X

"אני לא נותנת לסרטן במה. אני רוצה לתפקד כמו כולם. אני הבמה!"

"אמרו לי שהסרטן יחיה איתי בצוותא כל החיים". סיפורה המרגש של הזמרת החיפאית הלוחמת, מירב כהן ויהניאק

 

מירב כהן ויהניאק מוכרת באזור חיפה והצפון בעיקר מתחום המוזיקה, האמנות וההופעות. אך רק מעטים מכירים את סיפור חייה המאתגר של האשה האמיצה, שממשיכה להילחם במחלת הסרטן שהיכתה בה פעמיים ועדיין מקננת בגופה.


למרות הכל, כהן ויהניאק נחושה להמשיך ולהגיע בכל יום לעבודתה בבית המשפט וכמובן גם לשיר, בקול האלוהי שקיבלה.


כהן ויהניאק, בת 51, גרושה ואם לשניים, דנה (21) מאמנת סימולטור בבסיס חיל הים בעתלית, ותום (19) תלמיד י'ב המסיים כעת בגרויות בתיכון עירוני ה'.

 

מירב כהן ויהניאק. צילום: אלבום פרטי

 

בעבר עבדה כהן ויהניאק במשך 17 שנה כמורה במשרד החינוך עד שהחליטה לפרוש מהתחום. ב-16 השנים האחרונות היא עובדת בבתי המשפט, כקלדנית בלשכתו של השופט גיל קרזבום, בסגן נשיא בית משפט השלום בחיפה, היא בעלת תואר שני בלשון עברית ובספרות עברית ומקרא.

השינוי החל בד בבד עם החלטתה של כהן ויהניאק לעזוב את תחום ההוראה ולפתוח עסק בתחום מוזיקה, בכדי ליצור ולעשות בשארית חייה את מה שהוכשרה אליו ואת מה שליבה מסמן לה.

"המוזיקה היא מתנת בורא עולם עבורי. אני יוצרת מוזיקלית וזמרת מגיל 14. אני שרה ב-13 שפות ואני מלאת חיים", היא מספרת. "כבר מילדות סבלתי ממחלה אוטואימונית שחיים אתהּ עד 120 שנים, במצב רגיל. "קדחת ים תיכונית". המחלה הזו ממש לא הפריעה לי לתפקד כרגיל, גם במהלך שירותי הצבאי בתחזוקה בחיל האוויר.

 

"המוזיקה היא מתנה מבורא עולם בשבילי". מירב כהן ויהניאק. אלבום פרטי

 

  • את אישה מאמינה. מתי התחלת לשיר?

"בעברי, בין השנים 2013 – 2016, הייתי דתיה. ואני מאוד מאמינה בהשגחה עליונה. חזרתי בשאלה רק בשל אהבתי לשירה ולמשחק בפני קהל מעורב.

קשה לי עם כפייה דתית ועם המשפט "קול באישה ערווה". אני לא מתחברת לאיסור הזה. כיום אני מאמינה בבורא עולם בדרך שלי, חילונית.

מאמינה שבורא עולם נתן לי מתנה, והיא המוזיקה, וכי עליי לנצל אותה".

חייה של כהן ויהניאק השתנו בן רגע עם גילוי מחלת הסרטן בגופה:

"אובחנתי כחולה בסרטן השד ב-25.6.2019", היא משחזרת את היום בו קרס מגדל הקלפים של עולמה: "השמיים נפלו עליי. הייתי צריכה להרים עצמי מהרצפה. אני גרושה, אם חד-הורית לשני ילדים, ועובדת בשלוש עבודות למחייתי.

שלב הגילוי אופיין כשוק מוחלט לכל המשפחה. כאחת שמהווה את עמוד התווך של המשפחה, לקחתי חלק פעיל במסע אינטנסיבי להחלמה.

ראיתי את חיי כשליחות ובראש ובראשונה הבטתי לעבר האופק וידעתי, שאני הולכת תחנה תחנה, עד להחלמה".

בד בבד היא מופיעה באירועי בידור ובמה בעיר חיפה ובפורומים חברתיים, ושם היא גם מעלה את המודעות לסרטן השד, ביחד עם הזמרת שרון חזיז.

 

מירב כהן והיניאק עם בתה דנה. צילום: אלבום פרטי

 

כהן והיניאק מספרת כי גם לאחר שגייסה את כל כוחותיה והחליטה לנצח את מחלת הסרטן, הרי שלחיים יש דינמיקה משלהם. 

כהן והיניאק: "במהלך ההקרנה התשיעית שלי, הובהלתי לחדר הלם במרכז הרפואי רמב"ם, בשל אירוע רפואי מסכן חיים, דימום מאסיבי מהמעי הדק ואובדן דם.

הגעתי לבית החולים במצב של סכנת חיים, עם ערך המוגלובין 3. בחדר הלם ברמב"ם קיבלתי שמונה מנות דם, והביאו אליי את ילדיי, דנה ותֹום משה כדי להיפרד ממני לקראת הניתוח.

לא היה ברור ומובן מאליו שאצא בחיים לאחר הניתוח. הרגשתי שאני על ערש דווי. המצב היה חמור. לא היו לי הרבה סיכויים לשרוד. בניתוח  מורכב שארך שלוש שעות הוציאו לי 30 ס"מ של המעי הדק".

אושפזתי במחלקה כירורגית טיפול נמרץ מוגבר ובמשך כחודש ימים לא יכולתי לקום מהמיטה, והייתי מחוברת לצינורות ולסעדים רפואיים. הייתי עם זונדה וקטטר במשך שלושה שבועות. לאחר מכן הייתי צריכה לעבור פיזיותרפיה כדי ללמוד ללכת ולנשום, כי היה קשה לנשום אחרי הניתוח.

הרמתי ראשי והתפללתי לבורא עולם, איך אני מצליחה להחזיר לעצמי את נפח הריאות הנורמאלי בשביל ההתנהלות יומיומית, כי לא יכולתי לדבר, לא כל שכן לשיר. חשבתי שקולי יידום לנצח…", היא נזכרת.

"אמרתי לעצמי כל הזמן דבר אחד: את לוחמת, את תעברי את זה, אל תקשיבי לרופאים. את לא תמותי. קראתי לבורא עולם ואמרתי לו שאני שליחה… וכמו בשיר "אלוהיי" לאייל גולן ביקשתי ממנו "אם תיתן לי קצת זמן"…

ידעתי שאני מבקשת עוד קצת זמן לחיות, לשמח ולרגש את הבריות. ידעתי שאני בשליחות. ובאותו הרגע החלטתי שאני הולכת לנצח ובגדול.  התאוששתי לאט לאט במחלקה והשתקמתי ואחרי חודש של אשפוז ופיזיותרפיה קמתי והתהלכתי לראשונה".

״אחרי שיצאתי מבית החולים ובהמשך, בפגישה עם הכירורג ברמב"ם, הבנתי שהדוור היכה פעמיים ושאני שוב חולה בסרטן. מסך שחור כיסה את השמיים שוב. הבשורה המרה היכתה בי פעמיים. התבשרתי שאני חולה בסרטן נוסף, מסוג FOLLICULAR LYMPHOMA NON HODGKIN'S דרגה 4a. עם ממאירות חמורה.

אז גם נאמר לי שהסרטן יחיה איתי בצוותא לכל חיי, וכי הוא מהסוגים שלא ממגרים אותם ולא מעלימים אותם.

זו מחלה אינדולנטית, חבויה, מאופיינת ברמיסיות (נסיגות) ובהישנויות. כן כן. הסרטן יחיה איתי בצוותא לכל החיים.

הרופאים אמרו, שאם הוא יהיה בנסיגה, אני אוכל לחיות אורח חיים נורמאלי, עד להתפרצות עתידית. מה ששם אותך כמטופל מנוטר תמידית".

  • איך את מתפקדת היום? 

"כיום אני בנסיגה של המחלה. אבל הסיכון הקיים העתידי מרחף תמיד מעל ראשי, כמו כל חולת סרטן מנוטרת ומבוקרת, וכפצצה מתקתקת וחשודה.

אני מטופלת אצל חמישה רופאים. בדיקות דם מדי שבוע. ביופסיות? כל הזמן. אבל ההתמודדות שלי היתה תמיד באופן הזה, שלא ויתרתי. אני לא מוותרת.

הגעתי לוועדה לביטוח לאומי עם 100% נכות ועם רשות לצאת הביתה ולא לעבוד ולקבל קצבת נכות, ובוועדה אמרתי להם שאני רוצה לחזור לעבוד. שאני רוצה להיות ככל האדם.

אני לא נותנת לסרטן במה. הוא לא יקבל את הבמה. אני רוצה לתפקד כמו כולם. אני הבמה! לא הסרטן. הוא מפריע לי ואני מזיזה אותו לשוליים כל הזמן, כי אני רוצה לחיות".

"כיום חזרתי לשיר, הריאות שלי חזרו לתפקוד נורמאלי. אני מטופלת ומבוקרת במשך כל החיים. אני מגיעה לעבודה כל יום כקלדנית ואוהבת את העבודה שלי.

בכל בוקר כשאני קמה אני מודה לאלוהים, שאני בנסיגה גם היום.

אז כן, לפעמים נסיגה היא דבר חיובי, ובמקרה שלי היא שמאפשרת לי את הקיום ואת השליחות שלי. הגשמתי חלום, שהוא בראש ובראשונה לחיות", היא מספרת בהתרגשות: 

"החלום העתידי שלי הוא להגיע לתודעה של הציבור עם השירה ולהתפרסם. לשיר דואט עם בועז שרעבי, את השיר "לשיר אתך", או עם מתי כספי, שבעיניי הוא מלחין גאון. אני מעריצה אותו מגיל צעיר. הלוואי שאגשים עוד ועוד דברים כשאני בנסיגה, לצורך המראה כלפי מעלה".

אז בועז שרעבי ומתי כספי, קיראו את הכתבה. הקורונה כבר הסתיימה והלוחמת האמיצה מחיפה חולמת בכל ליבה לשיר איתכם.

ומי שרוצה לשמוע בעצמו את כהן והיניאק שרה בקולה האלוהי, מוזמן בימי שישי לקבלות שבת בדן פנורמה בחיפה.

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד במגזין

<
<