X

לראשונה בישראל טכנולוגיה פורצת דרך באבחון סרטן ריאות

"אחת הבעיות המרכזיות בתפוצת סרטן הריאות, הינה שהריאות אינן חשות בכאב, והמטופל לא מרגיש ולא יודע בכלל שהוא חולה", מסביר ד"ר אמיר אברמוביץ מנהל היחידה לרפואת ריאות פולשנית ומי שביצע בכרמל את הפעולה החדשנית
 

השבוע בוצעה לראשונה בישראל בדיקה ייחודית לאבחון מתקדם של גידולים סרטניים או חשודים כסרטניים בריאות. מדובר בשילוב מתקדם של טכנולוגיית ניווט ותלת מימד יחד עם מיומנות ומקצועיות של הצוות הרפואי של המרכז הרפואי כרמל בחיפה, בו בוצעה הבדיקה.

הבדיקה בוצעה תחת מכשיר ה Cone beam C.T. באמצעות ברונכוסקופ דק במיוחד לעומק הריאה והצליחה בעזרת ניווט מתקדם לדגום ביופסיה מהגידול ובכך למנוע מהחולה ניתוח גדול ומורכב.


ד"ר אמיר אברמוביץ, מנהל היחידה לרפואת ריאות פולשנית בכרמל: "אנו גאים בכרמל להיות פורצי הדרך בטכנולוגיות אבחון וטיפול מהשורה הראשונה בעולם לטובת המטופלים שלנו".

 

ד"ר אמיר אברמוביץ מנהל היחידה לרפואת ריאות פולשנית. צילום אלי דדון

 

סרטן הריאות הינו הסרטן הנפוץ והקטלני ביותר בישראל, המחלה גורמת למוות בתוך 5 שנים אצל 85% מהחולים בה.

"אחת הבעיות המרכזיות בתפוצת סרטן הריאות הינה שהריאות אינן חשות בכאב, והמטופל לא מרגיש ולא יודע שהוא בכלל חולה", מסביר ד"ר אמיר אברמוביץ, מנהל היחידה לרפואת ריאות פולשנית ומי שביצע את הפעולה החדשנית.

"כתוצאה מהזמינות הגבוה שיש כיום לבדיקות הסיטי, מבוצעים בקהילה ובבתי החולים יותר ויותר בדיקות סיטי למטופלים רבים, מה שמביא איתו יותר מקרים של גילוי ממצאים וגידולים חשודים בשלב מוקדם יחסית, המאפשר ריפוי על ידי הסרה ניתוחית.

הממצאים החשודים מצריכים מאתנו רופאי הריאות בירור מעמיק יותר לטיב הגידול כדי לדעת האם מדובר בגידול סרטני ויש להסירו, או האם מדובר בנגע שפיר ומצריך רק מעקב".

 

חדר האנגיו של כרמל בו בוצעה הבדיקה. צילום אלי דדון

 

מנהל מכון הריאות בכרמל פרופ' יוחאי אדיר מציין כי על פי הסטנדרט הרפואי המקובל כיום בעולם, הבירור העדכני לגידולי סרטן הינו לקיחת דגימה (ביופסיה) מהגידול עצמו ובדיקת הרקמה החשודה במעבדה פתולוגית.

יש לא מעט גידולים קטנים בדרכי האוויר או גידולים שדרכי ההגעה אליהם מורכבות או מופרעות ע"י איברים קרובים.

הדרכים המקובלות כיום לביצוע ביופסיה הן, או באמצעות ניתוח על כל ההשלכות והסיבוכים האפשריים של ניתוח, או הגעה לגידול באמצעות צינור אופטי (ברונכוסקופיה), צינור גמיש העובר דרך צינורות הנשימה בצורה לא פולשנית.

גבי, גבר בן 65 מהצפון ששכב על מיטת הטיפולים במהלך הבדיקה, סבל ממחלת ריאות מתקדמת והגיע לכרמל עם נגע חשוד לסרטן, שהתגלה בבדיקת סיטי.

באמצעות ברונכוסקופ דק במיוחד הנמצא רק בביה"ח כרמל, בעובי של כ 3 מ"מ, וכאשר הוא נעזר במערכת הניווט החדשה הצליח ד"ר אברמוביץ לאתר ולהבחין בתלת מימד את הגידול הקטן.

ד"ר אברמוביץ ניווט את הברונכוסקופ הדקיק בדיוק מירבי עד למרכז הגידול, ודגם את הרקמה החשודה בכמות מספקת לצורך ביצוע הבדיקה הפתולוגית לזיהוי הסרטן.

את הפעולה המיוחדת הנעשית תחת הרדמה מלאה בחדר האנגיו המתקדם של ביה"ח כרמל מבצע ד"ר אברמוביץ באמצעות מכשיר ה –  Cone beam c.t, זאת כשהוא משתמש לראשונה בטכנולוגיית הניווט ותלת מימד המאפשרת שיחזור והצגה מדויקת של הנגע החשוד, ומציגה את הדרך הטובה והבטוחה ביותר להגיע אל הנגע החשוד.

בדיקה שבוצעה בסיוע צוות מחלקת ההרדמה, וטכנאי האנגיו דוד הילאי, ארכה כ- 30 דקות בלבד ולמחרת כבר שוחרר המטופל גבי לביתו.

 

ד"ר אמיר אברמוביץ במהלך הבדיקה בחדר האנגיו בכרמל. צילום אלי דדון

 

"במצב רגיל במקרים כמו של גבי, בגלל מורכבות מיקום הגידול וגודלו היינו צריכים להיכנס עם גבי לחדר הניתוח, לניתוח לא פשוט עם כל המשמעויות של הרדמה, ניתוח והחלמה ארוכה, מסביר ד"ר אברמוביץ.

"כעת בעזרת הטכנולוגיה המתקדמת שהכנסנו אלינו לכרמל ביצענו את האבחנה בבדיקה לא פולשנית ללא כאב, והמטופל כבר הלך למחרת לביתו. מדובר בקפיצה טכנולוגית משמעותית העוזרת לנו להעניק למטופלים שלנו אבחון מהיר ומדויק בצורה לא פולשנית ועם תוצאות מדויקות מאוד".

 

הגידול הסרטני בריאה של גבי, כפי שהוא נראה במערכת החדשה בכרמל. צילום – אלי דדון

 

פרופ' יוחאי אדיר מנהל מכון הריאות של כרמל, בו מטופלים אלפי חולים בכל שנה, מספר כי בקרוב יוכנסו לישראל בדיקות סקר למעשנים וקבוצות סיכון, שיבוצעו באמצעות סיטי עם קרינה נמוכה.

"המטרה שלנו היא גילוי ואבחון כמה שיותר מוקדם של סרטן הריאות, כדי שנספיק להציל כמה שיותר אנשים ולמנוע מהם את הסבל והקושי שבהתמודדות עם המחלה הנוראית", אומר פרופ' אדיר.

היחידה לרפואת ריאות פולשנית שבכרמל בניהולו של ד"ר אמיר אברמוביץ נחשבת לאחת היחידות הגדולות והמקצועיות ביותר בישראל.

היחידה מובילה בתחום ה EBUS  – ברונכוסקופיות מונחות אולטרה-סאונד בתוך דרכי האוויר והיא מבצעת כמות שיא של אבחונים וטיפולים עם יותר מ 1200 ברונכוסקופיות בשנה. כשהיחידה בכרמל מקבלת  ומתמחה בפעולות מורכבות ובמקרים קשים.

ד"ר אברמוביץ מציין כי בחודש הקרוב תגיע לכרמל מערכת ניווט ממוחשבת נוספת, שתאפשר הגעה לנגעים דומים ותרחיב את ארגז הכלים של הצוות הרפואי, בהגעה לנגעים פריפריים, תוך התאמה אישית של הטכנולוגיה המתאימה ביותר, עבור כל מטופל.

"כמו כן, כיום נמצאים בעולם בשלבי פיתוח אביזרים באמצעותם נוכל לא רק  לנווט ולאבחן באופן מדויק בנגע אלא גם לטפל בו ולהשמידו.

אנו מקווים שיחד עם המקומות המתקדמים בעולם נוכל להציע  גם אפשרות זו למטופלים תוך מספר שנים.

כל העבודה וההתקדמות הטכנולוגית שאנו חווים לא הייתה מתאפשרת ללא תמיכה וגיבוי של הנהלת ביה"ח, ועל כך תודתי ותודה כלל המטופלים נתונה להם",  אומר ד"ר אברמוביץ.

"אני שמח שמכון הריאות בביה"ח כרמל ממשיך להיות פורץ דרך ומוביל בטכנולוגיות חדשות, המאפשרות טיפול מיטבי ומדויק בסרטן ריאה בעיקר, ובפתוגניות של דרכי הנשימה בכלל",  מסכם פרופ' אדיר.

 

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

האם אתם קונים בתשלומים?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בבריאות