אבות אכלו בוסר ושיני בנים תקהינה? לא בבית ספרנו!

מספר מורות חברו יחד לד"ר עידית מנוסביץ, ראש המחלקה לתקשורת באקדמית כנרת, להוביל את "תרבות הדליברציה"
בתקופה של שסעים, מחלוקות ומערבולת פוליטית שמובילה אותנו זאת הפעם הרביעית בתוך שנתיים לבחירות, מספר מורות חברו יחד לד"ר עידית מנוסביץ, ראש המחלקה לתקשורת באקדמית כנרת, להוביל את "תרבות הדליברציה" – מיזם חינוכי שבו תלמידי יסודי, תיכון וחטיבה לומדים איך לנהל דיון בנושאי מחלוקת וחשוב מכל – איך לגבור על המחלוקות ולייצר יחד דרכים לפתרונות שמוסכמים על כולם.

דר עידית מנוסביץ, באדיבות המכללה האקדמית כנרת

בתיכון "שרת" בנתניה, תלמידי ביולוגיה לומדים לדון בצורה תרבותית במחלוקות תוך כדי בחינה לעומק של המחלוקת סביב חיסוני הקורונה. בבית ספר יסודי "יגאל אלון" בקדימה-צורן, תלמידי כיתות ו׳ התגברו על הוויכוחים ביניהם בנוגע לאופי מסיבת הסיום השכבתית באמצעות תהליך של דיון, שהם עצמם תכננו והנחו! ובתיכון "דרור" בבני דרור, מחאת הנערות על איסור לבישת מכנסיים קצרים הובילה לדיון מעמיק בנושא "קוד לבוש" באמצעות תהליך דיון דליברטיבי שכלל תלמידים, תלמידות, מורים, מורות והורים, ואלה רק מקצת הדוגמאות.

תלמידי ביולוגיה בתיכון שרת, צילמה שירה סעדון

דליברציה היא שיטת דיון שמאפשרת להתמודד עם בעיות משותפות וסוגיות מחלוקת בתהליך שמוביל לפתרונות. מדובר גם על הרגלי הקשבה וכבוד הדדי, אבל לא רק. מדובר גם על כלים ומיומנויות שמאפשרים לכולם, גם לתלמידי כיתות יסודי, לחשוב ביחד על דרכים לפתרון.

לא רק ללמוד להקשיב ולכבד דעות שונות, אלא גם להתגבר על חילוקי הדעות ולפתח כיוונים, לפעמים יצירתיים לפתרונות מעשיים.

מסגרות לימודיות מפגישות תלמידים המגיעים ממנעד רחב של קבוצות חברתיות השונות זו מזו, בתפיסת העולם ובנורמות המקובלות בקרבן. בתי הספר אנו נתקלים לא פעם במציאות של מתחים ומחלוקות הנובעים מהבדלים אלה ומשקפים מחלוקות מרכזיות בחברה הישראלית.  השיח הרווח בין התלמידים הוא לעיתים אלים וכוחני, בלתי מתחשב באחר ובעיקר "מתבצר".  כמענה לכך, מיזם תרבות הדליברציה מציע "ארגז כלים" ליישום תהליכי התדיינות המתקיימים על פי נורמות של שיח המושתת על הקשבה וכבוד הדדיים, שוויון והכללה, וכחלק מהתכנית התלמידים עוברים סדנת הנחיית דיון בנושאים חברתיים ודנים בסוגיות ציבוריות.

בית ספר יגאל אלון בקדימה צורן, צילמה שולמית כהן

ד"ר עידית מנוסביץראשת המחלקה לתקשורת במכללה האקדמית כנרת: "אנו מאמינות כי הטמעת תרבות הדליברציה במערכת החינוך ובאקדמיה בישראל, תסייע ביצירת מרחבי למידה המגלמים חשיבה ביקורתית בנושאים קונפליקטואלים, ומתנהלים על פי נורמות של כבוד הדדי, והקשבה מכוונת למציאת פתרונות משותפים. תרבות הדליברציה תטפח דור של אזרחים בעלי מיומנויות ונורמות המאפשרות להתמודד עם מחלוקות ושסעים בחברה ובטווח הארוך, תוביל לחיזוק החברה הישראלית".

טלי מרום, קריית חינוך דרור, לב השרון: "במסגרת לימודיי זכיתי להשתתף בקורס "שיתוף הציבור" של ד"ר עידית מנוסביץ והבנתי עד כמה זה רלוונטי לעבודתי בהוראה. במסגרת היותי רכזת קהילה, ניתנה לי ההזדמנות ליישם זאת כאשר צצה בקהילה סוגיית התלבושת האחידה. תוך מסגור הנושא ל"קוד לבוש", הוקם צוות משותף של הקהילה- מורים, תלמידים והורים, ובעזרת דיון ארוך וממושך שכלל שישה מפגשים ואת שלבי הדליברציה, הגענו לקוד לבוש מוסכם ומקובל".

שירה סעדיאן, תיכון "שרת" בנתניה: "המיזם מהווה גשר יישומי בין המחקר האקדמי לבין בתי הספר, בבית ספרנו המיזם מתנהל מזה ארבע שנים כאשר התלמידים מתנסים בשלבי הדיון השונים, בסוגיות ערכיות ורלוונטיות הן לחומר הלימוד והן לחיים עצמם. הפידבקים והרפלקציות של התלמידים מראים שהתלמידים צמאים לכלים לשיח ולדיונים חשובים בסוגיות חברתיות וערכיות".

אביטל הרמן, סגנית מנהלת בית ספר "יגאל אלון" בקדימה צורן: "נפגשתי אחת לשבוע עם קבוצת תלמידים בכיתה ה', יחד העלנו סוגיות הקשורות לעולמם של הילדים וסוגיות חברתיות כלליות. כל ילד חקר בעל עניין אחר וכשכל המידע היה בידיהם הם הציגו חלופות, בדקו מה הרווח וההפסד של כל חלופה ולבסוף קיבלו החלטות. הדוגמא הזו ממחישה כיצד ילדים פותרים סוגיות חברתיות בדרך רחבה ומגיעים להחלטות בנושאים שונים"משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם אתם מקפידים להתרחץ בחופים מוכרזים בלבד?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך