מרץ הוא חודש המודעות לסרטן המעי הגס

הקורונה גרמה לירידה מדאיגה בביצוע בדיקות קולונוסקופיה לגילוי מוקדם של סרטן המעי.
פרופ' ישי לכטר, רופא גסטרו מחוזי במחוז צפון של מאוחדת: "חוסר המודעות לסרטן המעי הגס עלול להיות קטלני. ככל שהאבחון נעשה בשלב מוקדם יותר, שיעור ההצלחה והריפוי הולכים וגדלים"

הגורם המשמעותי ביותר להצלחת הטיפול בסרטן המעי הגס הוא גילוי מוקדם ככל האפשר. בשנת 2020 בחודשים מרץ-מאי, ימי הסגר הראשון, נרשמה ירידה משמעותית בהגעה לבדיקה בקרב אוכלוסיות בקבוצת הגיל 50-75, וזאת לאור הנחיות הקורונה שלא להגיע למרפאות. מאז, וחרף הסגרים, נעשים במאוחדת מאמצים רבים להשיב את אוכלוסיית היעד ולעודדם להגיע  ולהיבדק, על פי הנחיות ובשמירה קפדנית על הנחיות הקורונה. המחלה, כשהיא מאובחנת בשלבים מוקדמים מגבירה באחוזים גבוהים את הסיכוי לריפוי. התסמינים הינם: בעיות כרוניות בדרכי העיכול, כאבי בטן,  עצירויות ושלשולים שממשיכים למספר שבועות וחוזרים  ואנמיה וחוסר ברזל, בחילות והקאות. חשוב לא להתעלם מהבעיות הללו, לאבחן ולטפל מהר כדי למנוע חרפתם.

סרטן המעי הגס הוא הסרטן השני בשכיחותו בישראל. הבדיקות המומלצות לאיתור מוקדם הן בדיקת דם סמוי בצואה או קולונוסקופיה. מחקרים מעלים כי נשים מבצעות בדיקות דם סמוי בצואה יותר מגברים בכל השנים, אך גם שמפנים פחות נשים מגברים לבדיקה זו. זו בדיקה פשוטה, שאינה פולשנית ואינה כרוכה בכאב ומומלץ לבצעה פעם בשנה וכך לוודא שאין דימום בתוך הצואה. על פי הנחיות משרד הבריאות בישראל, מומלץ לגברים ונשים בגילאי 50-75 לבצע אחת לשנה בדיקת דם סמוי בצואה כבדיקת סקר לגילוי מוקדם. אפשרות נוספת שמאפשרת מניעת הסרטן זאת ביצוע קולונוסקופיה.

"חוסר המודעות לסרטן המעי הגס עלול להיות קטלני. ככל שהאבחון נעשה בשלב מוקדם יותר, שיעור ההצלחה והריפוי הולכים וגדלים" – פרופ' ישי לכטר, רופא גסטרו מחוזי במחוז צפון של מאוחדת צילום יחצ

הבדיקות כלולות בסל הבריאות וניתנות ללא תשלום לאוכלוסיה מגיל 50 ומעלה ועבור קבוצות בסיכון גבוה בשל היסטוריה משפחתית.

פרופ' ישי לכטר, רופא גסטרו מחוזי במחוז צפון של מאוחדת: "סרטן המעי הגס נחשב לאחת מהמחלות הממאירות שניתן למנוע אותן וגם לגלות מוקדם ועל ידי כך להביא לריפוי מוחלט. קיימים כלים לאבחון, לגילוי מוקדם ולטיפול בה. ככל שהאבחון נעשה בשלב מוקדם יותר, שיעור ההצלחה והריפוי הולכים וגדלים. מגיפת הקורונה גרמה לירידה משמעותית בביצוע בדיקות קולונוסקופיה בארץ ובעולם. כתוצאה מכך, שיעורי הגילוי המוקדם של סרטן המעי הגס עשויים להיפגע ומטופלים רבים עלולים לחלות במחלה, בשל החשש להגיע למרפאות ולמכוני הגסטרו שבהם מתבצעות בדיקות קולונוסקופיה."

התהליך של המחלה מתחיל בהיווצרות של פוליפ במעי הגס, שעלול להפוך לגידול סרטני. הבדיקה מאפשרת זיהויו של הפוליפ וטיפול בו – סילוקו – מייד עם התגלותו. חוסר המודעות לסרטן המעי הגס עלול להיות קטלני. כאשר הגילוי מאוחר הסכנה ושיעור התמותה גבוהים משמעותית. בישראל מאבחנים מדי יום 10 מקרים של סרטן מעי גס, וזה חבל כי ניתן היה למנוע כ-90% מהם. מגמה מדאיגה במיוחד היא ששכיחות המחלה עולה משנה לשנה בקרב אנשים צעירים יותר מאשר בעבר.

עם קבלת ממצא המעיד על המצאות דם בצואה חיוני לבצע בדיקת קולונוסקופיה לצורך אבחון מדויק. ככל שחולף זמן רב יותר בין בדיקת דם סמוי בצואה חיובית לבין בדיקת קולונוסקופיה, כך עולה הסיכון.  ולמרות זאת, רק כ-60% מאוכלוסיית המטופלים עם ממצא דם סמוי חיובי מבצעים המשך בירור.

חשוב מאד לשים לב לדגלים אדומים המאפיינים את סימני התפתחות המחלה:

דימום בפי הטבעת המופיע בעת יציאה או בעת הניגוב, ויכול להופיע גם ללא יציאה. אומנם לרוב נקשר לטחורים ולבעיות רפואיות נפוצות אחרות, אך במידה ולא נפתר על ידי טיפול מקומי, או במידה שחוזר על                עצמו ומתגבר – חובה להיבדק על ידי קולונוסקופיה.

שינוי בהרגלי היציאות יש לשים לב לשינויים בהרגלי היציאות בין שמדובר בעצירות מתגברת או בשלשולים חדשים.

כאב בטן עקשני וממושך, כזה שמתגבר או מלווה באחד מהתסמינים האחרים הללו כאן, מחייב בירור ובדיקה.

רמת המוגלובין נמוכה – אנמיה יכולה להעיד גם שיש דימום (סמוי או גלוי) מדרכי העיכול. ירידת ברמת המוגלובין מתבטאת בעייפות, חולשה, קושי במאמץ גופני או חיוורון.

חוסר תיאבון וירידה במשקל

מאוחדת מאחלת לכולם בריאות איתנה וחג פסח שמח,

3833*משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם ילדכם או מישהו בסביבתכם חווה חרם?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות