מחקר חדש שהוצג בסדנת מחקר בין-לאומית במכללה האקדמית צפת חושף:

"ניתן להפחית שיתוף תכנים רעילים עד 50 אחוזים על ידי חשיפת המשתפים לכך שהחומרים המשותפים על ידם אינם ראויים"
מחקר חדש שהוצג בסדנת מחקר בין-לאומית, שנערכה מטעם המכללה האקדמית צפת במהלך השבוע האחרון, חושף כי ניתן להפחית שיתוף תכנים רעילים עד 50 אחוזים על ידי חשיפת המשתפים לכך שהחומרים המשותפים על ידם אינם ראויים.

צילום מסך מתוך סדנת המחקר המקוונת בהובלת המכללה האקדמית. צילום: דוברות המכללה

המחקר שנערך על ידי ד"ר בועז מילר, חוקר ומרצה בחוג למערכות מידע ניהוליות במכללה האקדמית צפת, ד"ר ארנון קרן מאוניברסיטת חיפה, ד"ר אביב בר נוי, עמית מחקר בחוג למערכות מידע ניהוליות במכללה האקדמית צפת, וד"ר איזק רקורד ממישיגן סטייט יוניברסיטי הראה כיצד חשיפת משתמשים לנורמות ברורות סביב השאלה מי נושא באחריות לא רק לכתיבת פוסט פוגעני, אלא גם לשיתוף פוסט שמישהו אחר כתב, מורידה בצורה משמעותית את השיתוף של תכנים רעילים על ידם.

צילום מסך מתוך סדנת המחקר המקוונת בהובלת המכללה האקדמית צפת. קרדיט: דוברות המכללה

סדנת המחקר הבין-לאומית המקוונת נערכה בהובלת החוג למערכות מידע ניהוליות במכללה האקדמית צפת ובשיתוף החוג לפילוסופיה באוניברסיטת חיפה תחת הכותרת "מעבר לחדשות כוזבות: נלחמים ב'תוכן רעיל' באינטרנט".

במסגרת סדנת המחקר, שמו לעצמם מארגניה, בראשם ד"ר בועז מילר, חוקר ומרצה בחוג למערכות מידע ניהוליות במכללה האקדמית צפת, למטרה למצוא דרכים לקדם את המחקר על תוכן מקוון, ככלל, ו"תוכן רעיל", בפרט, אלא גם להציג דרכים יעילות להילחם ב"תוכן הרעיל" ברשתות החברתיות, כדוגמת הדרך שהוצגה במסגרת המחקר בהובלת הד"ר מילר.

צילום מסך מתוך סדנת המחקר המקוונת בהובלת המכללה האקדמית צפת קרדיט: דוברות המכללה

את המושג "פייק ניוז" (חדשות כוזבות) כולם כבר מכירים, אבל ברשתות חברתיות רבות, כדוגמת פייסבוק, וואטסאפ וטוויטר מועברים כיום "תכנים רעילים" נוספים, כדוגמת שמועות כוזבות, תיאוריות קונספירציה על חיסונים, מידע על תרופות דמה לקורונה ודיווחים פוליטיים חסרי כל בסיס.

חלק נכבד מ"התוכן הרעיל" באינטרנט וברשתות חברתיות נמצא בתחום האפור שבין אמת מוחלטת לבין שקר ברור.

צילום מסך מתוך סדנת המחקר המקוונת בהובלת המכללה האקדמית צפת קרדיט: דוברות המכללה

לפי משתתפי הסדנה, פתרונות יעילים ל"תוכן רעיל" באינטרנט צריכים להתמקד בעיצוב מחדש של הסביבה החברתית-דיגיטלית.

בסדנת המחקר השתתפו 12 חוקרים מובילים ממוסדות מחקר אקדמיים מהארץ ומהעולם ממגוון דיסציפלינות, לרבות פילוסופיה, מדעי הקוגניציה, מערכות מידע ותקשורת.

בעבור הסטודנטים, שהשתתפו בסדנה, היא היוותה הזדמנות להיחשף לחוד החנית של המחקר האקדמי בנושא.משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם אתם מקפידים להתרחץ בחופים מוכרזים בלבד?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך