X

לראשונה מאז הקמתה ב-1933: אישה תעמוד בראש וועד קריית חיים

רשימתה של צילה ברוך זכתה במרבית קולות הבוחרים והיא אמורה להתיישב על כס יו"ר הוועד. ברוך פעילה למען ניתוקה של קריית חיים מחיפה


 

בעוד שבועיים תירשם היסטוריה קטנה בקריית חיים. בפעם הראשונה מאז הוקמה הקריה, לפני 88 שנים, תכהן אישה, צילה ברוך (57) בתפקיד יו"ר ועד קריית חיים, לאחר שרשימתה זכתה במרבית קולות הבוחרים בבחירות שנערכו בתחילת החודש.

 צילה ברוך. צילום: דורון גולן

צילה ברוך. צילום: דורון גולן

 

קריית חיים היא שכונה של חיפה וכל הנעשה בה מוכתב על ידי העירייה, על אף שאין קשר גיאוגרפי רציף בין השתיים.

כדי להכיר את קריית חיים, שקרויה על שמו של חיים ארלוזורוב, יש לחזור אחורה בזמן לשנת 1926, אז נחתם הסכם בין הקק"ל לבין הסתדרות העובדים והמרכז החקלאי על הקצאת 5500 דונם להקמת השכונה.

בניית השכונה החלה ב-1932 והיא תוכננה על ידי האדריכל ריכרד קאופמן כשכונת פועלים, ונועדה להיות מימוש של רע יונות אוטופיים סוציאליסטיים-עירוניים.

ב- 1933 הוקם ועד קריית חיים אגודה שיתופית בבעלות התושבים, ששמה הרשמי הוא "קריית חיים (ארלוזורוב) אגודה הדדית בע"מ", שמטרתה ניהול היישוב.

האגודה מנוהלת על ידי 71 חברים, המכונים ה"מורשון". בבעלות הוועד אגודת המים שהקימה מכון מים וחפרה בארות מים לאספקת מים ליישוב.

הוועד גם הקים מבני ציבור וחינוך. ועד קריית חיים המשיך לפעול גם לאחר הסיפוח לחיפה, בתחילת שנות החמישים של המאה ה-20, ועוסק בניהול הנכסים שברשותו.

בידי הוועד כספים הנגבים מהתושבים עבור אספקת מים, אלו המיועדים לאחזקה שותפת ושיקום ופיתוח משק המים בקריה; בנוסף בידיו כספים הנגבים משכירות של מבנים נוספים שברשותו.

 

צילה ברוך. צילום: דורון גולן

לראשונה מאז הקמתה בשנת 1933, תעמוד בראש וועד קריית חיים אשה. בתמונה, צילה ברוך. צילום: דורון גולן

 

קריית חיים הוקמה כרשות עצמאית ששטחה השתרע כמעט עד לצומת הצ'ק פוסט. מהרגע שסופחה לחיפה היא  איבדה למעשה את עצמאותה המוניציפאלית והכלכלית. מאז ועד היום היא תלויה בעיריית חיפה בכל הנוגע לפיתוח העירוני.

בעשור האחרון מתרבים הקולות הקוראים לניתוק קריית חיים מעיריית חיפה, אולם ספק שמהלך כזה ייצא אי פעם לפועל, שכן קשה לשער שעיריית חיפה תוותר על הכספים הרבים המגיעים לקופתה מתושבי השכונה ובעיקר מהתעשייה הענפה שנמצאת במפרץ חיפה.

אחת לארבע שנים נערכות בחירות בקריית חיים. כיום ישנם כ-17 אלף בעלי זכות בחירה. הם בוחרים את 71 חברי המורשון המייצגים את כל חברי הוועד. המורשון בוחר מועצה של 45 חברים, והמועצה בוחרת מתוכה תשעה חברי הנהלה הבוחרים את יו"ר הוועד ומנהלים את האגודה. עם זאת, בבחירות מצביעים מעט מאוד מהתושבים, מתוך ידיעה שלוועד אין כמעט השפעה על המתרחש בקרית חיים ועיריית חיפה היא זו שמנהלת את העניינים. בבחירות האחרונות נספרו בסך הכל 2,809 קולות כשרים.

בעקבות הקורונה נדחו הבחירות לוועד במשך כמעט שנה. שש רשימות השתתפו בבחירות "תנופה" בראשותה של צילה ברוך, "כן" בראשותו של חבר מועצת העיר חיפה מסיעת הליכוד אלי בן דיין, "לב לקריית חיים" בראשותו של עו"ד רו"ח משה פרץ, הסיעה המשותפת "עצמאות" ו"עבודה" בראשותו של פסח טבק, "קרית חיים 1", בראשותם של יצחק פיטרמן וחבר מועצת העיר מסיעת הירוקים מוטי בליצבלאו, ו"עתיד לעצמאות קריית חיים" בראשותו של אלברט עזימי.

 

קריית חיים. שכונה של חיפה. צילום: ניר בלזיצקי, דוברות עיריית חיפה

 

ברוך, נשואה ואימא לשניים, החליטה להתמודד לוועד רק כחודשיים לפני הבחירות.

"אף פעם לא רציתי להיכנס לפוליטיקה", היא אומרת, "אבל בשנתיים וחצי האחרונות התלכדנו קבוצה של אנשים מכל מיני סיעות והבנו שנוצא ואקום כי לתושבים לא היה למי לפנות אז הם פנו אלינו".

"כשהחלטתי להתמודד לא חשבתי שנזכה בכזה ניצחון ומתברר שהחבר'ה שבאו להצביע עבורי היו חבר'ה צעירים שבאו להצביע בפעם הראשונה", היא אומרת, "מתברר שאנשים לא יודעים מה התפקיד של הוועד ולא יודעים שהוועד יכול ליצוק תכנים ולעשות דברים בשביל התושבים. אני שמחה שאנשים מאמינים בנו שנוסיף ונשפר את קריית חיים".

תהליך בחירת יו"ר הוועד יותר מסובך מבחירת ראש ממשלה. חברי המורשון מאשרים את ההסכמים הקואליציוניים ובוחרים את המועצה. המועצה היא זו שבחורת חברי הנהלה וחברי ההנהלה בוחרים את היושב ראש שזה תפקיד שנעשה ללא שכר.

"לא  חשבתי על זה שאהיה האישה הראשונה שתעמוד בראש הוועד", צוחקת ברוך, "אני מאמינה שהדברים נמדדים על פי מה שאתה כאדם ולא על פי המגדר, גבר או אישה".

כמו רבים מתושבי קריית חיים, גם ברוך רוצה להתנתק מחיפה והיא פעילה במהלך שהחל לפני שנתיים בהחתמת תושבי השכונה על דרישה להתנתקות מחיפה.

"היה בעבר ניסיון להתנתק מחיפה", מספרת ברוך: "אבל הוא טורפד על ידי משרד הפנים. זה תהליך ארוך וקשה וגם אם נחתים את כל תושבי קריית חיים זה לא יתרחש במהירות. צריך לפעול גם מול משרד הפנים ולהקים לובי בכנסת לטובת קריית חיים.

מבחינת מספר התושבים והניתוק הגיאוגרפי מחיפה, בנוסף להיתכנות הכלכלית הגדולה, יש לנו את האפשרות להיות רשות עצמאית.

אנחנו חיים בקריות ואנחנו חלק מהקריות, לא מחיפה".
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

האם קיימת בך היכולת לקבל את הקהילה הלהט"בית?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי


<