כנס אתגרי מערכות הבריאות ה-8 התקיים במהלך השבוע האחרון במכללה האקדמית צפת

מנהל המחלקה לרפואה דחופה במרכז הרפואי "שמיר" ("אסף הרופא"), ד"ר דניאל טרוצקי: "בזכות משבר הקורונה, נהלים קריטיים בנושא ניהול תיקי מטופלים נכנסו לשימוש מחייב של הצוות הרפואי"
 

ד"ר טרוצקי הוסיף במסגרת הכנס כי כניסת הפראמדיקים למחלקות לרפואה דחופה, שהתקיימה בחסות הקורונה, שינתה אותן באופן מבורך. "כולי תקווה שהפראמדיקים יישארו שם גם בתום המשבר. הם עוזרים לצוותים הסיעודיים והרפואיים ולא רק למטופלים", קבע על רקע הכשרת סטודנטים עם תואר ראשון בתחום במכללה האקדמית צפת * "נוצר חוסר בכוח אדם. ניתן לשפר זאת באמצעות שליטה דיגיטלית שתווסת את העומסים במלר"דים בכל רחבי הארץ און-ליין", הציע

כנס אתגרי מערכות הבריאות ה-8 התקיים במהלך השבוע האחרון במכללה האקדמית צפת זו השנה השמינית.

הכנס השנה התמקד בנושא "מערכות הבריאות בצל מגפת הקורונה", ועסק באתגרים הרפואיים ובדרכי ההתמודדות של המערכת הרפואית עם מגפת הקורונה, חוסנה של מערכת הבריאות הישראלית ככלל ועוד, תוך ניסיון לגיבוש מדיניות ודרכי פעולה עתידיות.

קרדיט: יחידת המחשוב והתקשורת במכללה האקדמית צפת.

 

הכנס נתן הצצה להתאמות שנאלצו לקיים הצוותים הרפואיים במרכזים הרפואיים לצורך טיפול בחולי הנגיף, בהיעדר תנאים מספקים למתן טיפול מיטבי עם פרוץ הנגיף בישראל.

אחד מהמומחים הרפואיים שהרצו בכנס, הד"ר דניאל טרוצקי מנהל המחלקה לרפואה דחופה (מלר"ד) במרכז הרפואי "שמיר" (אסף הרופא) דיווח כי לטובת טיפול מיטבי במשבר, במרכז הרפואי שבו הוא עובד נאלצו שלא להסתפק להסב מחסנים לטובת טיפול בחולי הקורונה וכי לצורך כך נאלצו הצוותים במרכז הרפואי לבצע התאמות מיוחדות לטובת הטיפול בחולים אלו כגון הבאת מנדף, מערכות תקשורת ווידיאו ומערכות החייאה.

טרוצקי הוסיף אחד הלקחים שנלמדו מימי הגל הראשון של הקורונה בארץ, הוא הפסקת התורניות של 12 שעות תורנות ולאחריה 12 שעות מנוחה וחוזר חלילה, ומעבר למודל תורנות רגיל שהיה מונהג במחלקה לרפואה דחופה בימי שגרה.

ד"ר טרוצקי ידע לספר כי הקורונה הביאה בצדה גם הביטים חיוביים, לצד היבטים שליליים רבים, אשר יסייעו לציבור המטופלות והמטופלים בבתי החולים ובמרכזים הרפואיים גם בעתיד.

ד"ר טרוצקי אמר כי בשל עומס העבודה שנוצר בעקבות משבר הקורונה התחדד הצורך בהכנסתם של נהלים ברורים לניהול תיקי המטופלים.

"בזכות משבר הקורונה, נהלים קריטיים בנושא ניהול תיקי מטופלים נכנסו לשימוש מחייב של הצוות הרפואי, ופראמדיקים נכנסו למחלקת לרפואה דחופה. זה מבורך. כולי תקווה שהפראמדיקים יישארו שם גם בתום המשבר. הם עוזרים לצוותים הסיעודיים והרפואיים ולא רק למטופלים", קבע על רקע הכשרת סטודנטים עם תואר ראשון בתחום במכללה האקדמית צפת.

"כמו כן, בזכות המשבר אנחנו עוברים למחלקה אחודה לרפואה דחופה ולא עוד למיון פנימי, אורתופדי וכו' כפי שהיה בעבר. נעשתה גם השקעה בתקשורת שיווקית פנימית דרך הוצאת ניוזלטר חודשי. הדבר הזה הוסיף רבות לצוותים המטפלים", הוסיף.

בצד ההיבטים השליליים, הדגיש ד"ר טרוצקי במסגרת הכנס את פגיעת הקורונה גם במטופלים שחווים מחלות אחרות שהקורונה מחמירה את מצבם הרפואי האקוטי הקשה ממילא.

"אנחנו רואים כעת שבצים עם קורונה", מסר.

"אנשי הרפואה הדחופה והסיעוד קיבלו תשומת לב, אך נוצר חוסר בכוח אדם. ניתן לשפר זאת באמצעות שליטה דיגיטלית שתווסת את העומסים במרכזים לרפואה דחופה בכל רחבי הארץ און-ליין", הציע ד"ר טרוצקי במסגרת הכנס.

כנס אתגרי מערכות הבריאות ה-8 במכללה האקדמית צפת התקיים השנה בצוק העתים במסגרת מקוונת. הכנס זכה להצלחה רבה. מארגניו, ובראשם הפרופ' יזהר בן שלמה, ראש החוג לרפואה חירום במכללה האקדמית צפת ומומחה ביילוד ובגניקולוגיה, ציינו לטובה את השתתפותם של מאות באים ובאות לצפות ולהאזין לנאמר בו.

במסגרת כנס לקחו בכירים במערכת הרפואה בהם פרופ' סלמאן זרקא, מנהל המרכז הרפואי ע"ש זיו בצפת ונוספים.

פרופ' זרקא, ראשון הדוברים, הדגיש בדבריו את החשיבות של הגישה הארגונית הכוללת והגמישות בהפעלתה בעתות משבר כדוגמת משבר הקורונה.

סגנו, הד"ר ענאן עבאסי, סגן מנהל המרכז הרפואי "זיו" בצפת, הפנה את הזרקור אל האספקט המרכזי של חוסנו של הצוות הפעיל בבית החולים, והחשיבות של מתן תשומת לב נאותה למורל והחוסן המנטאלי של צוותים אלו.

דובר נוסף בכנס היה ד"ר ריאד טועמה, מנהל מחלקת ההרדמה בבית החולים האנגלי בנצרת, שהציג את הקשיים הייחודיים להתמודדות של בית חולים קטן באזור שהוא מוכה תחלואה, כמו גם את הזווית הייחודית של רופא מרדים מומחה יחיד, שהיה צריך להעמיד מערכת הדרכה סימולטאנית לצוותים יחד עם קיום הטיפול מיטיבי בחולים.

הדוברת האחרונה במסגרת כנס אתגרי מערכות הבריאות ה-8  שנערך במכללה האקדמית צפת, הייתה הילה בן עמרם, מנהלת המעבדה המיקרוביולוגית במרכז הרפואי "זיו" בצפת, שהרחיבה על המאמץ האדיר שהשקיעו הצוותים במתן השירות למטופלים בשטחי המרכז הרפואי כמו גם על יציאת הצוות מהמרכז הרפואי לטיפול בקהילה. לדידה, רוח הרעות בקרב העובדים במחלקתה היא שהכריעה את הכף בהתמודדות המחלקה שבניהולה עם משבר הקורונה.

 

 

 משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם אתם מקפידים להתרחץ בחופים מוכרזים בלבד?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך