דואגים לניצולי השואה

ניצולי השואה ובני הדור השני התמודדו בשנת הקורונה עם קשיים נוספים ויחודיים שנוספו למצוקות הרגילות שלהם בימי שיגרה ושל כלל האוכלוסיה. כך מצא צוות העבודה הסוציאלית של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי, שמלווה את ניצולי השואה לאורך כל השנה במהלך כל השנים ויזם פעילות תמיכה אינטנסיבית לשורדי השואה במהלך שנת הקורונה
 

2,314 שורדי שואה טופלו במהלך השנה באופן אינטנסיבי ע"י צוות העו"ס מהשירות לעבודה סוציאלית  של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי.

עו"ס יפעת אלון, מנהלת השירות לע"ס של כללית במחוז, מציינת כי אחת החוויות הדומיננטיות עליה העידו ניצולי השואה בשיחות תכופות שניהלו עמם העובדים הסוציאליים היתה תחושת הבדידות וזיכרונות שעלו מהעבר, על רקע הסגרים וההתנתקות הכפויה מהמשפחה וממסגרות חברתיות. לכך נוספו אילוצים אוביקטיביים ולוגיסטיים, כאשר החשש לצאת מהבית גרר לעתים קושי ברכישת תרופות ומחסור במזון בבית, יחד עם תחושת האיום הקיומית מבחוץ. – מצוקות שהדהדו בעבור קבוצת השורדים זיכרונות קשים מן העבר.

בכללית במחוז חיפה יש עובדת סוציאלית ייעודית לשורדי שואה הפועלת למיצוי זכויותיהם, אך בתקופת הקורונה הפעילו יוזמות רבות להקלה על בעיות אלו, כמו פיתוח שירות של הכנת מארזי תרופות, שילוח תרופות לבית המטופל, ניידת עד הבית לביקורי אחות במהלך הסגר ועוד.

העו"סיות, שהיו בקשר הדוק עם המטופלים ניצולי השואה, קישרו בינם לבן  עמותות סיוע שונות ולגורמי השירות והטיפול.

יש לציין, מדגיש צוות כללית, כי הקורונה נמצאת אמנם במגמת ירידה, אך רבים מהשורדים , שהם גם אנשים בקבוצת סיכון בשל גילם הגבוה, ממשיכים לחשוש לצאת מביתם ולהידבק בקורונה וזאת על אף שחוסנו. הם גם ממשיכים לסבול מתסמינים של חרדה ובדידות שהחריפו במהלך שנת הקורונה וכן מתמודדים עם פרידה מאנשים יקרים להם שמתו גם כתוצאה מהקורונה. על כן, צוות העבודה הסוציאלית ממשיך להיות בקשר עם אנשים אלה ולתמוך בהם רגשית, תוך דאגה למיצוי הזכויות שלהם שלא תמיד מוכרות להם והם מתקשים להפעילן.

עו"ס כרמית שמיר נותנת מענה לניצולי שואה בזמן קורונה. צילום: דוברות כללית

 

היבט נוסף הוא בני הדור השני, מציינות העו"ס של כללית. כיום ישנה מודעות בקרב מטפלים, כי השפעות השואה הינן נרחבות ונוגעות גם בילדיהם של ניצולי השואה- בני הדור השני אשר גדלו בקרב משפחות בהן חוו ההורים אובדן של בני משפחה וקרובים, כאב וסבל,

רבים סבלו מפוסט טראומה ומדיכאון. בחלק מהבתים רווח קשר של שתיקה סביב חוויות הזוועה מהשואה. בבתים אחרים ההורים סיפרו, לעיתים ללא רגישות לגיל הילד ולמסוגלותו הרגשית לספוג את סיפורי העדות הקשים. לקשיים רגשיים אלה של ההורים ניצולי השואה השפעות ארוכות טווח אשר מלוות את ילדי הדור השני בילדותם, בבגרותם ובאופי ההורות שלהם לילדיהם שלהם.

בתקופת הקורונה ,נקלעו גם הם למצוקות נוספות, בשל השילוב של היותם מבוגרים בקבוצת הסיכון רפואי, אשר נאלצו להתמודד עם הקושי והחשש הישיר שלהם, יחד עם דאגה להורים הקשישים שורדי השואה וכל זאת עם מטען רגשי מורכב כילדי שורדים.

גם קבוצה זו מלווה על ידי צוות העבודה הסוציאלית בכללית ומקבלת תמיכה מקצועית ישירה או בהכוונה לגורמי הטיפול השונים.

 

 

 

 משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם אתם מקפידים להתרחץ בחופים מוכרזים בלבד?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות