ZOOM בתאריך 13.3 | 20:00

למידע נוסף: https://bit.ly/30d50H2

הרצאה וסרט בני תורתי בלדה לאביב הבוכה ישראל 2012 מרצה רחל אסתרקין צילום יחצ מוזאוני חיפה

תערוכות חדשות:

לקהילה הגאה בחיפה היסטוריה עשירה, מרתקת וחשובה בקנה מידה ארצי, אך היא נותרה נסתרת. במחקר של ההיסטוריה הקווירית בארץ, כתחום העוסק בסיפורם של מיעוטים מיניים ומגדריים, ובזיכרון הקולקטיבי של הקהילה הגאה המקומית תועדה בעיקר ההיסטוריה התל אביבית. צירי זמן היסטוריים של המאבק הגאה בארץ וסרטים בנושא נוטים לספר סיפור תל אביבי עם הבלחות ירושלמיות. אזור חיוג 04 בולט בהיעדרו. תולדות הקהילה הגאה בחיפה סובלות משוליוּת כפולה: זאת של ההיסטוריה הקווירית בכלל, הנתפסת כנישתית וככזאת שעשויה לעניין את הקהילה הגאה בלבד, וזאת של ההיסטוריה הקווירית שהתרחשה מחוץ לתל אביב.

תערוכה חלוצית זו היא מאורע חשוב: זוהי הפעם הראשונה שבה מוזיאון בארץ מקדיש תצוגה מקיפה להיסטוריה גאה. התערוכה חושפת את סיפורה של קהילת הלהט"ב בחיפה, שהתקיימה בעיר מאז ומתמיד – גם בתקופות שבהן היא הסתתרה או הושתקה, וגם בתקופות שבהן היא לא הייתה מאורגנת ולא פעלה בכלים המקובלים כיום במאבקים חברתיים. תערוכה ייחודית זו שיזמו חברי וחברות פרויקט ההיסטוריה הגאה החיפאית מבקשת לבחון את הקהילה כחלק בלתי נפרד ממארג החיים בחיפה ומההיסטוריה של העיר.

התערוכה הופקה בשיתוף האגודה למען הלהט"ב בישראל ובסיוע קרן תרבות חיפה

במסגרת שבת ישראלית ייערכו הדרכות בתערוכה "מה יגידו השכנים?"

13.3 | שבת | 11:00, 12:00

לינק להרשמה: https://bit.ly/3bjqN6x

*יש לשריין מקום באתר מוזיאוני חיפה

תערוכות נמשכות:

תערוכה בשיתוף עם הארכיון הציוני המרכזי

עידו בק (נ. 1988) נולד וגדל בחיפה, והוא בעל תואר ראשון בתקשורת חזותית בבצלאל ותואר שני בתקשורת חזותית מטעם האקדמיה לאמנות וייסנזה בברלין. במהלך לימודיו בברלין פיתח בק משחק מחשב בשם "Me, The stranger", המתאר את חייו ואת חוויותיו כחיפאי. המסע שלו לברלין החזיר אותו אחורה בזמן, ודרך המשחק שפיתח הצליח לבטא 31 שנים של חוויה אישית וציבורית כאחד.

לצורך התערוכה התפתח המשחק הלאה והפך לחדר שלם, המתאר גם הוא היסטוריה עירונית. שתי היסטוריות אלו – של עידו בק ושל הארכיון הציוני – אוחדו יחד לכדי תערוכה אחת, למשחק אחד, לחוויה אחת כוללת המתארת את מסעו של בק בעיר שבה נולד, וכן את המסע המשותף של המתגוררים בעיר אז והיום. חלל זה בתערוכה הופך למרחב לילי, שבו אנשי העיר כבר ישנים והחיות יוצאות לשוטט ברחובות – כמעין משמרת לילה בעיר. כך, דרך משחק המחשב, האנימציות והדמויות של החיות, העיר מתגלה מנקודת מבט חדשה ומקורית.

שני חללי התערוכה חושפים בפנינו מרחב עירוני המגולם באמצעים חזותיים – דו־ממדיים ותלת־ממדיים – ודרכם אנו כצופים מתוודעים לעברה של חיפה, להווה שלה ואולי גם לעתידה של העיר.

התערוכה מבקשת לתת כבוד לאוסף הכרזות והכרוזים המרשים של הארכיון הציוני ולמצוא בו את הייחוד החיפאי דרך פרשנות רלוונטית וחדשה לאוסף ההיסטורי.

צעצוע של סיור מוזיאון העיר צילום יחצ מוזאוני חיפה

סיורים:

סיור – אמנות רחוב בעיר התחתית

שישי, 12.03.21, 11:00

סיור מרתק בעקבות סצנת אמנות הרחוב החיפאית:

נסייר בעיר התחתית בין יצירות אמנות על קירות במרחב הציבורי. נתחקה אחר עבודות הקיר המפארות את סמטאותיה שנעשו במסגרת פסטיבל הקירות.

לינק להרשמה: https://bit.ly/2NVSsRY

צעצוע של סיור: טיול צילום במושבה הגרמנית

שבת, 13.03.21, 11:00

הסיור יתחיל  ממוזיאון העיר, השוכן בבית העם הטמפלרי הראשון שנבנה בחיפה, לפני כמאה וחמישים שנה. ממנו נצא אל בין בתי האבן הציוריים של המושבה הגרמנית, נלך במעלה השדרה הרחבה כשפנינו אל הגנים הבהאיים, ונשקיף על האניות העוגנות בנמל. בין הצילומים, בעת שנלכוד את קסמה של השדרה בעדשת המצלמה, נשמע את סיפורם של המתיישבים הראשונים.
לינק להרשמה: https://bit.ly/3uQtBzp

תערוכות נמשכות:

60 הדפסים יפניים עכשוויים

התערוכה "60 הדפסים יפניים עכשוויים", העומדת בסימן חגיגות שישים שנה למוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית, היא פרי יוזמה משותפת של גלריית יוסיידו (Yoseido Gallery) בטוקיו ומוזיאון טיקוטין. לכבוד אירוע חגיגי זה מוצגות במוזיאון יצירותיהם של שישים אמני הדפס יפנים בני זמננו מן השורה הראשונה. חמישים ושבעה אמנים החליטו לתרום את יצירתם לאוסף המוזיאון עם סיומה וגלריה יוסיידו תורמת למוזיאון את שלושת היצירות הנותרות.

האמנות היפנית העכשווית היא קוסמופוליטית בעיקר בשל מהירות השגת המידע, הניידות של האמנים והתערוכות הבינלאומיות שהם נוטלים בהן חלק. כל אמן מנסה לשקף בעבודתו את חשיפתו הטבעית להלכי הרוח ולזרמים הרווחים בעולם האמנות בימינו ואת גישתו האישית לסובב אותו, ומיישם את המתרחש ב'מילון מונחים' אישי. מטבע הדברים, ביצירות המוצגות בתערוכה ניכרת רבגוניות נושאית וסגנונית.

בעקבות המפגש של האמנות היפנית עם האמנות המערבית, המדיום הגרפי השתנה. אמצעי ביטוי חדשים שיובאו ליפן בשלהי המאה ה-19, כגון ליתוגרפיה, הדפס משי, תחריט ותצריב נוספו לטכניקות המסורתיות, הדפסי העץ והסטנסיל, שיש להן עבר ארוך ומפואר ביפן, אך פסקו להיות דומיננטיות. על אף זאת האמנות היפנית המסורתית לא התבטלה בפני החדש – האמנות בת הזמן היא סינתזה בין המורשת מבית להשפעות שהגיעו מבחוץ. כמו עמיתיהם במערב, אמני ההדפס היפנים מחפשים את דרכם באמנות ההדפס הבינלאומית העכשווית הן מבחינת התוכן והן מבחינת המדיה.

אוצרות אוסף מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית

מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית, השוכן במרומי הכרמל, מוקדש להצגתם ולשימורם של חפצי אמנות יפניים והינו יחיד מסוגו במזרח התיכון. המוזיאון הוקם כמוסד עירוני בשנת 1959, ביוזמת פליקס טיקוטין (1986-1893) מהולנד וראש העיר חיפה, אבא חושי (1898-1969).

פליקס טיקוטין, ארכיטקט במקצועו, היה לסוחר ולאספן של חפצי אמנות יפניים בעל שם עולמי. משך למעלה מארבעים שנה אסף חפצי אמנות יקרי ערך ומיוחדים במינם וארגן תערוכות אמנות יפנית במוזיאונים רבים. במלחמת העולם השנייה ברח טיקוטין מן הנאצים והסתיר את אוספיו בהולנד. לאחר המלחמה, החליט טיקוטין שלאוסף ייעוד מיוחד ועליו להימצא בישראל. בשנת 1956 הגיע טיקוטין לישראל כדי לתרום את האוסף לאחד המוזיאונים. בעת ביקורו בחיפה, נפגש עם ראש העיר אבא חושי והביע נכונות לתרום את האוסף לעיר חיפה, ולהקים ביתן מיוחד שיוקדש כולו לתצוגת אוספיו.

במסגרת שבת ישראלית ייערכו הדרכות במוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית:

13.3 | שבת | 11:00, 12:00

לינק להרשמה: https://bit.ly/3bcBE1J

*יש לשריין מקום באתר מוזיאוני חיפה

רחל לא שרתי לך השירה האישית למול השירה הארץ־ישראלית מרצה דר רוחמה אלבג צילום יחצ מוזאוני חיפה

הרצאות מועדון תרבות באולם:

ריכארד שטראוס

ראשון, 14.03.21, 10:30

מרצה: רועי עלוני

סדרה: על צלילים ואנשים 2021-2020

במפגש זה נתוודע למלחין שחיבר את שיר ההספד לז'אנר הסימפוני והכתיר תחתיו את היורשת המוזיקלית שלו – הפואמה הסימפונית. נאזין ליצירותיו של המלחין־מנצח בז'אנר הקאמרי, התזמורתי והאופראי, ונבחן האם ראוי להשמיע בישראל מיצירותיו של אדם שנשא תפקיד רשמי בגרמניה הנאצית.

לינק להרשמה: https://bit.ly/3rgJnl8

"טרגדיות קטנות" והטרגדיה הגדולה – פושקין

שני, 15.03.21, 10:30

מרצה: נינו אבסדזה

סדרה: המוזות לא שותקות

מה הקשר בין פושקין ו"הבונים החופשיים?"

לינק להרשמה: https://bit.ly/3rhnWAu

רחל – "לא שרתי לך" – השירה האישית למול השירה הארץ־ישראלית

שלישי, 16.03.21, 10:30

מרצה: ד"ר רוחמה אלבג

סדרה: פגישה עם משורר – השירה העברית, גלגולים וצמתים

מפגש עם שיריה המוכרים של רחל ולחניהם. טרם נאמרה המלה האחרונה על אודות המשוררת שהיטיבה "לצייר" את נופי הארץ ולתת ביטוי עז לעולמה הפנימי.

לינק להרשמה: https://bit.ly/3uQosaF

הרצאה וסרט: בני תורתי, "בלדה לאביב הבוכה" // ישראל, 2012

רביעי, 17.03.21, 10:00

מרצה: רחל אסתרקין

סדרה: יוצרי הקולנוע המרתקים בעולם

הסרט זכה בארבעה פרסי אופיר. בערב הבכורה של השמעת הסימפוניה "האביב הבוכה" מתרחשת תאונת דרכים והיצירה לא מושמעת. הסרט מתאר את המתרחש עשרים שנה לאחר התאונה. ההרצאה תעסוק בעולמו האמנותי הקסום של בני תורתי, ובאופן בו הוא מציע "תיקון קולנועי" מלא אהבה לתרבות שלא קיבלה את הכבוד הראוי לה.

לינק להרשמה: https://bit.ly/3bZmfkK

ריכארד שטראוס מרצה רועי עלוני צילום יחצ מוזאוני חיפה

פרנסואה הולנד: הנשיא שרצה להיות "נורמלי"

רביעי, 17.03.21, 18:30

מרצה: ד"ר אביב אמית

סדרה: אפריטיף נשיאותי: צרפת של המאה ה-21 בעקבות נשיאיה

בסדרת הרצאות קצרה זו נצא למסע חברתי, תרבותי ופוליטי בצרפת בת זמננו בעקבות שלושת נשיאיה האחרונים: ניקולא סרקוזי, פרנסואה הולנד ועמנואל מקרון. הסדרה תתמקד באירועים הבולטים שהתרחשו בזמן שלטון שלושת הנשיאים, במערכות הבחירות היצריות שהובילו לבחירתם, בסיפור חייהם ובדעותיהם הפוליטיות.

לינק להרשמה: https://bit.ly/3kRKyVA

שפות משנה: חיילים, חרדים, וכדומה

חמישי, 18.03.21, 10:30

מרצה: ד"ר רוביק רוזנטל

סדרה: יופי של עברית

בצבא התפתחה שפה מיוחדת ועשירה, העבריינים יצרו מילון מיוחד כדי שזרועות החוק יתקשו לעקוב אחריהם, לחרדים קודים לשוניים משלהם, ואיך נולדה השפה הירושלמית המפורסמת?

לינק להרשמה: https://bit.ly/3rsB0Tq

הרצאות מועדון תרבות בזום:

ריכארד שטראוס

ראשון, 14.03.21, 10:30

מרצה: רועי עלוני

סדרה: על צלילים ואנשים 2021-2020

במפגש זה נתוודע למלחין שחיבר את שיר ההספד לז'אנר הסימפוני והכתיר תחתיו את היורשת המוזיקלית שלו – הפואמה הסימפונית. נאזין ליצירותיו של המלחין־מנצח בז'אנר הקאמרי, התזמורתי והאופראי, ונבחן האם ראוי להשמיע בישראל מיצירותיו של אדם שנשא תפקיד רשמי בגרמניה הנאצית.

לינק להרשמה: https://hms.smarticket.co.il/event/67251

 

"טרגדיות קטנות" והטרגדיה הגדולה – פושקין

שני, 15.03.21, 10:30

מרצה: נינו אבסדזה

סדרה: המוזות לא שותקות

מה הקשר בין פושקין ו"הבונים החופשיים?"

לינק להרשמה: https://hms.smarticket.co.il/event/68136

שפות משנה חיילים חרדים וכדומה מרצה דר רוביק רוזנטל צילום יחצ מוזאוני חיפה

רחל – "לא שרתי לך" – השירה האישית למול השירה הארץ־ישראלית

שלישי, 16.03.21, 10:30

מרצה: ד"ר רוחמה אלבג

סדרה: פגישה עם משורר – השירה העברית, גלגולים וצמתים

מפגש עם שיריה המוכרים של רחל ולחניהם. טרם נאמרה המלה האחרונה על אודות המשוררת שהיטיבה "לצייר" את נופי הארץ ולתת ביטוי עז לעולמה הפנימי.

לינק להרשמה: https://hms.smarticket.co.il/event/68271

 פרנסואה הולנד: הנשיא שרצה להיות "נורמלי"

רביעי, 17.03.21, 18:30

מרצה: ד"ר אביב אמית

סדרה: אפריטיף נשיאותי: צרפת של המאה ה-21 בעקבות נשיאיה

בסדרת הרצאות קצרה זו נצא למסע חברתי, תרבותי ופוליטי בצרפת בת זמננו בעקבות שלושת נשיאיה האחרונים: ניקולא סרקוזי, פרנסואה הולנד ועמנואל מקרון. הסדרה תתמקד באירועים הבולטים שהתרחשו בזמן שלטון שלושת הנשיאים, במערכות הבחירות היצריות שהובילו לבחירתם, בסיפור חייהם ובדעותיהם הפוליטיות.

לינק להרשמה: https://hms.smarticket.co.il/event/72698

שפות משנה: חיילים, חרדים, וכדומה

חמישי, 18.03.21, 10:30

מרצה: ד"ר רוביק רוזנטל

סדרה: יופי של עברית

בצבא התפתחה שפה מיוחדת ועשירה, העבריינים יצרו מילון מיוחד כדי שזרועות החוק יתקשו לעקוב אחריהם, לחרדים קודים לשוניים משלהם, ואיך נולדה השפה הירושלמית המפורסמת?

לינק להרשמה: https://hms.smarticket.co.il/event/70254

תערוכות נמשכות:

אשכול תערוכות במוזיאון חיפה לאמנות

משבר הקורונה, על השלכותיו המרובות, הציף על פני השטח את קיומנו השברירי בהקשרים הנוגעים למרחבים הפרטיים ביותר, כמו גם לסדרים החברתיים הרחבים. לצד החששות ותחושת אי־הוודאות, בתקופה זו טמונה גם הזדמנות להתבונן לעומק דרך הסדקים שנפערו ביסודות קיומנו וכך לבחון אותם מחדש, גם אם המפגש לא נוח ומטלטל.

אשכול תערוכות זה מבקש לבחון את המרחבים המוּכרים שהופכים לעיתים למתעתעים וזרים בשעת משבר. בפסיכולוגיה המודרנית ידוע היטב המונח שטבע זיגמונד פרויד, ה"אלביתי" ("Das Unheimliche"),  המתייחס לחוויה מטרידה זו של דבר שהוא מוּכר אך זר ומאיים גם יחד. ואכן, נראה כי עבור רבים המשבר הנוכחי חשף תחושה של אמביוולנטיות ביחס למרחב הביתי והמשפחתי, המשמש עוגן אך גם הופך לסיר לחץ מבעבע ומחניק.

התערוכות הכלולות באשכול זה מתייחסות למרחבים קיומיים שונים שנִבְעו בהם סדקים בעקבות המשבר העמוק שאנו חווים. בחלקן בולט העיסוק הנרחב בערעור על מושג הבית כמרחב בטוח של פרטיות ומשפחתיות. באחרות מופיעה התייחסות למרחב של הגוף, הנתון לפיקוח ולמשטוּר ממסדי בזמן מגפה. גם גופה של האישה, המזוהה עם הבית, הופך לפגיע יותר בזמנים של הסתגרות. לצד זאת, אפשר להיווכח בעיסוק בגבולות המתערערים בין האדם והטבע, עם פלישת בעלי החיים למרחבי הקיום האנושיים בימים של סגר. כמו כן, האשכול מתייחס להשתלטות הגוברת של העולם הווירטואלי על תודעתנו בזמנים של בידוד חברתי, עד כדי התנתקות מהחוויה הגופנית הממשית ומהמרחבים הפיזיים הסובבים אותנו.

אשכול התערוכות הנוכחי מציג מגוון רחב של עבודות מתקופות שונות של האמנות הישראלית. לצד עבודות עכשוויות, ובכלל זה כאלו שנוצרו ממש בחודשי המשבר, מוצגות בו יצירות מוקדמות יותר – בהן עבודות הכלולות באוסף מוזיאון חיפה לאמנות. כך העיסוק ההיסטורי של האמנות הישראלית במרחבי הקיום המאוימים מקבל רובד משמעות נוסף לנוכח המשבר העכשווי.

מה אירע לנו ומה מצפה לכל אחד מאיתנו? איזה חותם תתיר המגפה על האנושות? האם נוכל אי פעם לאחות שוב את הסדקים במרחבי הווייתינו ולהפוכם למוכרים ובלתי מאיימים? או שלהיפך, תחושת הפחד והאימה שאופפים כעת כל רגע של חיינו, ישארו אתנו גם בעתיד? שאלות אלה ואחרות עולות בהקשר לאשכול הנוכחי. התערוכות המרכיבות אותו, נוצרו כתגובה מיידית לאסון שפקד אותנו בימים אלה. הן מזמינות את כולנו להרהר על השלכותיו.

 

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • שנת לימודים חדשה בפתח: האם אתם מרוצים מבית הספר בו ילדיכם לומדים?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בתרבות ופנאי