"פרסטרויקה בחיפה"

פרויקט חדש ונדיר יוצא לדרך, בשיתוף פעולה ראשון בין מוזיאוני חיפה לקרן ג'נסיס (Genesis Philanthropy Group) – תערוכה ראשונה מסוגה בארץ המתמקדת בעלייה מברה"מ, "פרסטרויקה בחיפה" שמה. שותפים בפרויקט גם הרשות העירונית לקליטת עלייה בחיפה וקרן תרבות חיפה. 

 

תערוכת "פרסטרויקה בחיפה" תפתח "במוזיאון העיר חיפה" בחודש יולי בתזמון מכוון במלאת 30 שנה לעלייה מברה"מ – גל עלייה גדול שהחל ב 1990, שנה לפני כינון היחסים הדיפלומטיים בין המדינות.

תערוכת "פרסטרויקה בחיפה: 30 שנה לעלייה מברית המועצות לשעבר" מוקדשת לציון שלושים שנים לעלייה משמעותית זו, שהשפיעה באופן מכריע על מדינת ישראל. עלייה זו לא רק הגדילה את האוכלוסייה בארץ אלא גם הביאה איתה תרבות שונה ומנטליות חדשה. עולי ברית המועצות התפרסו בכל ישראל, ובתוך כך בלט מקומה המרכזי של העיר חיפה, שלפי נתוני משרד הקליטה הפכה לבית ראשון בישראל בשביל המספר הגדול ביותר של העולים מקרב כל ערי ישראל.


מנכ"ל מוזיאוני חיפה יותם יקיר: "אנו מודים לקרן ג'נסיס על השותפות בפרויקט שאנו מאמינים בו מהרגע הראשון. צילום צבי רוגר

יותר ממחצית מהעובדים והעובדות במוזיאוני חיפה הם עולים מברית המועצות לשעבר. זו אינה עובדה מקרית. תערוכה זו מבקשת לשים את אור הזרקורים עליהם – על אותם עובדים שנמצאים מאחורי הקלעים, שהם "המאמא והפאפא" של כל תערוכה במוזיאוני חיפה: עובדי אחזקה, אנשי כספים ושיווק, קופאיות וקופאים, אוצרות ועוד, וזאת הזדמנות להציב אותם בקדמת הבמה שכן הם מהווים את הלב הפועם של מוזיאוני חיפה. אוצרת התערוכה: יפעת אשכנזי. האוצרת הראשית של מוזיאון העיר חיפה: עינבר דרור לקס.

במסגרת פרויקט "פרסטרויקה בחיפה" צפויים להתקיים מספר אירועים משמעותיים – מל

נטלי שניידרמן, מנהלת תחום המענקים של קרן ג'נסיס :"מדובר בפרויקט ייחודי שעוסק מזווית שונה ומרתקת בעלייה מברה"מ והאופן שבו השפיעה על החיים בישראל וספציפית בחיפה. באדיבות קרן ג'נסיס

בד פתיחת התערוכה כמקובל, גם אירוע גדול ש'יטיל זרקור' על גיבורי העלייה מברה"מ ועל האופן בו נתנו את הטון בשינוי מרקם החיים בישראל בחלוף 30 שנה. יתקיימו גם אירועים

שונים ומגוונים בחצר מוזיאון העיר, מופעי מוסיקה, הדרכות, פעילויות חינוך, פעילויות לילדים ועוד. דגש מיוחד נוסף יוקדש ל"יום העלייה" בחודש אוקטובר אז צפוי להתקיים סביב התערוכה סוף שבוע של אירועים ומופעים לקהל, שוב, באותו מיקום חצר מוזיאון העיר – בשילוב עם ביקור בתערוכה.

נטלי שניידרמן, מנהלת תחום המענקים של קרן ג'נסיס :"מדובר בפרויקט ייחודי שעוסק מזווית שונה ומרתקת בעלייה מברה"מ והאופן שבו השפיעה על החיים בישראל וספציפית בחיפה. הפרויקט משתלב עם משימתה של קרן ג'נסיס השואפת להעמיק את השילוב של ישראלים דוברי רוסית בחברה, גם באמצעות של הגברת המודעות לפועלם ותרומתם. אנחנו שמחים להיות חלק ממנו ומקווים שהוא יהיה סנונית ראשונה ליוזמות חדשניות בנושא הזה גם בהמשך".
מנכ"ל מוזיאוני חיפה יותם יקיר: "אנו מודים לקרן ג'נסיס על השותפות בפרויקט שאנו מאמינים בו מהרגע הראשון. מעטים האירועים שהשפיעו על החיים כאן כמו העלייה הגדולה מברה"מ. מוזיאוני חיפה גאים להיות פורצי דרך בעיסוק בנושא זה בתחום המוזיאוני. אנחנו גם משוכנעים, כבר לפי התגובות הראשוניות, שהתערוכה תהיה מרתקת ותעורר עניין עצום".

רקע:

קרן ג'נסיס (Genesis Philanthropy Group/GPG) הינה קרן גלובלית אשר נוסדה על ידי קבוצה של אנשי עסקים ופילנתרופים יהודים דוברי רוסית. קרן ג'נסיס ממקדת את מאמציה בעיקר בפיתוח וחיזוק הזהות היהודית בקרב הקהילה העולמית של יהודים דוברי רוסית, וגם בתמיכה בקהילות יהודיות ברחבי העולם. למידע נוסף בקרו באתר www.gpg.org

מוזיאוני חיפה – הם קבוצה של ששה מוזיאונים בעיר חיפה, חברה לתועלת הציבור ללא מטרות רווח, המאגדת בתוכה ששה מוזיאונים בעיר חיפה: מוזיאון חיפה לאמנות המציין 70 להיווסדו, מוזיאון מאנה כץ, מוזיאון הרמן שטרוק, המוזיאון הימי הלאומי, מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית, ו"מוזיאון העיר חיפה" שבו תוצג החל מחודש יולי תערוכת "פרסטרויקה בחיפה".

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • אם הבחירות לראשות העיר חיפה היו נערכות היום - למי מהמועמדים הייתם מצביעים?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בתרבות ופנאי