סערה בחיפה: בית ספר שבת ביום הנכבה

בבתי הספר הערביים בחיפה לא התקיימו שיעורים ביום הנכבה. הסיבה: המורים ביקשו מהתלמידים לא להגיע ללימודים. יו"ר ועד ההורים בבית הספר מגיב…
יום שלישי האחרון החליטו כל בתי הספר הערביים העירוניים בחיפה לשבות מלימודים. למה? כי כך הם ציינו את  יום הנכבה. למרות שמדובר במוסדות עירוניים שממומנים על ידי עיריית חיפה, בעירייה מעדיפים בינתיים שלא להעניש את בתי הספר והמנהלים ומפנים את האחריות לכיוון משרד החינוך.

במשרד החינוך, מצידם, טוענים: "הוצאנו הנחייה של שר החינוך כי על כל צוותי והנהלות בתי הספר להתייצב ללימודים". אלא שלפי עדויות הורים לילדים בבית הספר "אלמותנבי", המורים הורו לילדים שלא להגיע לבית הספר ביום הנכבה ולהישמע להוראות ועד המעקב במגזר הערבי, שהורה לקיים שביתה כללית ולהשבית גם את הלימודים.

לעומת העירייה ומשרד החינוך, מחזיק תיק החינוך בחיפה, ישראל סביון, קרא לפטר את כל מנהלי המוסדות הערביים שלא התקיימו בהם הלימודים ביום הנכבה.

 

המורים הורו לשבות

 

כל בתי הספר והגנים הערביים בחיפה הצטרפו ביום שלישי האחרון, שצוין בו יום הנכבה, לקריאת הפלגים הקיצוניים של האחים המוסלמים, שלא לשלוח את הילדים לבתי הספר ביום הזה.
הורים בבית הספר אלמותנבי "שיזף" בעיר מגלים ל"זמן חיפה": יום לפני הנכבה, מורים בכיתות אמרו לילדים לפעול לפי הוראת ועד המעקב של המגזר הערבי שקרא לשביתה כללית, ולכן הם ביקשו מהם שלא להגיע למחרת ללימודים.
בשיחה שניהל "זמן חיפה" עם מזכירות בית הספר "אלמותנבי" ביום  שלישי נאמר: "היום אין לימודים, המורים הגיעו, אבל התלמידים לא נמצאים ולא יתקיימו היום לימודים בבית הספר". וכשהקשינו מדוע אין לימודים. המזכירה ענתה תשובה לאקונית: "אין לי מושג למה". האומנם?
אותה תשובה קיבלנו משאר המוסדות הערביים בחיפה, מוסדות עירוניים שמקבלות תקציב מהעירייה ומדינת ישראל, שהם מתאבלים ביום זה על קיומה. במערכת החינוך העירונית, ואפילו במשרד החינוך, הופתעו לגלות עד כמה הקריאה להשבית את מוסדות החינוך בארץ פשטה בכל המוסדות הערביים בחיפה.
לעומת הילדים, מרבית אנשי החינוך במוסדות הממלכתיים התייצבו לעבודה, בגלל הנחיות גורפות ונוקשות שיצאו ממשרד החינוך, שהזהיר אותם מהיעדרות ביום זה.

"אפילו מי שרצה להגיע לבית הספר חשש מתגובת החברים, או ההורים, אשר לחצו שלא לשלוח את הילדים לבית הספר", מספר אחד ההורים שבנו לומד בתיכון אלמותנבי "שיזף". "אמרו לנו שמי שיפר את ההנחיה הזו, ינודה", הוסיף אותו אב.

האם האמירה הזו נשמעה גם מצד המורים? 


"בוודאי. היו מורים שעודדו אותנו לשבות ולא להגיע. הם אמרו בכיתות והזכירו לילדים, שיפעלו לפי הנחיית הוועדה שקראה לא להגיע לבתי הספר. הם אמרו לילדים לעקוב אחרי הפרסומים ולנהוג בהתאם למה שיפורסם על ידי הוועדה".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך