והיום בתפריט: ארוחה נגישה

עובדי עיריית חיפה קיימו "ארוחת חושים" שנועדה להמחיש להם את הקשיים עימם מתמודדים אנשים בעלי מוגבלויות * המשתתפים סעדו כשעיניהם מכוסות, בזמן שחבשו אוזניות או כשכפפות על ידיהם

 

"התנסות שהמחישה את הקשיים של אנשים עם מוגבלויות ושאת רווחת חייהם אנו מבקשים לשפר". צילום: ישראל שפירא,

"התנסות שהמחישה את הקשיים של אנשים עם מוגבלויות ושאת רווחת חייהם אנו מבקשים לשפר". צילום: ישראל שפירא,

ארוחה יוצאת דופן "ארוחת חושים" ציפתה לאחרונה לעובדי עיריית חיפה אליהם התלוותה מ"מ ראש העירייה חדווה אלמוג. את הארוחה יזמו מנהלי השלוחה הצפונית של עמותת נגישות ישראל במטרה להמחיש בפני עובדי העירייה את הקשיים עימם מתמודדים אנשים בעלי מוגבלויות שונות.
בתחילת הארוחה, שנערכה בבית קסלר בקריית חיים, הוכנסו המשתתפים לאולם כשעיניהם מכוסות. את המנה הראשונה, חומוס, פיתה וחמוצים, אכלו בחשיכה עם כיסוי עיניים ולאחר מכן השלימה את החוויה ליאת מנספלד המתנדבת בעמותת נגישות ישראל. ליאת סיפרה למשתתפים את סיפור חייה המרגש והתמודדותה עם עיוורון מלידה למימוש עצמי כאישה וכמרצה במכללת אורנים.
הארוחה המשיכה תוך שילוב בין התנסות חווייתית לסיפורי חיים. לקראת המנה העיקרית, לבשו המשתתפים כפפות קשיחות על ידיהם, במטרה להתנסות בפעילות יומיומית תחת מגבלה פיזית.
בצמוד למנה זו סיפרו גיורא ורויטל את סיפור חייהם והתמודדותם עם מוגבלות פיזית, ניידות בכיסא גלגלים בעולם שאינו מותאם ברובו ועל פעילותה של העמותה בראשה הם עומדים.
לסיכום נאלצו הסועדים לבחור בין שתי מנות קינוח אשר הוצעו להם על ידי המתנדבים בזמן שחבשו אוזניות שמנעו מהם לשמוע. מצב שהמחיש את קשיי התקשורת וההבנה החווה אדם עם לקות שמיעה במצבים יומיומיים. מתנדבת נוספת של העמותה סמדר הרוש השלימה את החוויה וסיפרה על התהליך ההפנמה הקשה אותו עברה עד ההשלמה עם לקות השמיעה עמה נולדה. סמדר ריתקה את המשתתפים בתיאור הקושי אותו היא חווה בתקשורת עם הסביבה בחיי היום יום.
מ"מ ראש העירייה חדווה אלמוג: "במסגרת תפקידי כיו"ר ועדת גיל"ן העוסקת בנגישות לאנשים עם צרכים מיוחדים, החלטנו לקיים 'ארוחת חושים'. המפגש המרתק, וההתנסות הבלתי אמצעים המחישו בפנינו את המשמעויות והקשיים עמם מתמודדים אנשים עם מוגבלויות שאת רווחת חייהם אנו מבקשים לשפר. אין לי אלא להצדיע למתנדבי עמותת נגישות ישראל צפון ולהודות על התובנות העמוקות להן זכינו".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחיפה