X

צעירים – זה הזמן לתת כתף ולחזור לעבודה

עם פתיחת המשק, שוק העבודה זועק לצעירים לחזור באופן בהול אך 30% מהם טרם התחסנו כלל. הם מצידם בכלל מנופפים בחל"ת שקרוב לסיום. ומה אז ?

עו"ס אבי נחמני בטור על חיסונים, תעסוקה ודילמת הצעירים שביניהם

בחולון פתחו מתחם חיסונים לילי, בבני-ברק חילקו צ'ולנט ובירושלים נערכות תחרויות בין בתי ספר לעידוד צעירים וצעירות להתחסן.
הקמפיינים הרבים של הרשויות המקומיות ועוד יוזמות נוספות ומבורכות, יש לומר, של קופות החולים, תנועות הנוער וארגונים נוספים בישראל לא מגיעים בחלל ריק. נתוני משרד הבריאות מצביעים על שיעור מתחסנים לא מספק בקרב צעירים (20-29). מאז החל מבצע החיסונים רק 66.5% מהצעירים בגילאים אלו חוסנו בפעם הראשונה, בעוד ש-41% בלבד קיבלנו את המנה השנייה. מאידך חלה עלייה במאושפזים בבתי החולים מקרב אוכלוסייה זו. לפי משרד הבריאות 5 צעירים מונשמים ועוד 19 במצב קשה. אז מה לא עושים כדי למשוך את הצעירים לתת כתף (תרתי משמע).
מנתוני המשרד עולה עוד כי קרוב ל-5 מיליון מאזרחי ישראל חוסנו במנה הראשונה ומעל 3.8 מיליון קיבלו את הזריקה השנייה. הקצב הוא טוב אך עדיין לא מספיק גם בהיבט הכללי.
הצעירים בישראל הם אחת מקבוצות האוכלוסייה שאליהם מכוונים עיקר מאמצי ההסברה של המדינה. כחצי מיליון שקל משקיע משרד הבריאות בקמפיין לעידוד צעירים ומיליונים נוספים מנותבים למאבק בתעשיית הפייק-ניוז נגד החיסון. כספים רבים נשפכים רק כדי שהחבר'ה הללו יקחו אחריות על חייהם.
עד כמה זה יעזור בסוף ? רק הנתונים יגידו.


בינתיים הצעירים ממשיכים לשלם בחייהם. באחרונה בתוך יממה אחת, שני צעירים נפטרו כתוצאה מהנגיף. על פי הדיווחים שניהם היו ללא מחלות רקע. צילום אילוסטרציה:


בינתיים הצעירים ממשיכים לשלם בחייהם. באחרונה בתוך יממה אחת, שני צעירים נפטרו כתוצאה מהנגיף. על פי הדיווחים שניהם היו ללא מחלות רקע. הם מתווספים לעוד מספר מקרים של צעירים שקיפחו את חייהם כתוצאה מהנגיף. המוטציות השונות מרחבי תבל שמגיעות לישראל מאיצות את ההדבקות בקרב צעירים לא מחוסנים, לצד היותן קטלניות יותר. את התוצאות אנו רואים בשטח.
אז איפה עוד 30% מהצעירים בישראל שעדיין לא הגיעו למוקדי החיסונים כלל ולא נדקרו
בפעם הראשונה? איכשהו הנתונים הקשים עדיין לא משכנעים אותם בכדי לקום ולהתחסן.
תיאוריות קונספירציה לא חסר. "אני אומרת לך לא כדאי לך להתחסן, זו מזימה לדלל את אוכלוסיית העולם" אמרה לי צעירה שאני מלווה במסגרת עבודתי. לשאלתי האם התחסן ? השיב צעיר אחר כי מדובר במזימה של ביל גייטס והוא לא מוכן לקחת סיכון. נו..טוב..
במקרים נוספים היו רבנים כאלו ואחרים שלקחו על עצמם גם את המנדט על אחריות ויעילות החיסונים ובלשון המעטה לא הוסיפו כבוד לעצמם. תעשיית הפייק-ניוז ברשתות עובדת שעות נוספות על המוח של הצעירים והצעירות בישראל. המסרים אט אט מחלחלים פנימה וככה מהנדסים תודעה נגד יעילות החיסונים, שבמקומות אחרים בעולם עדיין חולמים עליהם.

במובן הזה, החזרת המשק לפעילות מלאה, יכולה להיות טריגר ברצון ללכת להתחסן.
השבוע נכנסו לתוקף ההקלות במסגרת הפעימה השלישית ולצד בתי הספר שחזרו מלא מלא, נפתחו גם מסעדות, אולמות אירועים, רשתות האופנה ואפילו השמיים. במקומות רבים בעיקר בענף ההסעדה והתיירות מחכים לצעירים לחזור למקומות העבודה בהקדם, אך אלה לא ממש ששים לחזור. מודל החל"ת שמאפשר להם לקבל אבטלה עד יוני 2021 , יוצר כאבי ראש אצל בעלי מסעדות ומנהלים ברשתות האופנה שמדווחים מצידם על מחסור בעובדים.
הצעירים מצידם מנופפים בחל"ת ומנפנפים, בלשון המעטה, את המעסיקים לעוד שלושה חודשים או אז יאלצו לקום מהמיטה.
אלא שלאור החלטת הממשלה, הכניסה למסעדות, מקומות בילוי וכיוצא באלו, היא למי שעשה חיסון שני (קיבל תעודת מתחסן) או מי שהחלים מקורונה. המשמעות ברורה: אתה רוצה לחזור לעבודה, במוקדם או במאוחר תצטרך להתחסן. לחילופין ניתן יהיה להציג בדיקת קורונה שלילית כל 72 שעות. בקרוב נגיע למצב שכמעט לא יהיה סיכוי לחזור למקום העבודה ללא אחד משני התנאים הללו.
כדאי גם לזכור שחודש יוני הולך ומתקרב. עם סיום תשלום דמי החל"ת, ייווצר גל גדול של עובדים, מרביתם צעירים, שיזכרו שגם צריך לצאת לעבוד מידי פעם. מי יודע אם המשרות שלהם ישמרו עבורם ? מי מבטיח להם ? קשה יהיה לחזור אחרי ישיבה ממושכת בבית.
התקופה הזו היא הזדמנות טובה לחשב מסלול מחדש. מי שעוד היסס, התלבט, תהה או בכלל לא עשה כלום ושום דבר עם עצמו, לאורך קבלת דמי החל"ת, הנה ניתנה עוד הזדמנות לעשות סדר בחיים.
החיסונים הם צעד ראשון בחזרה לשגרה המוכרת שכל כך התגעגענו אליה. נכון, אי אפשר לכפות על אף אחד וגם בחקיקה זה לא יעבור, אבל וזה אבל גדול. יש אחריות אישית שכל צעיר וצעירה צריכים לקחת על חייהם. מעבר להיבט הרפואי-בריאותי, צעיר שמבין את משמעות החיסון כצעד ראשוני בחזרה לעולם התעסוקה, לא יהסס ומיד יתייצב בתור לחיסון. 66.5% שחוסנו במנה הראשונה, הם עדות לכך. אך לא די.
מדינת ישראל הראשונה שנכנסה למבצע חיסונים וזה הישג גדול. בזהירות אפשר לומר שהקורונה עוד תישאר איתנו, ככל הנראה גם בשנה הקרובה, אלא שהפעם הודות לחיסונים, נדע לחיות ולהתנהל לצידה בצורה טובה יותר.
החזרה של הצעירים לשוק העבודה היא אחד ממנועי הצמיחה של הכלכלה. כך גלגלי המשק ינועו ולצעירים תהיה הזדמנות לחזור להיות פרודוקטיביים ויעילים יותר, מאשר לשבת בבית עם פיג'מה וחל"ת ביד. החל"ת מתקרב לסיום ומי של ידע להיערך בהתאם, ולא יעשה את התאמות הנדרשות, יישאר מאחור.
עכשיו זה הזמן של הצעירים לתת כתף ולקבל דקירה קלה (שתיים ליתר דיוק) כי החשיבות וההשלכות על עתידם גדולים לאין ערוך.
אכפת לכם מהחיים שלכם ? רוצים לחזור לעבודה ? פשוט לכו להתחסן.

הכותב הוא פעיל חברתי ועובד סוציאלי בתכנית יתד לצעירים בסיכון – עיריית טירת-כרמל

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בטירת כרמל