האם נמצא הפתרון שיאפשר חזרה לשגרת לימודים במוסדות האקדמיים?

כך נראה במסגרת פרויקט ״כיתות מוביליות״, שמאפשרות לחזור לכיתות גם בשגרת הקורונה
האם נמצא הפתרון שיאפשר חזרה לשגרת לימודים במוסדות האקדמיים בישראל?

עומר אוקון, סטודנט במכללה האקדמית כנרת

כך נראה במסגרת פרויקט ״כיתות מוביליות״, שמאפשרות לחזור לכיתות גם בשגרת הקורונה. מדובר בפרויקט שנמצא בפיתוח, ויתבסס על כיתת קפסולה מרווחת ומאווררת.

המוסדות האקדמיים בישראל נמצאים כשנה לתוך הקורונה, ובזמן הזה רובם אימצו את שיטות הלמידה מרחוק באמצעות ״זום״. אך כעת עולה רעיון חדשני, שיאפשר לחזור ללמוד במוסדות האקדמיים במינימום סיכונים. מדובר בכיתות אלטרנטיביות שמאפשרות קיום לימודים, בכפוף לתנאים התברואתיים והבריאותיים כיום. פתרון מוצע זה של ״כיתות מוביליות״ מבטיח מרחק במסגרת קפסולה שעשויה לסייע לשגרת לימודים תקינה ובטוחה. כך האפשרות להשיב במתכונת מיוחדת את הסטודנטים למחלקות ולכיתות, אינה נראית מופרכת אלא ריאלית וגמישה.

האקדמית כנרת. תמונה: באדיבות המכללה

האקדמית כנרת. תמונה: באדיבות המכללה

תכנית ״הכיתות המוביליות״ מאפשרת להפוך מכולה פשוטה, לכיתה דינמית שתאפשר למידה רלוונטית גם בתקופה הזו. במסגרת הפטנט נלקחת מכולה פשוטה ומעוצבת בצורת כיתה, עם שולחנות, כיסאות, מקרן ועמדה למרצה. אז מה הופך אותה לכזו שתחזיר את האקדמיה מהבית למוסדות הלימודים? היא מאפשרת יצירת מרחב קפסולה מיוחד הכולל את המרווחים המתבקשים. בנוסף היא נתונה לשינויים מבניים, שיאפשרו פתיחה לצרכי אוורור והרחבה. ויתרונות המחיר הזול והסטריליות מהווה יתרון חשוב במיזם לא־ שגרתי זה.

מיזם הכיתות המוביליות שם דגש גם על הצד האסתטי של כיתת לימוד חלופית, צד לא פחות חשוב שמצריך התאמה לנוף המקומי. כלומר לשלב את הכיתה מסגרת הנוף הטבעי/עירוני. כמו כן המבנה הפנימי של הכיתה האלטרנטיבית הוא גמיש וניתן לשינוי, כך שהיעד הוא להעניק אווירת מוטיבציה וחמימות ברקע הקורונה. שימוש ברהיטים שונים כמו כיסאות סטודנט, ערסלים או כיסאות דינמיים ושולחנות הם חלק חשוב במתן נוחות לצד בריאות.

הפרויקט המיוחד והמבטיח, שמציג הזדמנות לחזור לשגרה אף בתקופה זו, הוא פרי עבודתם של סטודנטים לתקשורת במכללה האקדמית כנרת. במסגרת לימודי תקשורת ועיצוב מוצר חברתי, עלה צורך לחזור ללמוד בצורה פרונטלית. בין היתר המטרה היא לשלב את המיזם המבטיח בנוף האקדמי, וליצור פרויקט אסתטי תואם לנוף. אפשרות זו מתאפשרת הודות לאפשרות לצבוע ולשנות את מבנה המכולה, כך שמדובר בפרויקט גמיש על כל מלוא אפשרויותיו.

טליה מאירפלד, אחת מיוזמות פרויקט הכיתות ההיברידיות, הסבירה על הפרויקט: ״ הרעיון של הכיתה מחוץ לכיתה, נוצר בעקבות הרצון לחזור לשגרה מסוימת בקורונה. אנחנו רצינו לחזור ללמוד במכללה, והבעיה שעלתה היא שהכיתות סגורות וצפופות. הפתרון ההיברידי מאפשר להנות מהיתרונות היחסיים של המכללה והכנרת. במהלך הסמסטר נפגשנו ועסקנו בפרויקט עם המרצה דידי לין, והרעיון שעלה הרגיש המתאים ביותר. הגענו לפתרון אחרי תהליך מורכב וארוך, שכלל מגוון דעות וצורך באישורים שונים להתקדמות. לא תארנו עד כמה הרעיון של הפרויקט ממשי, וכעת הוא נראה קרוב מתמיד. החזרה ללימודים קרובה מתמיד, לצד הכיתות המוכרות גם זו ההיברידית.״

החזרה לשגרת לימודים במוסדות הלימוד, ביום שאחרי הקורונה, עשויה להיות קלה יותר בעקבות הזמינות של פתרון שכזה. במיוחד לאור העליות והירידות בהדבקה, מה שמותיר בסימן שאלה חזרה קבועה. פתרון שכזה הוא יותר ממספק, ומאפשר רצף לימודי והגעה למוסד גם בשיאה של המגפה.

זו יוזמה ראשונה שמייצגת פתרון מתוחכם ורב-פעמי, ולא עוצרת שם במתן פתרונות שמשלבים כמה דרכים. הניסיון ליצור כיתות היברידיות על בסיס הכיתות הקיימות, הוא פתרון זמני שלא מאפשר לממש את הלמידה המשולבת פרונטלי וזום. פתרון המכולה ככיתה היברידית ייחודית, נבנית בהתאמה עוד מהבסיס הטכנולוגי ועם מגוון יכולות עתידניות ומתוחכמות.

 משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם לדעתכם ממשלת השינוי תחזיק מעמד?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך