גן פסלים פתוח של פסלים סביבתיים

מוזיאון הכט של אוניברסיטת חיפה יקים גן פסלים פתוח של פסלים סביבתיים ישראליים חשובים

   מוזיאון הכט של אוניברסיטת חיפה יקים גן פסלים פתוח, שיכלול 30 פסלים איקוניים של בכירי הפסלים הישראלים. הפסלים הגיעו לאוניברסיטה בשבוע שעבר מגן הפסלים של תפן, שנסגר לאחרונה והם כוללים כמה מהפסלים הסביבתיים הישראליים החשובים ביותר, כגון 'הבדלה' של מיכה אולמן, 'לידה' של מנשה קדישמן, 'מברטה עד רוזה' של יגאל תומרקין ו'אריה' של עמוס קינן.

גן פסלים, מוזיאון הכט קרדיט: יניב קופל

       גן הפסלים החדש של מוזיאון הכט, שימוקם ברחבת הדשא הצמודה למוזיאון ואל מול הנוף המרהיב של מפרץ חיפה וצפון ישראל, יוקם בעוד כשנתיים. השבוע כאמור, הועברו הפסלים במבצע הנדסי מורכב מביתם הקודם שבתפן ואל ביתם החדש שבאוניברסיטת חיפה. "האוצרות של הגן החדש תבקש לשמר את החלום האוטופי של התעשיין סטף ורטהיימר והמשורר והסופר עמוס קינן, שייסדו את גן הפסלים בתפן ב-1983." אמר ד"ר ערן אריה, אוצר ומנהל מוזיאון הכט. עוד הוסיף, כי "השאיפה, שהנחתה את המייסדים, לשלב בין חומר לרוח, בין אמנות יפה לתעשייה כבדה ובין שורשים כנעניים לחדשנות מודרניסטית, תקבל משנה תוקף תודות לחיבור נוסף למחקר אוניברסיטאי פורץ דרך ולעשייה מוזיאלית, אשר אוצרת, משמרת ומנציחה את התרבות החומרית של ארץ ישראל".

גן פסלים, מוזיאון הכט קרדיט: יניב קופל

            הגן החדש יתייחד בהצגתו של פיסול ישראלי קנוני. הפְסלים שנבחרו מייצגים תפיסות וזרמים אמנותיים שונים – יצירות 'כנעניות', המתכתבות עם ממצאים ארכיאולוגיים קדומים, אוונגארד מימי ראשית המדינה של תנועת 'אופקים חדשים' (קבוצת אמנים שפעלה בארץ בימי ראשית המדינה וחתרה לאמנות אוניברסלית ומודרניסטית), ריאליזם כאמירה חברתית נוקבת, לצד עבודות מופשטות. מבקרים בגן יוכלו לחזות בהתפתחות הפיסול הישראלי מימי הקמת המדינה ועד שנות האלפיים. 

גן פסלים, מוזיאון הכט קרדיט: ערן אריה

            החיבור בין גן הפסלים למוזיאון הכט ייצור חווית בילוי חדשה וייחודית עבור מבקרים קבועים ומזדמנים באזור הצפון. הביקור במוזיאון הכט, שפתוח למבקרים בחינם בכל ימות השבוע, יעזור להרחיב את גבולות התוכן של הגן ויעניק פרספקטיבה מעניינת על מקורות ההשראה של הפיסול הישראלי מן המחצית השנייה של המאה ה-20 ועד ימינו. המוזיאון, שהוקם בשנת 1984 ביוזמתו של מייסד 'ממגורות דגון', ד״ר ראובן הכט ז״ל, מוקדש לארכיאולוגיה של ארץ ישראל ולאמנות אירופאית של המאות ה-19 וה-20. אגף הארכיאולוגיה של המוזיאון מספר את סיפורה של ארץ ישראל במשך כ-2,500 שנים (מתקופת הברונזה ועד לתקופה הביזנטית),  וגולת הכותרת המוצגת בו היא ספינה בת 2,400 שנה, שהתגלתה במעגן מיכאל על מטענה, ונמנית בין הממצאים הארכיאולוגיים המרתקים והייחודיים מסוגה בעולם. אגף האמנות של המוזיאון מציג יצירות מופת של אמנים, כגון מונה, פיסארו, ואן גוך, מודילאיני, סוטין ורבים אחרים.

סרטון העברת הפסלים למוזיאון הכט באוניברסיטת חיפה  

 

 

 

גן פסלים, מוזיאון הכט קרדיט: ערן אריה

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם בעקבות העלאת הריבית במשק תוותרו על רכישת דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחיפה