X

מורשת של גבורה

בחוף הכרמל ציינו 100 שנים להולדתה של חנה סנש

השבוע (ב') התקיים בקיבוץ שדות ים אירוע מיוחד לציון מאה שנים להולדתה של מי שהפכה לדמות מופת במורשת הלאומית והאזורית. נשיא המדינה יצחק הרצוג וראש המועצה אסיף איזק נכחו באירוע ב "בית חנה סנש" המחודש, ונשאו דברים.

באירוע המרגש השתתפו נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו, ראש המועצה האזורית חוף הכרמל אסיף איזק, יו"ר המועצה לשימור אתרים אלוף במיל' אורי אור ומנכ"ל המועצה עומרי שלמון. עוד נכחו באירוע, משפחתו של סגן הדר גולדין ז"ל. הנשיא הרצוג סיפר בנאומו על הקשר המיוחד עם אביו של גולדין, פרופסור שמחה גולדין, "אשר התחקה אחר סיפורה של חנה סנש לאורך שנים רבות, כאשר לנגד עיניו עומדת כל הזמן דמותו של הדר ז"ל."


הנשיא יצחק הרצוג וראש המועצה אסיף איזק צילום סלע אמיר


האירוע התקיים במוזאון "בית חנה סנש" של קיבוץ שדות ים, אשר מאז ומעולם עסקו חברותיו וחבריו – יחד עם שותפים ושותפות רבים –  בהנצחת חייה, פועלה ומותה של הצנחנית המפורסמת. חברי העמותה להנצחת חנה סנש יזמו את חידושו של המוזאון, אשר כעת – לאחר שיפוצו – כולל אודיטוריום, תערוכת צילומים ובמה לאירועים.

חנה סנש עלתה לארץ ב 1939 ויחד עם קבוצת צעירים הקימה את קיבוץ שדות ים והתגוררה בו. בשנת 1943 החליטה סנש להתנדב לצבא הבריטי יחד עם חבריה, במסגרת פעולת צניחה על אדמת אירופה, כחלק מהמלחמה באויב הנאצי.מתוך 38 הצנחניות והצנחנים מארץ ישראל, נשלחו אל המשימה ארבעה תושבי ותושבות חוף הכרמל: דב הררי ואריה פיכמן מבית אורן, צבי בן יעקב מקיבוץ החותרים וחנה סנש משדות ים.

נשיא המדינה יצחק הרצוג, נשא דברים באירוע ואמר: "בדרכי לכאן, לקיבוץ שעל רצועת החוף הקסומה, עם אותו חול וים שחנה סנש ביקשה "שלא ייגמר לעולם" – לא יכולתי שלא לחשוב על חנה סנש. הצעירה שהגיעה מהונגריה, הצטרפה אל מקימי הקיבוץ וראתה בו על אף הקשיים, בית אמיתי. אנו חבים חוב לאומי עצום לתנועה הקיבוצית, שבניין העם והמדינה היה חלק מרכזי בשליחותה באותה העת, וכמובן לחנה סנש וחבריה הצנחנים ללוחמי אותו דור שהביאו אותנו משואה לתקומה. שש שנים לפני שהוצאה להורג, בדצמבר 1938, כתבה חנה סנש: "אינני יודעת אם סיפרתי כבר שהנני ציונית", ..ברור לי שזהו הפתרון היחיד של הבעיה היהודית. ושהמפעל הנהדר בארץ ישראל איננו עורבא פרח. אני יודעת שקשה יהיה, אבל הכול כדאי". אין לי ספק שלו הייתה חנה סנש כאן היום, היא הייתה אומרת שצדקה. אכן, היה כדאי. תודה לכם. חזקו ואמצו."

ראש מועצת חוף הכרמל, אסיף איזק, ברך את המשתתפים והמשתתפות ואמר: "כראש המועצה האזורית חוף הכרמל אני גאה על ההזדמנות שניתנה לי, להנהיג ולהוביל אזור שלאורך כל שנותיו התחנכו וגדלו בו דורות של גיבורות וגיבורים, של בנות ובנים שתורמים מעצמם למדינה, שרואים את האחר ואת זעקתו ומפליאים בהתנדבות, בשיעורי היציאה לקצונה ובמספרי היוצאות והיוצאים לשנת שירות. בנות ובנים אשר, כפי שכתבה חנה – שומעים את הקול הקורא, והולכים. ביום זה, שחוגג את מורשתה של חנה סנש – מורשת שהיא מופת של אומץ, מסירות ומנהיגות נשית – אני רוצה לשתף אתכם בחדשות המשמחות על הקמת בית אזורי לפיתוח מנהיגות נשית בחוף הכרמל – תחום ששמנו לנו ליעד להמשיך ולהיות מועצה מובילה בו."

 

 

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוף הכרמל