זה לא רק נזלת

החורף בעיצומו וסיבוכי שפעת מסוגלים לגרום גם למוות ולכן לא כדאי להזניח ולמהר לטפל עם התסמינים הראשונים, כך ממליצה פרופ' אילנה דואק מנהלת מחלקת אף אוזן גרון ב"כרמל"
"צריך לטפל מייד עם הופעת תסמיני שפעת או דלקות". צילום: אילוסטרציה

"צריך לטפל מייד עם הופעת תסמיני שפעת או דלקות". צילום: אילוסטרציה

"בואו של החורף מביא עימו עלייה ניכרת בתחלואה בציבור הרחב, הן במבוגרים והן בילדים, עיקר התחלואה היא בדרכי הנשימה העליונות ומתבטאת בהצטננות, נזלת התעטשויות, שיעול, כאבי גרון ואף חום וכאבי שרירים", מסבירה פרופ' אילנה דואק, מנהלת מחלקת אף אוזן וגרון, ניתוחי ראש וצוואר, במרכז רפואי כרמל ובמרכז לין של הכללית, המשמשת גם כיו"ר איגוד רופאי אף אוזן וגרון ומנתחי ראש וצוואר בישראל.
"רוב מחלות החורף נגרמות על ידי וירוסים התוקפים את דרכי הנשימה העליונות ( האף, הלוע, הפה, הגרון) והם מועברים על ידי הדבקה טיפתית, דהיינו הדבקה על ידי פיזור חלקיקי רוק מזעריים המכילים את הנגיף- אם בעת שיעול, התעטשות, ואפילו בעת דיבור. ההדבקה מחמירה בחורף עקב השהיה במקומות סגורים ובלתי מאווררים ובקרבה עם ילדים או בוגרים חולים בסביבה", אומרת פרופ' דואק. "השפעת שכיחה מאוד בחורף, ואף היא מועברת על ידי נגיף, אך זו מלווה בתסמינים קשים יותר ומלווה בחום, כאבי שרירים, כאבי גרון וכאבי ראש", מעדכנת פרופ' דואק מכרמל.
ברוב המקרים המחלות הוירליות הן מוגבלות בזמן ואינן מגיבות לטיפול אנטיביוטי. ואולם, בחלק מהחולים, הדלקת והבצקת בדרכי הנשימה העליונים יחד עם ירידת התנגודת בגוף יכולים לגרום לסיבוכים משניים ולהופעת מחלות אחרות הקשורות לדרכי הנשימה העליונות, כמו – דלקות אוזניים (שכיח יותר בילדים), דלקות בסינוסים, ברונכיטיס, לרינגיטיס ואף דלקת ראות.
"דלקות אוזניים – לרוב יגרמו מזיהום של האוזן התיכונה הנגרמת כתוצאה מחסימת חצוצרת האוזן", מסבירה פרופ' דואק. "יש לציין כי באופן רגיל, האוזן התיכונה מלאה באוויר אשר נשמר בה כל עוד חצוצרת האוזן פתוחה. חצוצרת האוזן נפתחת אל לוע האף, ובאופן נורמלי נפתחת כל פעם שאנחנו בולעים, או מפהקים לדוגמא. במידה ולוע האף מודלק על ידי תהליך וירלי, חצוצרת האוזן תחסם. האוזן התיכונה אינה מתאווררת והיא מזדהמת בזיהום משני, לרוב על ידי חיידקים הנמצאים בחלל הפה והלוע".
דלקות אוזניים שכיחות יותר בילדים והן יתבטאו בכאבים עזים באוזניים, חום גבוה, ולעיתים הפרשה מהאוזן. ילדים קטנים שאינם יכולים לבטא את כאבם, "ימשכו באוזניים" או ישפשפו אותם תוך כדי בכי, ועלולים להראות חולים מאוד, עם חום גבוה, אדישות, וירידה בתאבון.
הטיפול יכלול משככי כאבים, טיפול להורדת חום, וטיפול אנטיביוטי. במיעוט הילדים יש אף צורך בניקור עור התוף וניקוז המוגלה מהאוזן התיכונה.
באופן דומה, עלולה להיווצר חסימה של ניקוז הסינוסים אשר נמצאים משני צידי האף. הסינוסים, המלאים באוויר, מתנקזים אל האף עצמו דרך מספר פתחי אוורור. במידה ותהליך כלשהו יחסום את פתחי הסינוסים, יכולה להתפתח דלקת חריפה של הסינוסים, המתבטאת בכאבים עזים בראש, כאבים באזור השיניים העליונות, כאבים מסביב לעיניים, כאבים בעת הנעת הראש, חסימת האף ושיעול ניכר. במקרים אלה, יש מקום לטיפול מקומי באף, על ידי טיפות אף, טיפול על ידי משאפים סטרואידליים לאף, וכן טיפול אנטיביוטי.
סיבוכים אחרים של דלקות חריפות בדרכי הנשימה העליונות יכללו דלקת של מיתרי הקול (לרינגיטיס), דלקת של הקנה והסימפונות (ברונכיטיס) ובמקרים קשים יותר גם דלקת ריאות. "אנשים מבוגרים, וחולים במחלות כרוניות ומדוכאי חיסון, הם החשופים ביותר לזיהומים משניים ולדלקות ריאה", כך מסבירה פרופ' דואק. "דלקות אלה יכולות להגרם ישירות על ידי זיהום וירלי, זיהום על ידי חיידקים, או לעיתים זיהום חיידקי משני לזיהום וירלי. דלקות אלה הן לרוב קשות, והן ילוו בקוצר נשימה, סטרידור, חום גבוה ושיעול.
חשוב מאוד לאבחן את הסימנים מוקדם ולהתחיל טיפול תוך 24- 48 שעות", מציינת פרופ' דואק, "אז הטיפול יעיל יותר וקצר יותר. למרות הטיפול היעיל מידי שנה אנחנו נחשפים גם למקרי מוות כתוצאה מסיבוכי שפעת, בעיקר באוכלוסיות חולים מדוכאי חיסון. לפיכך,קיימת חשיבות מכרעת למניעת הדבקות ובראש ובראשונה חיסון אוכלוסיות בעלות סיכון גבוה להדבקות וסיכון גבוה לסיבוכים".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות