X

סטודנטים ערבים ויהודים הופכים את המציאות הישראלית לקונפליקט דרמתי

ההצגה Be in my shoes (תהיה בנעליים שלי) שעלתה במכללה האקדמית גליל מערבי ממחישה את היחסים המורכבים בין יהודים וערבים בארץ. אחת המשתתפות, שירה: "ניסינו לשמור על קירות הבית יציבים". משתתפת נוספת, מג'דולין: "הסכמנו שלא להסכים, יצאתי מהכיתה עם הרגשה מקסימה"
במהלך שנת לימודים עמוסה בטלטלות, קורונה, מבצע שומר חומות פרעות בעיר עכו, כיתת סטודנטיות וסטודנטים בחוג ללימודי תיאטרון במכללה האקדמית גליל מערבי, חקרה את היחסים בין אזרחי ישראל הערבים-פלסטינים לבין אלה היהודים ויצרה יחד את ההצגה Be in my shoes (תהיה בנעליים שלי) שצפויה לחזור גם בשנת הלימודים הנוכחית להופעה בפני סטודנטים, תלמידי תיכון והקהל הרחב.

 


במרכז ההצגה ישנה הסצנה "מנגל" שמתמקדת בשלוש דמויות שעושות "על האש" ביום העצמאות. הדמויות של אלי ושרה מספרות כמה כיף להן לציין את החג, ומנגד הדמות של פאטמה המגדירה את עצמה כפלסטינית ואומרת שהיא לא חוגגת כי "עצמאות שלכם זה הנכבה שלנו, האסון". ההצגה שנוצרה מתוך אימפרוביזציות, כתיבה אישית ושיחות שגלשו לא פעם לוויכוחים, שואלת שאלות נוקבות על זהות, שייכות, אי שוויון ואפליה. התהליך הונחה על ידי ראש החוג פרופ' פיטר הריס.

בחזרה הגנרלית והצגת הבכורה נכחו נשיא המכללה פרופ' נסים בן דוד, מנכ"ל המכללה וראשי חוגים. הייתה הסכמה שחשוב, גם אם מורכב, להמשיך ולהעלות אותה על במה.

סצנה מההצגה. קרדיט צלם: ענבל קראוס לויתן

 

הקהל מכל צד, ערבים ויהודים, חשב שההצגה מוטית לכוון הצד השני, כנראה שהצגה שמרגיזה גם את אלה וגם את אלה ממלאת את התפקיד שמוטל על התיאטרון החברתי, לעורר שאלות ודיון בנושאים בעלי משמעות.

לאחר שהוסכם על אמירה מרכזית, על דור צעיר שאינו יכול להישאר אדיש לתכתיבי האתמול, מבצע "שומר חומות" החזיר את כולם לזום. הייתה תחושה שמה שהיה הלך לאיבוד ולא ניתן יהיה לאחות את הקרעים. כאשר המשתתפים שבו למרחב העבודה המוכר לתחילת חזרות, היה צורך לתת פורקן לרגשות. הוויכוחים הסוערים הסתיימו בחיוכים מאופקים אבל גם בחיבוקים ושיחות אישיות אינטימיות. שלושה סטודנטים שלקחו חלק בהצגה סיפרו על האתגרים שעברו בהכנתה.

סצנה מההצגה. קרדיט צלם: ענבל קראוס לויתן

 

שירה מתארת את תחילת התהליך "היה שקט לא מובן בין המפחיד לבין הניסיון לשמור על קירות הבית יציבים, בכל זאת אנחנו כיתה ויש לנו עוד שנה שלמה לעבור יחד". דמיאן אמר: "כל הסיפורים, כל החוויות המטלטלות והזוועות שעליהם בנויה ההיסטוריה של שני העמים בישראל התבטאו בצורה אינטנסיבית במהלך המפגשים והשיחות בינינו. עברנו משבר בריאותי לאומי, עברנו ריבים, עברנו התרגשויות והתאגדויות, עברנו מלחמה ועברנו הצגה שנכתבה על ידינו. אבל מה שהפך את כל זה לתהליך, הוא שעברנו את כל זה ביחד, כקבוצה".

לדברי מג'דולין, "עשינו מעגל והתחלנו לדבר כקבוצה והיה כעס רב בקרב כל אחד ואחת בכיתה. צעקתי כדי שאחרים ישמעו את הקול שלי, ובסוף יצאתי מהכיתה עם הרגשה מקסימה. הסכמנו שלא להסכים והעלינו את המחזה מול קהל".

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחינוך


<