חוזרים לכיתות מלאות? – לא תמיד הכל ורוד

מיד לאחר יום העצמאות מדובר על חזרה של  כיתות ד' ללמוד בכיתות מלאות והקפסולות אשר ליוו את תלמידי ישראל במשך השנה האחרונה, יתבטלו. אך מסתבר שחזרה זו  תהיה מורכבת יותר עבור חלק לא מבוטל מהתלמידים.
דר' מירב מדמוני אזולאי דיקאנית הסטודנטים באקדמית להוראה גורדון מסבירה מדוע המהלך של החזרה לכיתות מלאות דורש מחשבה מוקדמת והערכות.

החסרונות

גם המורים שהתרגלו לכיתות הקטנות יותר, ידרשו כעת לנהל כיתה גדולה מחדש. עליהם לסייע לתלמידים שהתרגלו במשך שנה שלמה לקבוצה חברתית אחת, ליצור אקלים חברתי חדש של כלל הכיתה. בעיות המשמעת בכיתה שלמה יגדלו עם הרחבת האינטראקציות בין התלמידים  והמורים ידרשו לקבוע נורמות וכללים חדשים, לאחר תקופה ארוכה של טשטוש בין הכיתה הקטנה והזום בבית.

עם הגדלת האינטראקציות בין התלמידים גם הבעיות החברתיות צפויות לצוץ מחדש ואף להחריף. . אותו תלמיד שהציקו לו, ומצא עצמו בקפסולה נפרדת מקבוצת המציקים, או בבית בזום, ידרש שוב להתמודד איתם על בסיס יומיומי. גם תלמידים עם  מוגבלויות שפרחו בזום בגלל שהמוגבלות שלהם לא בלטה והדגישו מיומנויות אחרות, ידרשו לשוב לכיתה מלאה על כל האתגרים והקשיים איתם התמודדו טרם הקורונה.

דיקנית הסטודנטים בגורדון דר מירב מדמוני אזולאי

האור בקצה המנהרה

החזרה לשגרה משמעה חזרה לנורמליות למוכר והבטוח, מסר חשוב לעין ערוך ליציבות הנפשית של הילדים לאחר שנה זו.

התלמידים שחזרו מהקורונה הם לא אותם תלמידים שנכנסו אליה. תלמידי היסודי ובוודאי החטיבות והתיכונים רכשו בשנה האחרונה מיומנויות טכנולוגיות  ונחשפו לשיטות לימוד מגוונות – הם הכירו את הזום, על שלל האפשרויות שהוא מציע, ופעמים רבות אף ניהלו את חיי החברה שלהם דרך הזום  בשיחות ועידה עם חברים אחרי שעות הלימודים. הם למדו לעבוד לבד, ופיתחו מיומנויות של לומד עצמאי. התלמידים מצאו הזדמנות לנהל את עצמם ואת זמנם טוב יותר.  חלקם אף  שכללו את  מיומנויות העבודה הקבוצתית דרך המחשב והשכילו לעבוד יחד בעבודת צוות משותפת.   מצד ההורים , אני מניחה שעבור  חלק מהם, החזרה לכתה ולשגרת למידה בבית הספר  מהווה הקלה שכן, הורים שילדיהם נזקקו לתיווך ולווי ,   שהיו מעורבים  למורת רוחם במטלות  הלימודיות  ונאלצו להפוך  "מורים לילדיהם" באחת,  מצאו משימה זו עמוסת מתחים שלא פעם השפיעה על התחושה הכללית  ואיכות היחסים במשפחה כולה .

ואולי המרוויחים הגדולים מכל המהלך הזה הם  אותם מתבגרים ששנה שלמה למדו מרחוק,  בביתם שהיו מנותקים  חברתית ובילו את מרבית זמנם במיטה עם הנייד . הם אמנם צפויים לחזור ללמוד  בכיתות מלאות רק בשבוע הבא, אבל כבר היום הם חוזרים ללמוד יומיים בשבוע . עבורם , זו חזרה מבורכת להיראות שוב בחצר בית הספר ולחזור על שגרת חיים שהופרה באחת .

בסופו של דבר, ילדים מגיעים לביה"ס לצבור חוויות  ולהתפתח בתחומים שונים, לרכוש מיומנויות עבודה וארגון זמן שיסייעו להם בהמשך דרכם בחיים ומיומנויות חברתיות שיהוו בסיס לאדם המבוגר שיהפכו להיות בסופו של דבר. מיומנויות אלה אין אף זום או למידה מרחוק שיכולים להחליף ולכן חזרה זו לשגרה חשובה לעין ערוך על אף קשיי ההסתגלות הצפויים.

 משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם אתם מקפידים להתרחץ בחופים מוכרזים בלבד?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך