חיסון קטן שחוסך סבל גדול

למה חשוב שכל אחד, בכל גיל ובכל מצב בריאותי, ימהר לקבל את חיסון השפעת כבר החודש במרפאות מאוחדת, ומה יעילות החיסון, ואיך הוא מותאם לגילאים שונים ואף לנשים בהיריון?
 

מומלץ שכלל האוכלוסייה תתחסן בחיסון השפעת. צילום: אילוסטרציה

מומלץ שכלל האוכלוסייה תתחסן בחיסון השפעת. צילום: אילוסטרציה

חשיבות החיסון נגד שפעת, ידוע ומוכר בשנים האחרונות, במיוחד עבור אלו הנמצאים בקבוצות הסיכון לסיבוכי שפעת, בהם: מבוגרים וילדים הלוקים במחלה כרונית (כגון אסטמה, סוכרת, מחלות לב ומחלות ריאה), נשים בהריון, ילדים מגיל חצי שנה ועד גיל 5, מבוגרים מעל גיל 65 ועובדי מערכת הבריאות המטפלים בחולים.
השיעור הגבוה ביותר של תחלואה בשפעת נרשם בישראל בין נובמבר לסוף מרץ, לכן מומלץ להתחסן במהלך חודש אוקטובר. החיסון, המיוצר מדי שנה מחדש בהתאם לזנים הגורמים למחלה, בטוח ומפחית באופן משמעותי את התחלואה, ובעיקר את הסיבוכים הכרוכים בשפעת ואת סכנת התמותה ממנה.
החגים מאחורינו, הטמפרטורות מתחילות לרדת, ואפילו היורה כבר הופיע. מתחילים לדבר על שפעת. יש אנשים שכבר הפכו את חיסוני השפעת לשגרה, וניגשים למרפאת האחיות להתחסן. רובם מבוגרים, חלקם יודעים שאם יש לך מחלה כרונית כגון סוכרת, אסתמה או מחלת לב – כדאי להימנע מסיכונים. אנשים צעירים פחות באים להתחסן, למרות שמזה מספר שנים משרד הבריאות וארגון הבריאות העולמי ממליצים על חיסון לכלל האוכלוסייה.
בכל זאת, למי כדאי להגיע להתחסן כמה שיותר מהר ומה יעילות החיסון? התשובה לשתי השאלות הללו קשורות לתהליך הפקת החיסון. מידי שנה, ועדה מיוחדת של ארגון הבריאות העולמי מקיימת דיון ובהתבסס על זני השפעת שמסתובבים בעולם, ממליצים על הרכב לחיסון לעונה הבאה. ברוב המקרים ההתאמה בין ההמלצות לנגיפים שמגיעים לארץ – היא מוצלחת, ורוב האנשים שמתחסנים לא חולים בשפעת.

חשוב להבין מספר דברים בנושא זה:

לא כל התקררות וחום הם שפעת, וניתן לחלות כתוצאה מנגיפים אחרים, אך אלה מחלות פחות קשות, לרוב.
ככל שאנחנו צעירים ובריאים יותר, המערכת החיסונים שלנו מגיבה יותר ביעילות לחיסון, ואנחנו מוגנים יותר. לכן רמת ההגנה נמוכה יחסית בגילאים מבוגרים מאוד.
אם מתחסנים ועדיין נדבקים בשפעת, המחלה פחות קשה, ומביאה לפחות סיבוכים. מחקר חדש, שפורסם לאחרונה (אוקטובר 2015), מראה כי אנשים המתחסנים נגד שפעת פחות חולים בדלקת ריאות. מחקר חדש נוסף מצביע על הפחתה במקרי מוות בקרב חולי דיאליזה מחוסנים.
ככל שיותר אנשים מחוסנים, האוכלוסייה (ובפרט אנשים שלא יכולים להתחסן, כגון תינוקות מתחת לגיל חצי שנה) מוגנת יותר.
ביחס לנשים הרות: הוכח כי חיסון במהלך ההיריון מגן גם על האם וגם על העובר, ואינו מסוכן באף שלב של ההיריון. בארצות הברית, מידי שנה מתחסנות כמחצית מהנשים ההרות, אך בארץ יש לנו לאן לשאוף עדיין. ממצאים מעניינים בנושא ניתן למצוא כאן וגם באתר ה-CDC – המרכז לבקרת מחלות.

לסיכום: חיסון שפעת יעיל בהפחתת סבל, אשפוזים ומוות, ומומלץ לכלל האוכלוסייה מגיל חצי שנה. זה הזמן להתחסן כדי להגן על עצמנו, על משפחתנו ועל האוכלוסייה כולה.

היכן ניתן לקבל את החיסון?
החיסון ניתן בחדר האחיות במרפאות מאוחדת ללא השתתפות עצמית.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות