X

"אני מאוד גאה להוביל מאבקים לא פשוטים למען הציבור"

האם ידעתם שסגנית מזכ"לית הסתדרות המורים בישראל, עדנה דוד מחיפה, יכולה היתה בקלות להיות רופאת השיניים שלכם? ראיון עם אשה נחושה, מיוחדת ובלתי מתפשרת

 

בבחירות הקודמות ב- 2017 נבחרה עדנה דוד לתפקיד יו"ר  סניף חיפה והמרחב של הסתדרות המורים בישראל. בהמשך בחרה בה מזכ"לית הסתדרות המורים הארצית, יפה בן דוד, לסגניתה ובכך הפכה אותה לשותפה לכל התהליכים ברמה הארצית והמקומית גם יחד.


"אני מאוד גאה להוביל יחד עם יפה מאבקים לא פשוטים למען הציבור", היא אומרת: "יפה מהוה מודל לאישיות מאוד חזקה שלא מתפשרת על מה שמגיע ועל מה שצריך להשיג עבור גננות, מורים ומנהלים בישראל".


דוד נולדה בטירת כרמל וגדלה בקריית אליעזר, לזוג הורים ילידי רומניה שנפגשו כעולים חדשים בשנות ה- 60 במעברה בטירת כרמל.

הזוג המאוהב, הוא בן 25 והיא בת 19, התאקלמו מהר ונישאו. עדנה היא בתם הבכורה, מבין שלושה ילדים.

דוד למדה בבית הספר ״שלווה״ בקריית אליעזר ולאחר מכן בבית הספר עירוני א׳ במגמת ביולוגיה, סוציולוגיה וכלכלה.

למרות שהמשפחה עברה לגור בכרמליה, היא סיימה את לימודיה בהצלחה בעירוני א׳.

דוד התגייסה לצה״ל ושירתה כמש״קית ח״ן. היא סיימה קורס קצינות ושירתה כשלישת ענף ח"ן במחנה 80, כשבמעמד השחרור, בתום שנתיים וחצי של שירות צבאי, ענדה על כתפיה דרגות סגן.

בערב ריקודים שהתקיים באוניברסיטת חיפה הכירה דוד את דורון, שלימים הפך לבעלה. לאחר הצבא, דורון היה נחוש לנסוע לרומניה ללמוד רפואת שיניים ועדנה שהצטרפה אליו, סיימה אף היא את הלימודים כרופאת שיניים.

 

סגן מזכ"לית הסתדרות המורים בישראל, עדנה דוד .צילום: אלבום פרטי

 

כאשר שבו בני הזוג ארצה, פתח דורון מרפאה בקריות. דוד ניסתה גם היא להשתלב בתחום כרופאת שיניים אך מיד הרגישה שהיא לא ממצה את עצמה ושהתחום אינו מתאים לה ובחרה לשוב אל ספסל הלימודים, והפעם ללמוד הוראה.

"מילדות קינן בי חלום ההוראה. כנערה הייתי מדריכה בצופים ובשירות הצבאי הדרכתי חיילות ורציתי להגשים את עצמי".

דוד החלה ללמוד הוראה במכללת גורדון במסלול הסבה להוראת מדעים. בני הזוג התגוררו אז בשכונת רוממה.

עם סיום לימודי ההסבה בשנת 1998, היא החלה ללמד כמחנכת וכמורה למדעים בבית הספר ה"בונים" ברמות רמז.

דוד הפכה לרכזת מקצוע ולסגניתן של שתי מנהלות בית הספר. הקריירה שלה המריאה מתוך אהבה אמיתית ודבקות בייעוד שלה כמורה ומחנכת.

בשנת 2010 זכתה דוד במכרז והפכה למנהלת בית ספר "אהוד" באחוזה, שם ניהלה את בית הספר ביד רמה שבע שנים נוספות, עד שנת 2017.

דוד הובילה את בית הספר להשגים ולפיתוח ייחודיות. בית הספר הפך לחלק מהקהילה ולאבן שואבת לכל תלמידי האיזור.

התפנית בקריירה קרמה עור וגידים לפני כארבע שנים, כשמזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דויד, קראה לה לדגל בכדי להיאבק על שיפור מעמד המורים והמנהלים, קידום זכויות והדאגה לשכרם של עובדי ההוראה. "הצטרפתי מתוך אמונה שחייבים להביא שינוי לאנשי החינוך בישראל".

 

הקריירה שלה המריאה מתוך אהבה אמיתית ודבקות בייעוד. בתמונה מימין, עדנה דוד, מחזיקת תיק החינוך בעיריית חיפה, סיגל ציוני וראש העיר, עינת קליש רותם. צילום: אלבום פרטי

 

דוד היתה שותפה מלאה לבן דויד גם במשך כל תקופת משבר הקורונה וההישג הגדול ביותר של השתיים הוא הבטחת שכרם של עובדי ההוראה מרחוק ומקרוב, ללא פגיעה וכולל שעות נוספות וחופשות:

"אני גאה מאוד בחיוניות של אנשי החינוך עבור התלמידים והמשפחות והקהילות, שהפכה להיות ברורה. החוסן שהפגינו אנשי החינוך,  ההתאמה וההסתגלות למצבים הלא פשוטים ולפלטפורמות הטכנולוגיות החדשות שנאלצנו להשתמש בהן השנה, לא היו מובנים מאליהם ולכן הם ראויים להוקרה ולהערכה רבה על מאמציהם" אומרת דוד.

 

מימין, עדנה דוד, עינת קליש רותם, יפה בן דויד, נציגת ההורים החיפאית ומחזיקת תיק החינוך, סיגל ציוני. צילום אלבום פרטי

 

מהן התוכניות לעתיד?

"אני מועמדת לקדנציה נוספת בתפקיד, שבו היעד המרכזי הוא השגה של הסכם קיבוצי חדש לעובדי ההוראה של הסתדרות המורים.

הסכם מיטיב שיעלה באופן משמעותי את השכר וישפר את מבנה שבוע העבודה" .

דוד גאה מאוד בשני הסכמים משמעותיים שעליהם חתמה המזכ"לית, יפה בן דויד. האחד, הסכם ימי מחלה שתוקן בו עוול של שנים רבות, במהלכן הורדו על כל יום מחלה 1.4 ימים ובוצע בו תיקון ליום 1 בלבד כולל פיצוי של 200 ש״ח עבור גמלאים. ככלל, הגמלאים הם חלק בכל תיקון להסכמים, מציינת בן דוד.

 

מועמדת לקדנציה נוספת בתפקיד, עדנה דוד. צילום: אלבום פרטי

 

ההסכם השני הוא שידרוג הפנסיה, הסכם חדש שנותן חישוב חדש לסכום הגמלה החודשית לפיו הסכום שנקבע הוא 80 % מהשכר האחרון פלוס 0.45  אחוז לכל שנה שעובד ההוראה עבד באופק חדש.

לדוד ארבעה ילדים בגילאי 26-16 . המשפחה מתגוררת בשכונת כרמליה.

איך הילדים ובכלל המשפחה מתמודדת עם עבודתך התובענית לאורך השנים? 

דוד: "יש מחיר לעבודה כל כך שואבת ואינטנסיבית בה אני נמצאת שעות מחוץ לבית. אני נמצאת בסיורים, באירועים, בפגישות, במאבקים ובתמיכה במורים.

הילדים שלי מאוד מעריכים את העבודה וזה נותן להם מודל לעבודה ציבורית למען אנשים, למען זכויות עובדים וצדקת הדרך. יחד עם זאת", היא חוזרת ואומרת: "יש מחיר כבד לשעות מחוץ לבית ולכן כולם נרתמים לעזור. הבעל והילדים עוזרים אחד לשני".

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות
<

<