X

מגזין עצמאות: סמדר ברנר החיפאית היא יפצ׳וק מהסרט ״הלהקה״

אחד מסרטי הקאלט של ארץ ישראל הטובה הוא ״הלהקה״ – המחזמר הטוב ביותר של כל השנים המוקרן כל יום עצמאות על המסך הקטן. בטח לא ידעתם שסמדר ברנר, יפצ׳וק, הבלונדינית הקטנה והיפה שכיכבה בו היא חיפאית – והיא איתנו בראיון מיוחד

סמדר ברנר נולדה בחיפה כסמדר אבניאל בכרמל, בת לאמא ניצולת מחנה המוות אושויץ ולאב ישראלי צבר, ונכדתו של הצייר החיפאי הנודע מרדכי אבניאל.

ברנר גדלה בבית שוחר אומנות ומגיל צעיר חונכה לממש את עצמה ולמדה בבית הספר הריאלי – מאז שסמדר זוכרת את עצמה היא אהבה לרקוד' לשיר ולהופיע ויחד עם זאת היhתה תלמידה מצטיינת. סמדר גדלה במשפחה חובבת אומנות ותרבות ולמדה כבר משחר ילדותה פיתוח קול ואומנויות במה.


סמדר ברנר אלבום פרטי


לאחר סיום הלימודים התקבלה לשרת בלהקה הצבאית של פיקוד צפון. במונחים של היום, זה כמו לזכות בכוכב נולד והופיעה בכל הארץ. מרגע זה דרכה הייתה סלולה לעולם הבמה ולמרות שהתקבלה ללימודי רפואה' העדיפה ללמוד משחק באוניברסיטת תל אביב. ההחלטה התקבלה הודות להורים שעודדו אותה ללכת לפי צו ליבה ונטייתה ואכן סמדר לא מצטערת על בחירתה מכיון שהמשחק , השירה , הבמה והתאטרון נתנו משמעות ועניין לחייה.

בתום השנה הראשונה ללימודים, פרצה מלחמת יום כיפור והלימודים באוניברסיטה הופסקו. סמדר גויסה למילואים ולאחר המלחמה התחתנה עם דני ברנר השחיין, איש העסקים, וקרוב משפחתו של נשיאה הראשון של מדינת ישראל חיים ויצמן . מנישואים אלה נולדה בתה היחידה, השחקנית שירלי ברנר .למרות זאת המשיכה לשנה ב׳ באוניברסיטה בלימודי המשחק .אחת המרצות , נורה צ׳לטון, מאוד חיבבה אותה וליהקה אותה לתפקידי משחק בתאטרון חיפה

בשנת 75 , בסוף שנה שלישית ללימודים עזבה סמדר את הארץ עם בעלה השני איתי דישון והיגרה לארצות הברית. לאחר שנה, חזרה והמשיכה לשנה רביעית, אך מכיון שפספסה שנה הצטרפה לשנה ג׳ ואז בסוף השנה הגיע היום הגורלי שבו הגיעו שרון הראל הבמאי המתחיל, אבי נשר, שכבר מאז בלט בכושר הליהוק שלו וסמדר רק זוכרת שלאחר שצפה בה  במופע סיום של תאטרון מוזיקלי ״שורת המהקהלה, הזמין אותה לאודישן בו רק שאל שאלות ופרטים ביוגרפים ומקצועיים. לסמדר היה ניסיון רק בסרטי פרסומת לקולנוע. לאחר האודישן הודיעו לסמדר שהתקבלה.

סמדר ברנר
צילם שמואל רחמני

החזרות לסרט "הלהקה" היו אינטנסיביות עם המון תרגילי אימפרוביזציה. אבי נשר היה בתחילת דרכו ויצר קאסטינג מושלם וכוראוגרפיה ומאז סמדר קיבלה את תפקיד יפצ׳וק.

נסעת כל יום מחיפה לתל אביב לצילומים?

"אגלה לך סוד ,הנהג שלי היה דובל'ה גליקמן. היתה לי מכונית וולוו, והוא גם היה אז חיפאי ונסענו יחד. עוד שיחקו גלי עטרי, חלי גולדנברג, דפנה ארמוני, אחרי צילומי הסרט שיחקה בהפקות של הקאמרי, של פשנל, ועוד".

מי ידע שתהיה תהילה?

"אף אחד לא שיער את הצלחת הסרט עם הזמן. שנים לאחר שנעשה, כשהגעתי הנה לחופשת מולדת, פתאום לא יכולתי לעבור כאן ברחוב".

לאחר מכן ליהק אותה אבי נר לתפקיד המזכירה בסרט דיזינגוף 99. ולאחר מכן הופיעה בהצגות בתאטרון חיפה ומחזות בין הסרטים שבהם השתתפה באותו עשור נכללים “הקרב על הוועד” של אבי כהן ו”פוטו רומן” של טל רון “המתופפת הקטנה”, שביים ג’ורג’ רוי היל, על פי רב־המכר של ג’ון לה קארה.

סמדר ברנר שבה לארץ ב2014  ומתגוררת ברמת אשכול, ביתה שירלי ושתי נכדותיה מתגוררות בארצות הברית.

החברה הטובה דפנה ארמוני שבסרט ״הלהקה, גוזלת ממנה תפקידים היא במציאות חברה שלה. גם הזמר יגאל בשן שראה בה את בת טיפוחיו ״המיידלע״ (הילדה) החיפאית היה חבר טוב עד לרגע שנפטר.

כיום היא עובדת באתו״ס ומשימת חייה היא להעביר את חדוות היצירה והבמה לנוער שאין ידו משגת. נוער משכבות מוחלשות שמגיע למועדון ה״ביט, בכרמל ונהנה לממש את הכישרון הבימתי שלו בעזרת סמדר . הקבוצה של התאטרון מעצימה את הנוער שמעלה מחזות פרי יצירתם.

 

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד במגזין