"מתנגדים לשינוי הסטטוס-קוו": תושבים נערכים לפעול נגד הקמת "כולל" ענק בקריית ביאליק

התושבים אשר פתחו גם דף פעיל בפייסבוק, חוששים משינוי הסטטוס-קוו שקיים בעיר מאז היווסדה, עם הגעתם של תלמידי ישיבה ומשפחות חרדיות לשכונת סביניה
 

עשרות מתושבי קריית ביאליק פתחו בסוף השבוע דף פייסבוק המיועד למנוע הקמת כולל ענק בשכונת סביניה בעיר.

הכולל אמור להכיל מאות תלמידי ישיבה ואורחים והחשש הוא משינוי פניה של העיר והפיכתה לעיר בעלת ציביון חרדי.

דף הפייסבוק נקרא "מתנגדים לשינוי הססטוס-קוו החילוני בקרית ביאליק" והצטרפו אליו מכל שכונות העיר.

על פי הפעילים נגד הקמת הכולל, מקדמת עיריית קריית ביאליק תכנית ענקית לבניית כולל, ישיבה ובית כנסת, על שטח בנוי של 2300 מ"ר בצומת הרחובות ערמונים, מנשה, ראובן.

המבנה ישתרע על ארבע קומות, כולל קומת מרתף, שתשמש כמטבח להזנת כ- 300 אברכים שיפקדו את המקום מידי יום וכן הכנת תשתית ל-  44 מיטות לאברכים. הכולל ימשוך אליו מאות אברכים מכל אזור הצפון על בני משפחותיהם והפעילים החברתיים חוששים כי הדבר ישנה את צביון העיר קרית ביאליק.

הפעילים טוענים כי העירייה מבקשת לקבל פטור מחנייה למבנה, דבר שהמשמעות שלו היא אסון תחבורתי באזור, סתימת הרחובות הסמוכים כמו ערמונים, גד, ראובן, נפתלי, מנשה וסיכון בטיחותי לתלמידי בית הספר קדימה הסמוך. זאת, בנוסף למשאיות שיגיעו מידי יום לפרוק מזון טרי להזנת מאות אברכים, מה שמחייב מטבח תעשייתי עם ארובה, שיהווה מפגע של ריח, עשן ואשפה לתושבי הסביבה.

"זוהי תכנית בלתי מתקבלת על הדעת שמשנה את צביון העיר ויוצרת חיכוך לא בריא בין אוכלוסיות בעלות צרכים שונים. הניסיון מערים כמו בית שמש, ערד ורכסים מלמד שהתוצאה הסופית רעה לכולם.

ביאליק הייתה שנים עיר שלווה שדתיים מסורתיים וחילונים גרים בה בשלווה זה לצד זה מתוך כבוד הדדי, ושינוי מעין זה הוא שינוי דרמטי של הסטטוס קוו בעיר.

אנחנו קוראים לעירייה למשוך את התכנית מהועדה המחוזית, ולכם תושבי קריית ביאליק אנחנו קוראים להצטרף למאבק, אנחנו זקוקים לתמיכתכם".

 

הדמיה של הישיבה התורנית בקרית ביאליק שהוגשה לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה

הדמיה של הישיבה התורנית בקרית ביאליק שהוגשה לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה

 

הפעיל החברתי, מיכאל גורין, אחת הדמויות המוכרות בעיר, הצטרף גם הוא לפעילים נגד הקמת הכולל.

לדבריו הקמת הכולל תהווה נקודת משיכה לאוכלוסייה חרדית מכל הצפון, מה שעשוי להביא לשינוי ציביון השכונה.

לדבריו, החשש הוא שככל שיעלה מספרם של החרדים כך יגיעו גם דרישות שונות כמו סגירת רחובות בשבתות וחגים והקצאת תקציבים מיוחדים על חשבון תושבי העיר.

גורין מוסיף כי אם היה מדובר רק בהזזת הכולל הקיים היום, ברחוב העצמאות, שבו לומדים כמה עשרות בודדות של חרדים, הדבר לא היה מעורר מהומה. אולם, הקמת מבנה חדש שיכיל מאות תלמידי ישיבה משנה את המצב הקיים וצפוי להתנגדויות רבות.

 

חוששים שהצעד יביא לשינוי ציביון השכונה. בתמונה הפעיל החברתי מיכאל גורין. צילום: קרן גיגי

 

בראש מטה הפעולה עומד עו"ד מימון פאר, שגם ייצג את התושבים בהליכים המשפטיים. פאר שבעברו כיהן כדובר העירייה וחבר מועצת העיר טוען כי מדובר בהחלטה שמשנה את הסטטוס-קוו בקריית ביאליק, וכי יהיו לה השלכות הרות גורל על העיר בטווח הקרוב והרחוק, ולכן אין מנוס אלא להיאבק בתכנית בכל דרך:

"נציג התנגדות מנומקת בוועדה ואם יהיה צורך נגיע עד בית המשפט העליון", אומר פאר: "כמי שעבד שנים לצדו של ראש העיר דני ז"ק ז"ל אני זוכר שתמיד כשהיו מחלוקות על החלטות הוא אמר "אני בונה עיר- ולכל החלטה יש השלכות גם בעוד עשר ועשרים שנים". מצער לראות שהחלטות חשובות כאלה מתקבלות ללא שהן צופות פני עתיד וללא שנלקחות בחשבון ההשפעות הלא טובות על העיר כולה". לדבריו

במסגרת התכנית מבקשת העירייה לשנות את יעוד הקרקע ממגורים למבנה ציבור, ועליה היא מתעתדת להקים את הפרויקט שנאמד בהוצאה תקציבית של כעשרה מיליון שקלים.

 

עו"ד מימון פאר. צילום: דורון גולן

עו"ד מימון פאר. צילום: דורון גולן

 

מעיריית קריית ביאליק לא נמסרה תגובה.

ראש העירייה, אלי דוקורסקי, כתב ברשתות החברתיות בתגובה למתנגדים: "מדובר בכולל קיים בעיר (לא חדש) הממוקם היום ברחוב העצמאות הסמוך, שיעבור 300 מטר דרומה לרחוב הערמונים. מדובר באפשרות לינה של 36 מיטות, כמו במבנה הקיים. אין תוספת מיטה אחת מעבר לקיים.

הכולל קיים כבר 20 שנים בעיר, עוד לפני תקופת כהונתי. בכל שנות פעילות הכולל מעולם לא נסגר רחוב העצמאות לתנועה וציביון השכונה החילונית לא נפגע. כך יהיה גם במשכנו החדש אם וכאשר יעבור לשם. מדובר בהתנגדות הנובעת משנאה ולא משום נימוק עובדתי".
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • מה דעתכם על המטרונית בחיפה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות