חשבתם למדוד את הדירה או הגינה שקיבלתם במעמד המסירה?

בית משפט השלום בירושלים קבע: היזם ישלם 78,000 ₪ פיצוי בגין 19 מ"ר של גינה
חשבתם למדוד את  הדירה או הגינה כשקיבלתם במעמד המסירה? בית משפט השלום בירושלים קבע: היזם ישלם 78,000 ₪ פיצוי בגין 19 מ"ר של גינה.

זוג נשוי קנה בית צמוד קרקע בעיר חדרה ישירות מהיזם כאשר 4 שנים לאחר הרכישה כשהתבקשו על ידי הקבלן לחתום על מסמכים לטובת השלמת רישום הבית על שמם גילו שחסרים 19 מ"ר מגודל הגינה שהובטחה להם בחוזה.

מאת: עו"ד דור צפריר-צורי


בחודש אוגוסט השנה, קיבלה סגנית נשיא ביהמ"ש השלום בירושלים תביעה של זוג אשר רכשו בית בודד צמוד קרקע בעיר חדרה, התביעה הוגשה כנגד היזם שמכר להם אותו בגין גריעת שטח מגודל הגינה שהובטח להם. מדובר במקרה בו התובעים שרכשו במיטב כספם את בית חלומותיהם, בית בודד צמוד קרקע, שילמו את מלוא התמורה ואף קיבלו את הבית בזמן ללא איחור. התובעים אף התגוררו בבית במשך כארבע (4) שנים מבלי שידעו או הבחינו בכך ששטח הגינה שלהם קטן ב- 19 מ"ר ממה שנרשם בהסכם המכר.

עו״ד דור צפריר צורי. תמונה: אלבום פרטי

 

לאחר כארבע שנים כאמור, כאשר היזם ביקש להשלים את רישום כל הדירות בפרויקט על שם הרוכשים הוא נדרש לחתימתם של בעלי הבתים על גבי מסמכי הרישום המעודכנים. לאחר ששלח את מסמכי הרישום לחתימתם ואישורם, הבחינו התובעים כי שטח ביתם שעתיד להירשם קטן ב- 19 מ"ר ממה שהובטח להם ולכן התובעים סירבו לחתום על מסמכי הרישום ודרשו לקבל פיצוי בגין השטח.

היזם סירב לשלם את הפיצוי וטען כי סעיף בהסכם שקובע היקף חריגה מותרת של 10% בשטח הגינה מאפשר לו את החריגה בשטח הגינה ואיים על התובעים כי לא יהסס לתבוע אותם בגין העיכוב בביצוע הרישום שכן כל רוכשי הדירות מחכים לרישום שהוא מחויב להשלים על פי ההסכם. התובעים פנו למשרד עורכי הדין צפריר-צורי את פיזיצקי כדי להתייעץ ובסופו של דבר הגישו את תביעתם לבית המשפט.

בית המשפט ניסה להפנות את הצדדים לגישור בכמה הזדמנויות כאשר גם נשיא ביהמ"ש ניסה לגשר בין הצדדים אך בכל פעם היזם עמד על כך שהסכם המכר מאפשר לו חריגה מותרת של 10% בשטח הגינה, כאן המקום לציין בהתאם לטענות עורכי הדין של התובעים כי חוק המכר מותיר חריגה של 5% בשטח הגינה והסעיף עליו התבסס היזם הוא בניגוד לחוק המכר.

בנוסף טענו עורכי הדין כי לאור תכלית החוק וכללי הפרשנות, מרגע שחרג היזם מ- 5% המותרים על פי דין יש לחשב את החריגה כולה כולל 5% המותרים, בא כך היזם טען כמובן את הטענה ההפוכה.

בסופו של דבר בית המשפט קיבל את התביעה תוך שהוא מותח ביקורת על התנהלות היזם לאורך ההליך, ביהמ"ש גם קיבל את טענת הפרשנות של התובעים לעניין דרך החישוב ופסק לתובעים פיצוי של 60,000 ₪ בתוספת הפרשי ריבית והצמדה, הוצאות 1,500 ₪ ושכר טרחת עורך דין של 12,500 ₪ בסך הכל 78,000 ₪.

מעטים המקרים שאנשים מודדים את שטח הדירה או הגינה (במקרה הזה) בעת קבלת הדירה במעמד המסירה, גם במקרה בו משתמשים בחברה לבדק בית אין וודאות כי השטחים ימדדו אלא אם כן יבקש הלקוח במפורש. עצה קטנה שיכולה לחסוך הרבה זמן, כסף ועוגמת נפש, אל תהססו למדוד את שטח הדירה וההצמדות.

התובעים יוצגו על ידי הכותב, עו"ד דור צפריר-צורי, ממשרד צפריר-צורי את פיזיצקי, שייצג בתיק.

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם בעקבות העלאת הריבית במשק תוותרו על רכישת דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט