X

אל תתנו לחרדה להרוס לכם את הקיץ

מאמר מקצועי מאת מאת: ד"ר טטיאנה ז'לוזין, מנהלת השירות הפסיכיאטרי של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי
 

מקובל לחשוב שחרדה ודיכאון מתגברים בחורף, אך העובדה היא שאצל 10% מתוך האנשים הסובלים מהפרעה רגשית הקשורה בעונת השנה, ההחמרה חלה דווקא  בקיץ. ככלל, הפרעה אפקטיבית עונתית מופיעה אצל כ-4-6% מהאוכלוסייה הכללית וביטוייה יכולים להיות: עליה ברמת החרדה, עד כדי התקפי פאניקה וירידה במצב הרוח. ביטוייה של הפרעת הקיץ שונים מאלה של הפרעת החורף.

בקיץ היא מתאפיינת בפחות שעות שינה ובאיכות שינה ירודה, ירידה בתאבון ועצבנות יתר. יש גם סיכון יותר גבוהה למחשבות על התאבדות. השנה הכניסה לעונת הקיץ חופפת גם ליציאה מתקופת הקורונה שבצד השמחה שבה מעוררת אצל חלקינו חרדות וקשיים כי נדרשת הסתגלות מחדש לאורח חיים אינטנסיבי לאחר השתבללות וחיים בבועה בזמן הסגרים, העבודה מהבית או החל"ת.


 

תופעה: חרדה גם בקיץ. אילוסטרציה.

 

הגורמים לחרדת קיץ

הקיץ מאופיין במזג אויר חם, עם לחות גבוהה. בו בזמן, יש צורך להתמודד עם ימים ארוכים, יותר חופש והיעדר פעילות מובנית ומוכתבת, יותר פעילות בחוץ, עם שינויים בשיגרת היומיום. אנשים שמתמודדים עם חרדה נשלטת יחסית בחודשים אחרים,  עלולים לסבול מהחמרה של רמת החרדה בחודשי הקיץ.

המטופלים שפונים לטיפול מספרים על קשיים ניכרים בקיץ אשר מכבידים עליהם ועל בני משפחותיהם. הם מצוברחים, עצבניים ומתוחים. משתדלים להתמודד עם הקושי, אך עוצמתן של החרדות עולה, כי הם חשים מאוימים על ידי שפע הפעילות המתוכננת בימי חופש. לדוגמה: גם  כשהם מתכננים חופשות משפחתיות, בפועל  הם מפחדים וחשים מאוימים מהן, חרדים מאד ומתקשים לישון.

תגובה זו נוגדת לכאורה את המקובל, אך בפועל חודשי הקיץ קשים מאוד לאנשים עם חרדות. התחושה מתסכלת עוד יותר, כי האווירה הכללית אומרת שחופשה וקיץ הם כיף והנאה ומכאן שהם חשים שונים ומוזרים ולא זוכים לאהדה ולגטימציה מהסביבה, כי האחרים לא מבינים כיצד חופשה נחווית כבעיה והם מתוייגים כקוטרים ו"מחריבי שמחות".

 

ד"ר טטיאנה ז'לוז'ין, מנהלת השירות הפסיכיאטרי של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי. צילום :דוברות כללית

 

סיבות נוספות המעמיסות על מי שהקיץ היא חוויה קשה עבורו היא התחושה, לעתים מעוותת,  שלאחרים יש חוג חברתי גדול. אנשים בודדים יותר מתקשים עם הצורך בפעילות חברתית שאופיינת לקיץ. אנשים אלה נהנו במידה רבה מתקופת הקורונה שחייבה רחוק חברתי ואפשרה תקשורת מרחוק, בלי השיפוט של מקובלות חברתית ועתה תום התקופה יחד עם תרבות הבלוי בקיץ מחזירים אותם להתמודדות עם היותם מבודדים חברתית.

כמו כן, לדימוי גוף ירוד יש השלכה משמעותית, כי בקיץ הביגוד חושף יותר,  לובשים בגד ים ולא ניתן לכסות פגמים ועודפי משקל, בין אם אובייקטיביים ובין אם הם נתפשים כך על ידי מי שסובל מהבעיה. לכך תרמה הקורונה במהלכה רבים העלו במשקלם ואף נעשו ערים מאד לחיצוניות כי התמונה שלהם נשקפת אליהם תדירות במפגשי הזום.

עומס אובייקטיבי נוסף, חווים גם אנשים המטפלים בחסרי ישע- הורים, ילדים או בני זוג. בקיץ מוטל עליהם יותר עומס, כי מסגרות שונות אינן פעילות, יש חופשות מרוכזות ואז על בני המשפחה לשאת בכל הטיפול הקשה.

כאמור, לאחר תקופה ארוכה בה כבר הותשו מהתמודדות עם מצב בו מסגרות הטיפול והשיקום לא פעלו בתקופת הקורונה.

קיימות תאוריות שונות באשר לגורמים להחמרת חרדות בקיץ, אך מי שסובל בקיץ במקום ליהנות ממנו, זקוק בעיקר להדרכה וטיפים, שיעזרו לו לנקוט בצעדים פשוטים על מנת להתמודד עם המצב:

שינוי בשגרת החיים- אנשים הסובלים מהפרעת חרדה, במיוחד כרונית, זקוקים לסביבה מאורגנת, רוטינית וצפויה. על מנת להרגיע את עצמם, הם צריכים לדעת שסדר היום שלהם מתוכנן, שהם מתעוררים ואוכלים באותן שעות, הולכים לאותם מקומות. כך יש להם תחושה של שליטה בדברים ויכולת ניבוי של אירועים. כל שינוי בשגרה מאיים עליהם ומביא אותם למצב של היכון. איך יכול להיות שללכת לבריכה זה קשה? כי המוח לא רגיל לזה. אובייקטיבית, זו פעילות מהנה, אך ככל שהמוח מודאג יותר בגלל השינוי בכללי המשחק, כך עליו צריך להשקיע יותר מאמץ רגשי וזו הסיבה שמי שסובל מהתופעה חש מותש אחרי פעילות שאמורה להיות כיף.

זמן לא מספיק מובנה ומאורגן- בקיץ יש יותר שעות אור והימים ארוכים יותר, לעומת עונות אחרות. לכך מצטרפות חופשות הילדים הממושכות לאחר ההשבתה הממושכת של מסגרות החינוך במהלך השנה. אצל מי שסובל מהבעיה המוח טרוד יותר כיצד להעסיק אותם. ככל שמרחיבים את הפעילות המיוחדת לחופשת הקיץ,  כן המוח החרד "הולך לאיבוד", בסערת מחשבות ודאגות.

לחץ להיות שמח וליהנות- יש המון לחץ  חברתי ליהנות:  כמה כיף הוא הקיץ, כל הדברים הנפלאים שאפשר וצריך לעשות: בריכות, חופים, טיולי יום, רכיבת אופניים, מסיבות וכו . תרבות האינסטגרם והטיקטוק העמיקה אשליה זו כי במדיה החברתית רואים רק את הדברים המגניבים מהם נהנים חברים ואחרים במשפחה. מתפתח תסכול של " הדשא של השכן ירוק יותר" שלא בהכרח משקף אמת, אך ההרגשה של מי שסובל מהחרדה כביכול רק הוא לא מסוגל לקחת חלק בחגיגה ממנה נהנים האחרים. האדם החרד מתייסר ומתוסכל על כל דבר שהוא נמנע מלעשות כי הוא עייף, מפחד, ועצוב – מצב שרק מחמיר את החרדה.

לחץ כלכלי- על כך יש להוסיף את הקושי הכרוך בהוצאות כלכליות הרבות למימון חופשות הקיץ והבילויים של משפחה, אשר מגביר את רמת החרדה. כאמור השנה חרדה זו גוברת כי אנשים רבים ספגו פגיעה כללית ויש פער גדול מתמיד בין מי שיכול להרשות לעצמו הוצאות אלו לאחר שתקופה ארוכה לא היה על מה להוציא כספים שנצברו, לבין מי שאבד מקום עבודה או מקור הכנסתו הצטמצם.

היציאה מתקופת הקורונה עלולה להכביד גם היא, למרות שצפינו לכך כל כך. לאחר תקופה ממושכת של האטה בקצב החיים, הפחתת משימות ומגעים חברתיים נדרש לפעמים מעבר קיצוני מ 0 ל100  ואנחנו יצורים של הרגלים. כל שינוי קיצוני עלול לערער אותנו ובוודאי את מי שיש לו קושי ראשוני בהתמודדות עם שינוי. חלקנו נקלעים לדאגה כלכלית לקראת תום החל"ת או אילוץ לשנות מקום עבודה ולעתים מקצוע בשל המציאות החדשה שנוצרה- לחצים נוספים על הלחצים העונתיים.

 

צילום אילוסטרציה

 

איזה צעדים כדאי לעשות על מנת שקיץ יהיה מהנה, למרות החרדה?

בין אם אתם הורים לילד עם חרדה, או שלכם יש חרדה כרונית, להלן 10 טיפים שיאפשרו לשפר את הסיכוי ליהנות מהקיץ:

נסו לשמור על שיגרה בפעילות יומיומית: שעות קבועות לשינה ויקיצה, ארוחות. תכננו  פעילות גם מחוץ לבית לרוב ימי השבוע. שמרו על 3-4 פעילויות שגרתיות, אשר יאזנו ויארגנו את היום, גם בחופשה.

תזמנו את הזמן: אל תחושו שאתם חייבים להיות עסוקים במשהו מגניב כל הזמן. מותר לעשות הפסקות  על בסיס יומי, כדי סתם לנוח ולהירגע.
בילוי בצפייה בטלוויזיה בשעות אחר הצהריים או הערב אינו סימן לעצלנות או הורות גרועה. החרדה גורמת לתחושה שאסור שיהיה רגע פנוי בחופשה, שחייבים להספיק ולא להחמיץ דבר, אך נכון יותר ליצור הפסקות בין פעילות מהנה ומואצת, על מנת לשחרר לחץ ולהרפות.

תכננו דברים עם ראיה לעתיד: אם תוכננה פעילות חדשה ומואצת שמלחיצה, תתכננו גם תגמול לאחר סיומה. יותר קל להתמודד עם אתגרים מלחיצים כאשר יש "פרס" אחר כך. זה יכול להיות כל דבר נחמד ומרגיע עבורכם: סרט, ארוחה במסעדה, בריכה וכדומה.

חשוב לשמור על השינה טובה.

תרפיה של קור עשויה לעזור: מקלחת קרה, בילוי בהחלקה על הקרח.

אור ומרחב- בימים ארוכים של שמש וחום, גם אם נאלצים להישאר בתוך הבית, כדאי לפתוח קצת תריסים ולתת לאור טבעי להיכנס פנימה לתוך הבית, כי הוא חיוני לעליה במצב הרוח. מחקרים מראים כי להביט בשמיים ו / או כל סוג של דברים טבעיים ירוקים (למשל, עצים, דשא, פרחים) עוזר לדיכאון, ריכוז, וריפוי פיזי. אלה גירוים נהדרים לריפוי ללא תרופות.

חודשי הקיץ עשויים להיות הזדמנות מצוינת ללמוד או לעשות דברים חדשים או לקחת אתגרים. התנסו  בדברים שתמיד התחשק לכם להתנסות בהם. אלה לא אמורות להיות משימות גדולות, או מורכבות: הליכה, תחביב, יצירה, יותר תקשורת עם חברים ו/או בני המשפחה. עשיה כזו תעניק סיפוק רב ותרגיע חרדות.

סוד ההצלחה הוא לחלק את המשימה לצעדים קטנים, לתת תגמולים קטנים על ביצועם על מנת לשמור על מוטיבציה. לא ליצור עומס, אלא לזכור שכל צעד חיובי ולראות בו כהתקדמות.

הימנעו מהתבודדות ודאגו גם לשתף בהצלחות אנשים משמעותיים לכם- זה גם תגמול, גם הזדמנות להבנה עמוקה יותר של הצרכים והקשיים שיש לאדם עם הפרעת חרדה.

האמינו בעצמכם- על מנת שהתחושה לא תהיה שנכשלתם בחופשה ויתפתח רצון למחוק את חודשי הקיץ, זכרו שאתם אותם אנשים גם בחודשי הקיץ, כמו בחודשים אחרים של השנה. אם רוצים שהקיץ יעבור בטוב ולא יהיה מלחיץ, תתכננו חופשה בהתאם למה שאתם ומתאים לכם ולא לפי מה שאתם חושבים שאתם אמורים להיות ולנהוג.

 

 

 

 

 

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

האם אתם קונים בתשלומים?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בבריאות