X

התיאטרון העירוני חיפה מציג: "ילדי השמש" יצירה מקורית בעקבות מקסים גורקי

ורקי כתב  את המחזה המקורי בכלא, אחרי מהומות אלימות וקריאה למהפכה אי שם ברוסיה הצארית של 1905.

התיאטרון העירוני חיפה מציג: "ילדי השמש" יצירה מקורית בעקבות מקסים גורקי

בהשראת: מקסים גורקי

בימוי: איתי דורון


וידאו ועיצוב חלל: עומרי רוזנבלום

מוסיקה: גיא כוכבי

תאורה: ליאור הופמן

תלבושות ואביזרים: אדר קליין

עוזר במאי: מעין לזר

אריזה גרפית: אמיר גורפינקל

שחקנים: דיא מוגרבי, יעל מור, מאיה קיש, ענבר קובי, אבי מור, דניאל אדוורדסון, ארנון רוזנטל

החל מתאריך 15 ביולי 2021 בשעה  20.30  בבמה 3 תיאטרון חיפה

ילדי השמשיצירה מקורית בעקבות מקסים גורקי צילום אמיר גורפינקל

ורקי כתב  את המחזה המקורי בכלא, אחרי מהומות אלימות וקריאה למהפכה אי שם ברוסיה הצארית של 1905. רגע אחרי שכל האדרנלין שוקע גורקי כותב מחזה שהוא מפץ גדול של שאלות. כשהכל בחוץ משתגע, מה התפקיד של הפרט בחברה?  מה התפקיד של אמנות ברגעי משבר? מה התפקיד של המדע? של הרפואה? של הקידמה?  של התיאטרון?

מקסים גורקי מתאר חבורה של אינטלקטואלים שמנסים לצקת משמעות לחיים שלהם אבל נשארים כל כך מנותקים לסביבה שלהם. למה שקורה חצי מטר מהם.

על העלילה

המדען פרוטאסוף חי בשכירות יחד עם אשתו ואחותו באחוזה שפעם הייתה של הוריו, ובה הוא מקדיש כל שנייה בחייו על ניסויים מדעיים שיקדמו את הפוטנציאל של המין האנושי להתגבר על המגבלות הביולוגיות שלו וליצור חברה חדשה – חיים חדשים.

אף אחד מסביבו לא מבין אותו ואת הרעיונות שלו. הוא מנתק את עצמו מהעולם החיצון והודף באדישות את השמועות על התפרצות מגיפת הכולירה שמתפשטת בכל העיר.

הוא מאבד את עצמו בניסויים ודיונים עם האמן ואגין, שמנסה לחזר אחרי אשתו ומאמין בטוהר של האמנות, עם הוטרינר צ'פורנוי המבקש את יד אחותו אבל נדחה פעם אחרי פעם וספוג בציניות מפוכחת עד שהוא טובע בה; עם מלאני, אחותו של צ'פורני, אלמנה עשירה ואובססיבית מאהבה חסרת רסן אליו, לפרוטאסוף; עם אחותו אליזבטה, היחידה שרואה את הזעם והאלימות, אבל אלו משתקות אותה לגמרי.

. הם דנים בתשוקה ובחשיבות עצמית ברעיונות גדולים ועל הפוטנציאל האנושי; בזמן שהם מותירים אחריהם שובל של הרס עיוור ואדיש. אותו ניתוק, חוסר אמפתיה, עיוורון והיעדר מצפן חברתי מדרדרים את המצב בתוך האחוזה ומחוצה לה.

החזון האוטופי שלהם להיות ילדים של השמש, נגדע על ידי ליקוי חמה של כוחות מצלים שהם התעלמו מהם לאורך יותר מדי זמן. מה שווה כל הקידמה הזו; אם היא משאירה כל כך הרבה אנשים מאחור? ואיפה התיאטרון בכל הסיפור הזה?

על המפגש שלנו עם המחזה

היצירה שלנו היא תולדה של אלתור תמידי על המחזה של גורקי – שילוב של העולם הבדיוני שגורקי מציע יחד עם העולם שמחוץ לתיאטרון. ריקוד בין הדוקומנטרי לבדיוני; בין הכאן ועכשיו שכולנו חולקים בתוך התיאטרון בין השם ואז של רוסיה בתחילת המאה וגם לא לשכוח – בין השם ועכשיו – זה שממש פה – מחוץ לתיאטרון ממש כרגע. מה קורה שהעולם והאולם מתערבבים?

על תהליך העבודה

אנחנו, הצוות האמנותי של ההצגה: שחקנים, מעצבים, במאי – נפגשים יום-יום להיפגש עם ההצעה האמנותית של גורקי -המחזה 'ילדי השמש': מנתחים, מספרים סיפורים ובעיקר מציעים את עצמנו. דרך עבודה של ניתוח פעיל אנחנו מנסים לפתוח את החומר ולהחיות אותנו דרכנו. אנחנו מנסים לא לדבר על החומר אלא מ-החומר ויום-יום לעלות על הרגלים ולנסות. לנסיונות שלנו קוראים אטיודים (Etudes) וזה בעצם אלתור מובנה על חלק מהמחזה. אנחנו מעבירים את התנועה של המחזה דרך הפילטר שהוא אנחנו. לא נשארים צמודים לטקסט או להעמדה כלשהי – אלא למפגש החי והחד פעמי שלנו עם החומר. היום.

 

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • שנת לימודים חדשה בפתח: האם אתם מרוצים מבית הספר בו ילדיכם לומדים?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בתרבות ופנאי