X

מומחים: עטיית מסיכות חיונית לעצירת התפשטות הקורונה

"עטית מסיכה על הפה והאף היא מתכון בדוק לצמצום התפשטות הקורונה דווקא כאשר בציבור אין תחושה של חשש מהדבקות– לכן דרושה אחריות הדדית של כל אחד ואחת מאיתנו"
צוות רב תחומי של חוקרים ואנשי מקצוע מתחומי בריאות הציבור, רפואה, חינוך ותקשורת מצטרף לקריאה של ראש הממשלה ושר הבריאות לחזור ולהקפיד על עטיית מסכות במקומות סגורים למרות תחושות של "כבר עברנו את זה "! הם קובעים עוד כי עטיית  מסיכה צריכה להפוך להרגל קבוע כאשר נמצאים במקומות סגורים עם אנשים אחרים,  וכי המסכה יעילה מאוד גם נגד נגיף קורונה – דלתא.

חברי האגודה בדשא עם מסיכות צילום: האקדמית עמק יזרעאל

המומחים מדגישים שאין להסתמך על כך שהציבור לכאורה מבין את החשיבות של עטיית מסכה ומפנים את קובעי המדיניות למאמרם בעתון "הרפואה" בו הדגישו כי נדרשת אסטרטגיה מקיפה לעידוד עטיית מסכות לצורך התמודדות עם התחלואה העולה בקורונה.


כדי לעודד עטיית מסכה דווקא בתקופה זאת, כאשר לחלק מהציבור יש תחושה של "עייפות קורונה" יש לפעול בכמה רמות –

ברמה הלאומית:

 1. לקבוע, בהתבסס על העדויות המתעדכנות כל העת, תקנות ברורות והגיוניות מנקודת ראות הציבור, וספציפיות לעטיית מסכה.
 2. לפעול להגברת התפיסה שעטיית המסכה היא חלק מאורח החיים ונורמה חברתית, זאת על ידי השימוש במדיה ודוגמה אישית.
 3. להדגיש את היתרונות של עטיית מסכה לא רק לגבי מניעת התפשטות הקורונה.
 4. להעביר סמכויות ומשאבים ייעודיים לרשויות המקומיות לעידוד השימוש במסכות וגם לצורך אכיפה יעילה.

ברמה המקומית:

 1. להתאים תוכניות לעידוד השימוש במסכה למגזרים השונים ולקבוצות הגיל השונות, בליווי תהליכי הערכה, בשיתוף עם אוכלוסיית היעד ועם נציגים מהקבוצות הרלוונטיות בקהילה, תוך התבססות על גישות שהוכחו כמועילות לאימוץ התנהגות.
 2. לאסוף מידע באמצעות מוסדות מחקר ואקדמיה לצורך עמידה על התפיסות, החוזקות, החסמים והמניעים, תוך התייחסות לקבוצות ייחודיות.
 3. הבטחת המצאות המסכות בהישג יד לכלל התושבים.
 4. העמדת מכלים זמינים ומסומנים לסילוק פסולת המסכות לרשות הציבור, כחלק ממסר שהשימוש במסכות הנו חד-פעמי ותכוף והצורך בשמירה על הסביבה.

בשירותי הבריאות

לנוכח האמון הרב של הציבור בקופות החולים ובבתי החולים, מן הראוי שהצוותים הרפואיים יעבירו את המידע על חשיבות עטיית מסכות, הן בעת מתן חיסון והן בעת טיפול בחולה, ואף ישמשו דוגמה אישית לעטיית מסכה נכונה לסביבתם.

בהקשר זה, להלן המלצות לצוותים רפואיים ולאנשי מערכת הבריאות:

▪ לחזק את הנראות והנורמטיביות של עטיית מסכה ועידודה, למשל באמצעות שלטים ומדבקות במרפאה או במרכזים רפואיים ופרסומים חיוביים לגבי הקפדה של מטופלים.

▪ להדגיש בפני כל המטופלים, בכל גיל, ולכל המגיעים למרפאה מכל סיבה – את הדרך היעילה לעטיית מסכה ואת החשיבות. אפשר גם להדגים עטייה נכונה של מסכה במהלך הביקור.

▪ לכלול בחתימה במייל ובתמונה האישית, בקבוצות דיון ובהתכתבויות תמונה עם מסכה.

▪ להפיץ מידע ספציפי ורלוונטי לגבי השימוש במסכות – היעילות והתועלת שבשימוש במסכה, אופן השימוש, אפשרויות רכישה, עיתוי המחייב שימוש, טיפול בפסולת המסכות. ניתן להשתמש במידע שהוכן על ידי משרד הבריאות, פיקוד העורף וקופות החולים.

▪ כגורם מקצועי, הנתפס בציבור כאמין ואכפתי, הצוות הרפואי יכול להשפיע על עמדות לגבי עטיית מסכות ולתת דוגמה אישית בהקפדה על עטיית מסכה לפי ההנחיות בתוך המרפאה/מרכז רפואי ובחוץ .

▪ לעודד בקרב המטופלים גישות חיוביות, מתגמלות , לעידוד עטיית מסכות, במקום גישת האכיפה, המענישה.

צוות המומחים כולל את ד"ר בורד שירן, החוג למנהל מערכות בריאות, האקדמית עמק יזרעאל, פרופ' אפשטיין יורם,  מכון הלר למחקר רפואי המרכז הרפואי שיבא; הפקולטה לרפואה אוניברסיטת תל אביב, פרופ' גוטמן נורית, החוג לתקשורת, אוניברסיטת תל אביב, ד"ר דונחין מילכה, ביה"ס לבריאות הציבור, האוניברסיטה העברית והדסה, רשת ערים בריאות בישראל, ד"ר יעקובוביץ רונית, ביה"ס לבריאות הציבור, אוניברסיטת תל אביב, כהן אוהד, עמותת לשמ"ה, פרופ' ניומרק יהודה,  ביה"ס לבריאות הציבור, האוניברסיטה העברית והדסה, ד"ר קידר אסנת,  ביה"ס לבריאות הציבור, האוניברסיטה העברית והדסה, ד"ר שנקר ינון, אימפקט יעוץ בבריאות ציבור גלובלית.

 

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

 • מה אתם הכי אוהבים לקרוא?

  צפה בתוצאות

  Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחינוך